Data publikacji:

Deska do skimboardingu. Co to jest i jaką deskę wybrać?

Skimboard zyskuje coraz większą liczbę fanów. Sprawdźcie, jak przygotować się do uprawiania skimboardingu i na co zwrócić uwagę kupując deskę.

Co to jest skimboarding?

Najprościej rzecz ujmując, jest to ślizganie się na desce po płytkiej wodzie. Sport ten najprawdopodobniej został wymyślony przez surferów, którzy w oczekiwaniu na wysokie fale postanowili zapełnić ten czas ślizgając się po płytkiej wodzie. Sport ten ewoluował przez kilkanaście lat i w efekcie nosi nazwę - skimboarding. Jest zaliczany do sportów wodnych, łączy ze sobą surfing, ale także jazdę na deskorolce czy snowboardzie. Taka deska jest więc generalnie bardzo często używana właśnie przez desko-rolkarzy czy snowboardzistów, jako wakacyjna alternatywa.

Na pierwszy „rzut oka”, ten sport wydaje się prosty i niezbyt skomplikowany. Na początek czekamy i bierzemy niewielki rozbieg, następnie rzucamy deskę na wodę tuż przed sobą, wskakujemy na deskę i się ślizgamy. Każdy kto rozpoczynał przygodę z jakimkolwiek sportem, wie że wszystko ładnie wygląda gdy robi to profesjonalista, natomiast droga do osiągnięcia perfekcji potrafi być długa i bolesna. Nadmierna ostrożność w tym wypadku na pewno nie zaszkodzi. Na początek najlepiej wybrać deskę szeroką i niezbyt długą.

Skimboarding w Polsce

W Polsce skimboarding pojawił się około roku 2004 i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Ten nowatorski sport to z pewnością wspaniała atrakcja dla miłośników aktywnego wypoczynku podczas wakacji na plaży. Zaletą tego sportu jest przede wszystkim to, że do jego uprawiania potrzebujesz tylko deski i piaszczystej plaży.

Zaawansowani użytkownicy potrafią wykonywać skomplikowane ewolucje na specjalnie przygotowanych do tego przeszkodach. Na początek jednak, najlepiej skupić się na utrzymaniu się na desce, następnie jak najdłuższych ślizgach, gdy to opanujesz do perfekcji możesz zabrać się za poznawanie ewolucji jakie możesz wykonać. Skimboarding możemy podzielić na dwie kategorie. „Flatland” czyli pływanie na desce po płytkich wodach z piaszczystym dnem oraz „Wave skimming” czyli pływanie po załamujących się falach w linii brzegowej. Na podstawie tych dwóch opcji, oraz na podstawie poziomu swoich umiejętności, możesz wybrać czy bardziej odpowiada ci deska do skimboardingu z drewna czy pianki.

Jakie są rodzaje desek?

Deskę do skimboardingu, czyli tzw. skimboard, możemy podzielić ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Na rynku dostępne są deski z pianki i drewna. Te pierwsze są wybierane przez osoby, które chcą poszaleć przy linii brzegowej. Deski z pianki są przede wszystkim bardziej sprężyste i dużo lżejsze od drewnianych, dzięki czemu mogą utrzymać się na falach.

Deski piankowe są głownie polecane dla bardziej zaawansowanych osób lub dla tych którzy zdobyli już swoje podstawy i pragną wykonywać triki na falach. Deski drewniane będą odpowiednie dla osób które, zaczynają swoją przygodę z tym sportem, gdyż deski te są cięższe a to powoduje, że nie można wykonać na nich tak długich ślizgów. Z drugiej strony deska ta sprawdzi się też dla bardziej zaawansowanego skimboardera, który chce wykonywać triki np. na rampach. Drewno jest bardziej wytrzymałe i zapewni długa zabawę podczas wykonywania ewolucji.

W zależności od tego, czy chcemy amatorsko poślizgać się po brzegu morza, czy poślizgać się bardziej agresywnie wykonując dodatkowe ewolucje, musimy dobrać odpowiednią grubość deski. I tu należy wiedzieć, że im cieńszy skimboard tym lepiej prowadzi się go na wodzie, grubsza deska będzie doskonale sprawdzała się do jazdy bardziej agresywnej.

Możemy zauważyć również różnicę pod względem sposobu wycięcia deski. Skimboard wycinany jest po to by ułatwić wykonywanie trików na desce. Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje kształtów desek. Deski klasyczne, które z przodu i z tyłu mają różny kształt. Wyraźnie wiadomo, która ze stron to przód, a która strona to tył deski. Drugim rodzajem desek są deski typu „twin tip” które jak nazwa wskazuje z ang. „twin tip” czyli „podwójna końcówka” mają symetryczny kształt i występuje wiele rodzajów zakończeń desek. Na rynku dominuje kształt owalny, zwany z ang. streamline czyli „opływowy”. Deska jest symetryczna, nie ma żadnych wcięć a do tego jest węższa w środkowej części.

Ile kosztuje deska do skimboardingu? Gdzie ją kupić?

Jak zacząć? Podstawy skimboardingu

Rozpoczynając przygodę ze skimboardingiem musimy nastawić się na początku, że zaliczymy kilka mocniejszych upadków. Oczywiście im mniej wysportowana osoba, tym ból może być większy. Najważniejsze jest to że „trening czyni mistrza” więc po kilkunastu próbach wykonania ślizgu, na pewno w końcu się uda.

Pierwszy element z którym musimy się zapoznać to rzucenie deski. Wbrew pozorem, ta czynność jest bardzo ważna. Deski nie możemy rzucić zbyt mocno, ani zbyt lekko. Jeżeli rzucisz deskę zbyt mocno, to nie będziesz w stanie jej dogonić. Z drugiej strony jeśli rzucisz deskę zbyt lekko, to nie dotrzemy nią do wody która ma docelowo nieść deskę.

Drugi bardzo ważny element to wskoczenie na deskę. Niestety sprawa nie jest tak oczywista, jak mogła by się wydawać, bo nie wystarczy po prostu się rozbiec i wskoczyć. Jeżeli nie chcemy by deska się zatrzymała lub zablokowała, nie możemy wskoczyć na deskę cała masą ciała. Najlepiej jest bardzo delikatnie wślizgnąć się na deskę z dużą prędkością, a następnie odchylić nieznacznie do tyłu. Niezwykle ważne będzie więc, złapanie równowagi i to z tym osoby początkujące mają największy problem.

Po opanowaniu tych dwóch elementów pozostaje tylko korzystać z dobrodziejstw tego sportu i rozwijać się do poziomu w którym będziemy w stanie wykonywać triki. Triki jakie możemy wykonywać noszą bardzo podobne nazwy do trików wykonywanych na deskorolce tj. podskoki z deską (tzw. Olie) czy obroty z deską w płaszczyźnie pionowej (tzw. Flipy) czy też obrócenie ciała, bez obrotu lub z obrotem deski, atakże wiele innych trików po które na pewno sięgniesz gdy osiągniesz poziom zaawansowany.