Data publikacji:

Detoks sokowy krok po kroku

Kilkudniowa dieta sokowa to jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania organizmu. W krótkim okresie czasu, spożywając tylko soki i płynne koktajle pozbywamy się toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Tego typu detoks jest doskonałym „rytuałem” przejścia na zdrowy tryb życia. W artykule wyjaśniamy jak rozpocząć dietę, przygotowaliśmy też kilka zasad, o których nie możecie zapomnieć.

1. Cele

Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z toksyn, pozbycie się nadmiaru wody, usunięcie niestrawionych resztek z przewodu pokarmowego, obkurczenie żołądka oraz ogólne odciążenie układu pokarmowego. W trakcie oczyszczania można stracić kilka centymetrów, trzeba pamiętać jednak, że detoks sokowy nie jest dietą odchudzającą. Dodatkowo oczyszczanie organizmu jest intensywnym doświadczeniem, które pozwoli wam poczuć dobry wpływ zdrowej diety.
(źródło: be-health.pl)

2. Zasady

Choć możecie go rozpocząć w dowolnym momencie, detoks sokowy najlepiej przeprowadzać latem, kiedy mamy dostęp do świeżych owoców. W ciągu tych kilku dni nie można spożywać nic prócz warzywno- owocowych, świeżych soków. Deską ratunkową w razie osłabienia lub głodu jest banan lub awokado (tylko jedno na dany dzień). Należy pamiętać także o tym, że w czasie oczyszczania organizm będzie osłabiony, a nasze samopoczucie złe. Warto zaplanować czas oczyszczania, by stworzyć  dogodne warunki. Detoks powinien być poprzedzony dwutygodniowym przygotowaniem, kiedy to z diety należy wyeliminować cukier, pieczywo, mięso, herbatę, kawę, papierosy oraz alkohol.

3. Alternatywa

Zapewne część z was nie ma dostatecznie dużo czasu, by codziennie przygotowywać świeże soki. Znajdą się i tacy, którzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu, bądź najzwyczajniej w świecie nie mają ochoty na przyrządzanie soków. W takiej sytuacji można skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które zapewniają gotowy zestaw, odpowiednio zbilansowanych napojów. Takie rozwiązanie pozwala skupić się na samym detoksie i nie generuje kosztów takich jak zakup sokowirówki. Dodatkowo zyskujemy pewność, że napój został przygotowany według fachowej receptury z odpowiednich składników.
Tekst: Nadia Pietrzak