Data publikacji:

Dlaczego iPhone’y są takie drogie? 

Telefony Apple wzbudzają zachwyt i pożądanie wielu użytkowników. Logo nadgryzionego jabłka kojarzy się przede wszystkim z luksusem i wysoką jakością. Wiele osób zastanawia się, dlaczego iPhone’y są takie drogie. W tym artykule dowiesz się, co wpływa na ostateczną cenę poszczególnych modeli znajdujących się w ofercie firmy z Cupertino. 

Cena nowego iPhone’a robi wrażenie 

W 2018 roku do oferty Apple trafiły trzy nowe telefony. Dwa flagowce, iPhone XS oraz iPhone XS Max są wizytówką firmy i to one mają być motorem napędowym do sprzedaży. Za mniejszy model z 5,8-calowym ekranem trzeba zapłacić 4979 zł, natomiast za 6,5-calową wersję około 5,5 tys. złotych. W ofercie pojawił się jeszcze nieco tańszy telefon, czyli iPhone XR z 6,1-calowym ekranem LCD wycenionym na około 3700 złotych. Ceny plasujące się w granicach 4-5 tys. złotych mogą przyprawić o zawrót głowy.

Osoby szukające smartfona z jeszcze większą pamięcią wewnętrzną muszą liczyć się z kolejnymi wydatkami. Najdroższa i najbogatsza wersja iPhone’a XS Max z 512GB pamięcią kosztuje 7219 złotych. Producent już w zeszłym roku zaszokował wszystkich wprowadzając do oferty jubileuszowego iPhone’a X, który kosztował tyle, co tegoroczny iPhone XS. Czy Apple w takim razie nie przesadziło? 

Za odrobinę luksusu trzeba zapłacić 

Nowe iPhone’y są tworzone z absolutnie najwyższej jakości materiałów. Na ogólną cenę telefonu wpływa przede wszystkim wyświetlacz OLED, który charakteryzuje się lepszym odwzorowaniem kolorów i głębszymi czerniami. Dotychczas w iPhone’ach stosowano ekrany LCD. Taka konstrukcja jest obecna w modelu XR, którego cena została odpowiednio obniżona. Dodatkowo smartfony są wykonane z wysokiej jakości szkła, a ich ramka jest wykonana ze stali.

Wyjątkiem jest ponownie iPhone XR, który ma aluminiowe boki, identyczne jak w iPhone’ach 8 i 8 Plus. Po pierwszym kontakcie z urządzeniem widać, że jest to produkt klasy premium. Eleganckie wzornictwo w połączeniu z różnymi wersjami kolorystycznymi dla wielu osób to absolutna czołówka. Do kosztów produkcji należy doliczyć także podzespoły i aparaty. Według portalu Cult of Mac koszt wyprodukowania jednego iPhone’a XS z 256GB pamięcią wewnętrzną to cena około 443 dolarów. To zaledwie 35 proc. ostatecznej kwoty ustanowionej przez amerykańskiego producenta. Czy to oznacza, że zysk Apple jest aż tak wysoki? 

Oczywiście, że nie. Pozostałe pieniądze muszą zostać wydane na pokrycie wypłat dla pracowników, kosztów kampanii marketingowych, a także pokrycia dodatkowych kosztów związanych z dostarczeniem materiałów. Na pewno Apple musi zapłacić deweloperom za przygotowanie systemu operacyjnego i dostosowanie go do nowych modeli. Dokładnie nie wiadomo, ile firma zarabia na iPhone’ach, ale w poprzednim kwartale marka z logo nadgryzionego jabłka zarobiła na ich sprzedaży 11,5 miliarda dolarów

Tim Cook - szef Apple, stwierdził, że cena nowych telefonów nie bierze się z kosmosu. Według niego iPhone’y to aktualnie najbardziej zaawansowane technologicznie modele, które z powodzeniem są w stanie zastąpić aparat fotograficzny czy odtwarzacz MP3. Gdyby zsumować wartość poszczególnych urządzeń, to byłaby ona o wiele większa niż telefonu Apple. 

Czy płacimy za markę? 

Rozmawiając z wieloma osobami na temat iPhone’ów, często spotykam się ze stwierdzeniem, że tak naprawdę płacimy tylko i wyłącznie za markę. Nie da się ukryć, że w świadomości ogromnej rzeszy osób iPhone’y są produktami kojarzącymi się z luksusem i samo logo wyznacza już pewne trendy. Apple doskonale zdaje sobie z tego sprawę i można powiedzieć, że wysoka cena w pewnym stopniu wynika z tego, że jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Gdyby koszty produkcji smartfonów z najwyższej półki były tak wysokie, to konkurencyjne modele takie jak Samsung Galaxy Note 9 czy Huawei Mate 20 Pro kosztowałyby tyle samo. 

Na cenę iPhone’ów wpływają również podatki 

W Stanach Zjednoczonych cena iPhone’a XS to 999 dolarów. Po przeliczeniu na złotówki daje to kwotę około 3800 złotych. W Polsce należy doliczyć do tego podatek VAT, który w tym wypadku daje nam kwotę ponad 1100 złotych. Problem wysokich podatków nie dotyczy wyłącznie naszego kraju. Wysokie ceny można zaobserwować w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy czy Włochy. W Europie telefony Apple zawsze były droższe niż za Oceanem. Wynika to w bardzo dużym stopniu z wysokich kosztów transportu, jakie musi ponieść firma z Cupertino. 

iPhone’y są drogie, ale nie wszystkie! 

Zaporowa dla wielu cena iPhone’a nie oznacza wcale, że należy rezygnować z urządzenia Apple. Świetnym tego przykładem jest dużo tańszy iPhone XR. Na jego pokładzie znajduje się 6,1-calowy ekran LCD, który dla wielu jest trwalszy od popularnego już OLED-a. Nieco gorsze odwzorowanie kolorów nie powinno stanowić większego problemu. XR to wciąż piekielnie szybki smartfon z procesorem Apple A12 Bionic i 3GB pamięcią RAM. Testy wydajnościowe potwierdzają, że w żadnym stopniu nie odbiega on od modeli z literką S. Pojemna bateria 2942 mAh potrafi osiągać podobne, a momentami nawet lepsze czasy pracy niż iPhone XS. 

Pojedynczy aparat 12-megapikselowy to zbliżona konstrukcja do droższego flagowca. Jakość zdjęć jest na bardzo porównywalnym poziomie. Jeśli brak czujnika siły nacisku 3D Touch, a także drugiego teleobiektywu nie jest dla Ciebie problemem, to w Twoim portfelu po zakupie iPhone’a XR może zostać nawet 1300 złotych. Obserwując historię cen na Ceneo.pl można zauważyć, że ten model już zaczyna tanieć. 

Mając do dyspozycji kwotę około 3800 złotych nie można zapominać o kultowym już modelu X. Ten iPhone swoją wydajnością odstaje nieznacznie od XS-a i XS Maxa. Świetne zdjęcia, doskonały ekran i przyzwoita bateria w dużo niższej cenie. Jeśli nie chcesz rezygnować z najwyższej jakości, to aktualnie ten model jest wyceniony najlepiej spośród wszystkich. 

W portfolio Apple wciąż można znaleźć iPhone’a 8 Plus i iPhone’a 8. Te dwa telefony z 4,7-calowym i 5,5-calowym ekranem Retina LCD są dużo tańsze. Identyczny procesor gwarantuje prędkość na wysokim poziomie. Zdjęcia wykonywane za pomocą iPhone’a 8 Plus mogą mieć rozmyte tło, co dla wielu jest kluczowe podczas wyboru smartfona. Możliwość bezprzewodowego ładowania i całkiem niezły czas pracy na jednym cyklu ładowania w dalszym ciągu zachęca. 

Jednym z najpopularniejszych modeli dostępnych na Ceneo.pl jest bez wątpienia iPhone 7. Tańszy o ponad połowę od iPhone’a XS to doskonały wybór dla nieco mniej wymagającego użytkownika. Jego ekran jest identyczny, co w iPhone 8, podobnie jak 12-megapikselowy aparat. Procesor Apple A10 Fusion z 2GB pamięcią RAM w testach radzi sobie dobrze. Apple najprawdopodobniej będzie wspierało ten model przez najbliższe lata, dlatego o aktualizacje systemu nie musisz się obawiać. 

iPhone’y to drogie telefony, jednak nie zawsze musisz decydować się na model z najwyższej półki. Bogata oferta Apple udowadnia, że da się znaleźć wymarzony smartfon za rozsądne pieniądze.