Długie podróże motocyklem — jak się przygotować?

Nie tylko samochód nadaje się do dalekich podróży. Także motocyklem można pokonywać bardzo długie trasy, a nawet zwiedzać różne kraje. Trzeba jednak wcześniej odpowiednio przygotować się do takiej wyprawy.

Jak wynika z różnych badań, 32% polskich motocyklistów pokonuje rocznie dystans nie większy niż 8 tysięcy kilometrów, pozostali przejeżdżają jeszcze krótsze trasy. Tyle statystyki. Jednak nieraz zdarza się, że trzeba pokonać motocyklem kilkaset albo nawet kilka tysięcy kilometrów.

Niektórzy motocykliści wyruszają na takie wyprawy z konieczności, ponieważ mają coś do załatwienia w konkretnym miejscu, czasami służbowo, lecz bywają też tacy, którzy podróżują dookoła Polski, Europy lub wyjeżdżają jednośladami na wakacje. Bez względu na cel i motywację długich wypraw motocyklowych, do każdej z nich trzeba się odpowiednio przygotować.

Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem, co z sobą zabrać, w jakie akcesoria motocyklowe się zaopatrzyć, a przede wszystkim — jaki motocykl jest najodpowiedniejszy do dalekich podróży.

Wyprawy motocyklowe, czyli jak praktycznie wykorzystać pasję

Każda wyprawa motocyklowa może być wielką niezapomnianą przygodą. Niestety może też stać się przykrym wspomnieniem, jeśli nie przygotujemy się odpowiednio do wyjazdu. To, jakie czynności wykonamy i które rzeczy z sobą zabierzemy, będzie zależało przede wszystkim od tego, dokąd jedziemy i jak duży dystans będziemy mieli do pokonania.

Jeśli wyruszamy za granicę, należy załatwić wszelkie formalności związane z dokumentami, ubezpieczeniem pojazdu, a także dotyczące ubezpieczenia motocyklisty i ubezpieczenia medycznego (karta EKUZ). Warto pamiętać, że w niektórych krajach bez względu na rodzaje pojazdów, obojętnie, czy są to motocykle turystyczne, czy inne, wymagane jest posiadanie tzw. zielonej karty.

Przed wyjazdem konieczne jest także sprawdzenie stanu technicznego motocykla i usunięcie wszelkich usterek oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Należy ponadto dokładnie zaplanować trasę, sprawdzić miejsca, w których można zatrzymać się i odpocząć, zjeść posiłek, a nawet przenocować.

Dalekie wyprawy motocyklowe to przede wszystkim konieczność pozostawania przez wiele godzin bez ruchu, co sprawia, że nawet największa przyjemność z jazdy zostanie w końcu wyparta przez zmęczenie i znużenie. Dlatego należy koniecznie regularnie zatrzymywać się, by odpocząć. W trakcie postoju dobrze jest też wykonać kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych i rozciągnąć mięśnie, żeby rozruszać ciało i poprawić krążenie. Warto też mieć pod ręką jakąś energetyczną przekąskę i napój.

Sprawdźmy, w jaki sposób przygotować się do wyjazdu i co z sobą zabrać, by mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy i pomieścić je w kufrach motocyklowych.


Motocykle turystyczne a długie podróże

Zanim zaczniemy pakowanie i przygotowania do wyjazdu, warto zastanowić się, jaki motocykl będzie najlepszy do naszej wyprawy, szczególnie gdy do przejechania mamy bardzo dużo kilometrów i dziennie spędzimy na jednośladzie kilka godzin. Oczywiście każdy rodzaj maszyny umożliwi nam realizację naszych wypraw motocyklowych, ale należy liczyć się z różnym poziomem komfortu.

W dalekich podróżach najlepiej sprawdzają się motocykle turystyczne, które zostały skonstruowane właśnie z myślą o przejeżdżaniu jednorazowo bardzo wielu kilometrów. Dzięki nim można zapewnić podróżującym osobom maksymalny komfort. Jest to możliwe za sprawą specyficznej budowy motocykli turystycznych. Najczęściej zarówno kierowca, jak i pasażer mają do dyspozycji dość duże wygodne siedzenie, a cała konstrukcja maszyny pozwala na utrzymywanie prostej sylwetki podczas jazdy. Bez względu na model motocykle turystyczne wyposażane są w liczne owiewki zewnętrzne, a motocyklistę dodatkowo osłania z przodu szyba, której położenie można regulować.

Charakterystyczne dla motocykli turystycznych jest wykorzystanie wału napędowego, silnika czterosuwowego chłodzonego cieczą oraz opon niskoprofilowych. Ponadto w takich maszynach często montowane są układy wspomagające jazdę, jak na przykład tempomat (utrzymywanie zaprogramowanej prędkości), układ hamowania CBS lub ABS.

Nie bez znaczenia jest także to, że w  modelach tych montowane są większe zbiorniki paliwa umożliwiające pokonywanie dużych dystansów bez konieczności tankowania. Pewną niedogodnością mogą być duże gabaryty maszyn turystycznych, stąd nierzadko wyposaża się je także w bieg wsteczny w celu ułatwienia manewrowania.  

Akcesoria motocyklowe, czyli co zabrać na wyprawę

W rzeczywistości trudno zabrać wszystko, co może przydać się w podróży. Tak naprawdę na drodze może dojść do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Ważne, aby być na to przygotowanym. Może w tym pomóc skompletowanie odpowiednich akcesoriów motocyklowych. Trudno jednoznacznie określić, co powinno się zabrać w podróż, bo zależy to od wielu czynników. Istnieją jednak akcesoria motocyklowe, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego miłośnika jednośladów wyruszającego w daleką wyprawę.

Przede wszystkim należy zabrać z sobą apteczkę — to oczywiste, konieczny będzie także zestaw kluczy oraz wybrane części zapasowe (każdy właściciel motocykla doskonale wie, co najczęściej psuje się w jego maszynie). Ponadto warto mieć pod ręką przeciwdeszczowy kombinezon i zapasowe buty. Przy okazji nie zaszkodzi zabrać także igły i nici, gdyby konieczna była reparacja ubrania.

Wśród akcesoriów motocyklowych nie powinno też zabraknąć oleju silnikowego na dolewki, smaru do łańcucha, zestawu naprawczego do opon, linek, żarówek, bezpieczników. Może się przydać taśma izolacyjna i naprawcza, która skutecznie przytrzyma uszkodzone elementy, jak również latarka i scyzoryk. Warto też zabrać akcesoria motocyklowe służące do czyszczenia, na przykład nawilżane chusteczki do rąk lub środki przeznaczone do czyszczenia szyby kasku. Ponadto przyda się blokada antykradzieżowa, żeby wyprawa nie zakończyła się nieprzyjemnie.  

Warto stawiać na kufry motocyklowe

Gdzie spakować wszystkie rzeczy, o których pisaliśmy powyżej? Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kufrów motocyklowych. Co więcej, na pewno trzeba będzie dokupić dodatkowe oprócz tego, który już znajduje się na wyposażeniu naszej maszyny. Tylko wtedy zdołamy pomieścić wszystko, co niezbędne podczas dalekiej wyprawy

Na rynku dostępne są kufry motocyklowe montowane po bokach pojazdu oraz za tylną kanapą. Ich dużą zaletą jest wysoka wytrzymałość. Nie trzeba się także martwić, że przewożony ładunek zostanie uszkodzony, ponieważ kufry doskonale chronią swoją zawartość. Należy jednak pamiętać, że do montażu kufra konieczne są jeszcze dodatkowe akcesoria, jak stelaż i płyty mocujące.

Każdy właściciel jednośladu ma do wyboru kufry motocyklowe wykonane z różnych materiałów — najczęściej jest to aluminium lub tworzywo sztuczne. Te pierwsze nie należą do zbyt estetycznych, lecz za to są bardzo pakowne i wytrzymałe, potrafią wyjść bez uszczerbku nawet z upadku motocykla. Mimo to większą popularnością cieszą się kufry motocyklowe z tworzywa sztucznego — zdecydowanie ładniejsze i wodoszczelne. Niestety są one droższe niż aluminiowe i nie tak trwałe.

Dalekie wyprawy motocyklowe zawsze należy poprzedzić etapem dokładnych przygotowań. Im lepiej czas ten zostanie „przepracowany”, tym większa szansa, że podróż minie komfortowo i bez przykrych niespodzianek. A o to przecież chodzi.

jak ustawić cb radio

Jak ustawić CB radio? Poradnik

2021-12-01
Przed erą aplikacji mobilnych CB radio było podstawowym narzędziem ostrzegania o fotoradarach. Wielu zwolenników ma do dziś, zwłaszcza wśród kierowców zawodowych. Jak ustawić CB radio, by dźwięk był wyraźny i bez zakłóceń?
zamrożony zamek

Webasto. Co to jest i jak działa?

2021-11-29
Zima może być szczególnie uciążliwa dla kierowców. Masz dosyć skrobania zamarzniętych szyb każdego rana? Obawiasz się, jak będą wyglądały rozruch i praca zimnego silnika i jak niska temperatura wpłynie na dłuższą metę na jego funkcjonowanie? A może po prostu nie lubisz siedzieć w zimnym wnętrzu, które rozgrzeje się dopiero po kilkunastu minutach jazdy? Wszystkie te problemy może rozwiązać montaż ogrzewania postojowego Webasto. Przeczytaj, jak działa Webasto i kiedy warto je kupić.
sucha miska olejowa

Sucha a mokra miska olejowa

2021-11-22
Olej silnikowy jest niezbędnym elementem silnika spalinowego. Bez niego trące się o siebie metalowe elementy szybko by się zatarły. Dzięki filmowi olejowemu wytwarzanemu przez krążący w układzie olej ruch tłoków, krzywek i wałków jest możliwy. Olej silnikowy dostarczany jest do wszystkich zakamarków z miski olejowej i tam też grawitacyjnie ścieka. Czym jednak różni się mokra miska olejowa od suchej?
zamienniki opon

Jak dobrać zamienniki opon?

2021-11-19
Planujesz kupić nowy komplet opon, lecz chcesz przy okazji zmienić wielkość felg? Musisz wiedzieć, jak dobrać poprawnie nowe ogumienie. Wbrew pozorom łatwo popełnić błąd, który możne się okazać zgubny w skutkach. Jak poprawnie dobierać zamienniki rozmiarów opon? Wyjaśniamy plusy i minusy rozwiązania.