Data modyfikacji:

Dobieramy okulary do kształtu twarzy

Każdemu z nas zapewne zdarza się ubrać coś co jest modne, tylko dlatego, że jest hitem sezonu, nie zważając na to czy dana rzecz do nas pasuje. Kompletując garderobę, wybierając dodatki, decydując się na określone kolory zawsze miejmy na uwadze to, że nie wszystko musi być dla nas odpowiednie. Niestety często o tym zapominamy wyobrażając sobie, że w danych ubraniach czy dodatkach będziemy wyglądać tak doskonale jak modelka z okładki czy jedna z naszych koleżanek. Nie inaczej jest przy wyborze okularów. Ostatnio modne są duże okulary o wyrazistych oprawkach, co nie znaczy, że każdemu będzie w nich ładnie. Dla większości oprawki do okularów to duży wydatek i nie zmieniamy ich co sezon, dlatego warto postawić na dobór okularów odpowiednich do naszej urody niż na trendy sezonu, który i tak wkrótce przeminie.

Jak dobrać okulary?

Najważniejszym kryterium przy wyborze oprawek jest dopasowanie okularów do kształtu twarzy. Najpierw jednak trzeba określić swój kształt twarzy, co dla wielu okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Naszym zdaniem najłatwiej jest zaczesać włosy do tyłu i zrobić sobie zdjęcie en face. Następnie należy zaznaczyć punkty na zewnętrznych krawędziach twarzy po obu stronach żuchwy, na wysokości kości policzkowych i dwa na wysokości czoła. Dzięki temu będzie nam łatwiej ustalić czy mamy twarz okrągłą, owalną, kwadratową, prostokątną, czy też w kształcie serca. Ta wiedza przyda nam się też w innych sytuacjach np. podczas wyboru fryzury czy w czasie konturowania twarzy makijażem.

Idealne okulary do kształtu twarzy

Zacznijmy od doboru okularów do twarzy owalnej. Jest to najprostsze zadanie, bo do takiej twarzy pasują prawie wszystkie kształty oprawek. Warto w tym wypadku spojrzeć na rysy twarzy. Jeśli chcemy je uwydatnić to wybierzmy wyraźne oprawki prostokątne lub kwadratowe. Jeśli chcemy złagodzić rysy twarzy to postawmy na delikatniejsze oprawki o wyraźnie zaokrąglonej formie.

Okrągła twarz to już większe wyzwanie. Naszym celem jest jej optyczne wyszczuplenie i wydłużenie. Pomogą nam w tym prostokątne, okulary o jak najwęższych szkłach. Ważne by oprawki nie zasłaniały kości policzkowych. Do okrągłej twarzy wybieramy okulary z ostrymi, wyraźnymi kątami. Do okrągłych twarzy często doskonale pasują też oprawki „kocie oczy” o pięknym, kobiecym kształcie.

Przeciwieństwem twarzy okrągłej jest twarz kwadratowa. W tym wypadku powinniśmy spróbować złagodzić rysy i optycznie zaokrąglić twarz. Pomogą nam w tym okrągłe okulary, a także oprawki owalne. Dobrym pomysłem jest wybranie oprawek o możnym kolorze, który skupi wzrok na środkowej części twarzy i odwróci wzrok od mocnego podbródka i szerokiego czoła. Podobne okulary powinny wybierać również osoby o prostokątnych twarzach.

Bardzo wymagająca jest twarz w kształcie serca. W tym wypadku okulary powinny pomóc zrównoważyć dysproporcję pomiędzy szerokim czołem a wąską brodą. Dlatego powinny mieć łagodny kształt. Ponadto nie powinny przyciągać uwagi do szerokiego czoła, dlatego najlepiej jeśli będą jasne, jak najmniej widoczne, mogą to być nawet same szkła.

Odwrotnością serca są twarze, których kształt określa się mianem gruszki lub trójkąta – wąskie czoło i szeroka żuchwa. Zasady doboru okularów są więc dokładnie przeciwne. Oprawki powinny być wyraziste i przyciągać wzrok do góry twarzy, odciągając go od szerokiego dołu. Czoło optycznie poszerzą okulary w typie kocich oczu, ale sprawdzą się też doskonale oprawki, które mają mocno zaznaczoną górną część i przeźroczyste w dolnej części.

Modne oprawki

A dla kogo są modne okulary takie jak „motyle”, „aviatory” czy okulary w stylu oversize? Okazuje się, że aviatory pasują prawie do każdego typu twarzy, choć najlepiej wyglądają u osób o twarzy kwadratowej, prostokątnej i owalnej. Oprawki w kształcie motyla są polecane dla osób o wąskiej twarzy. Z kolei okulary typu oversize pasują do twarzy w kształcie trójkąta, a także do osób o owalnym i okrągłym kształcie twarzy.

Na koniec pamiętajmy, że kształt twarzy to nie jedyny wyznacznik. Ważna jest też fryzura, rysy twarzy i wiele innych indywidualnych cech. Dlatego mierzmy różne oprawki, róbmy sobie w nich zdjęcia i na koniec wybierzmy te, które najlepiej nam odpowiadają pod każdym względem. Jeśli mamy ochotę na zakup odważnych okularów, ale obawiamy się o swój wygląd w pracy i w innych formalnych okolicznościach, to dobrą decyzją będzie wybór dwóch par okularów. W końcu oprawki okularów to jeden z elementów, który tworzy nasz wizerunek, na równi z biżuterią, makijażem i dodatkami.

Polecane artykuły

zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego, czyli możliwe konsekwencje używania tamponów i kubeczków menstruacyjnych

2020-09-28
Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to zagrażające życiu, ostre zatrucie toksynami produkowanymi przez gronkowca złocistego. Obecnie ponad połowa wszystkich zachorowań jest związana z menstruacją. Okazuje się, że schorzenie może nastąpić na skutek nieprawidłowego użytkowania tamponów i kubeczków menstruacyjnych. Sprawdź, co to jest zespół wstrząsu toksycznego, czym grozi niezmienianie tamponów, jakie są objawy wstrząsu toksycznego i jak leczyć schorzenie. Przeczytaj.
jak podnieść hemoglobinę

Jak podnieść hemoglobinę?

2020-09-25
Czy wiesz, jakie funkcje pełni w twoim organizmie hemoglobina, czyli białko występujące w czerwonych krwinkach? Otóż przede wszystkim transportuje ona tlen do komórek całego organizmu. Kiedy jest jej za mało, lekarze mówią o niedokrwistości, której objawy mogą znacząco wpłynąć na nasze funkcjonowanie. Co więc robić, jeśli wyniki morfologii wskazują na anemię? Jak podnieść hemoglobinę w naturalny sposób i kiedy potrzebna jest już pomoc lekarza?
oko kobiety

Jak poprawić wzrok? Skuteczne sposoby na poprawę widzenia

2020-09-16
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o zdrowie swoich oczu, by służyły ci jak najlepiej!
Maska antysmogowa

Maska antysmogowa do biegania – jaką wybrać?

2020-09-07
Do zgubnego wpływu smogu na ludzkie zdrowie nikogo chyba nie trzeba już przekonywać. Coraz więcej osób w okresie grzewczym poszukuje sposobu na to, by ochronić się przed zanieczyszczonym powietrzem. Jedną z popularniejszych metod pozostaje maska antysmogowa, po którą chętnie sięgają również sportowcy. Sprawdziliśmy, czym powinna cechować się najlepsza maska antysmogowa do biegania. Chcesz kupić własną? Zajrzyj do naszego poradnika!