Domki na działkę- co warto wiedzieć przed zakupem, jaka jest ich cena?

Domki na działkę są nie tylko praktyczną przestrzenią mieszkalną, ale także wspaniałą ozdobą każdego ogrodu, działki, czy ogródka działkowego. Wystarczy niewiele wysiłku, by stworzyć dla siebie i bliskich domek na działce, jak z marzeń. Kolorowa fasada, donice pełne kwiatów- niech marzenie, stanie się planem! Jak wyglądają domki drewniane na działkę, co trzeba wiedzieć, przed ich zakupem? Cenne informacje i wskazówki, znajdziecie w tekście.

Domek na działce- narzędziowy, letniskowy, czy ogrodowy?

Domki na działkę możemy podzielić na kilka kategorii. Na rynku znajdziemy domki narzędziowe, ogrodowe i letniskowe. Dodatkową konstrukcją, która może być dodatkiem do waszego domku jest drewutnia, która przyda się, jeśli domek wyposażycie w tradycyjny piec, lub piecyk typu koza.

Nasz przegląd podzieliliśmy na kilka kategorii, które ułatwią wam wybór najodpowiedniejszego domku drewnianego na działkę. Aby dokonać właściwego wyboru musicie jasno określić swoje potrzeby przed zakupem- czy domek ma spełniać jedynie funkcję magazynku, czy może chcielibyście w nim odpoczywać i przyjmować niewielu gości?

Domki drewniane na działkę- od czego zależy cena?

Ceny domków na działkę zależą głównie od ich metrażu i przeznaczenia. Mniej skomplikowane konstrukcje o mniejszej powierzchni, czyli np. domki narzędziowe, kupicie już za niewiele ponad 1000 zł. Z kolei większe domki letniskowe, wyposażone w podłogę z desek lub płyt MFP są dużo droższe, a ich ceny zależą od rodzaju drewna, z jakiego są wykonane oraz dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak okna, drzwi, czy balustrady.

Domki na działkę wykonywane są z różnych materiałów. Mogą być to tworzywa sztuczne, lub drewno. Od tego zależy również ich cena. Jeśli pragniemy altanki drewnianej, zdecydujmy się na krajowe drewno, takiej jak sosna, czy świerk. Za domek wykonany z polskiego drewna zapłacimy mniej.
Jeśli chcemy postawić domek na działce, musimy liczyć się z kosztami. To nie tylko cena domku, ale także jego montaż i przygotowanie podłoża przed postawieniem domku. W koszty związane z ogrodową altanką musimy wliczyć także impregnację i jego ewentualne wyposażenie. Przed zakupem warto wyznaczyć budżet, jaki możemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie.

Domek narzędziowy

Domki na działkę to nie tylko konstrukcje letniskowe. Jeśli uprawiacie własny ogród i potrzebujecie przestrzeni do przechowywania ogrodowych sprzętów, taki domek z pewnością wam się przyda. W szczególności sprawdzi się, jeśli samodzielnie dbacie o swoją działkę i zainwestowaliście w profesjonalne narzędzia takiej jak kosiarki, czy piły, które mogą ulec uszkodzeniu przy nieprawidłowym przechowywaniu.

Narzędziowy domek na działce powinien mieć przynajmniej jedno okienko, przez które będzie wpadało światło. Nie chcesz przecież biegać za każdym razem w stronę domu po latarkę, by znaleźć sekator. Warto także zwrócić uwagę na próg domku narzędziowego- powinien być tak skonstruowany, by wjechanie do domku taczką, czy kosiarką nie sprawiało żadnej trudności.

Dodatkowym wyposażeniem domku narzędziowego może być dołączona do niego drewutnia z daszkiem. Dzięki niej nie będziecie musieli martwić się, że drewno zawilgotnieje lub spowoduje niepotrzebny bałagan na waszej działce.
Praktyczny domek na działkę, magazynek kupicie już za niecałe 900 zł. Im domek większy i solidniejszy, tym wyższa jego cena. Mimo wszystko znajdziecie na rynku atrakcyjne oferty, jeśli zdecydujecie się na niewielką konstrukcję. 

Domek letniskowy

Marzycie o domku drewnianym na działkę? Już za kupicie drewniany domek na działkę, który będzie służył jako przestrzeń do przechowywania i spędzania czasu na werandzie lub pod dachem w deszczowe dni. Wśród ofert producentów znajdziecie także domki z antresolą, które będą idealną letniskową sypialnią. 
Domki drewniane na działkę mogą mieć niewielki, jak i spory metraż. Przed zakupem jasno określcie swoje potrzeby, by nie przepłacać, a jednocześnie mieć pewność, że wasz domek na działkę, będzie idealny.
Domek wykonany z drewna sosnowego o pojemności około dziesięciu mkw kupicie już za niecałe 7 tys zł. Domki drewniane na działkę w tej cenie często wyposażone są w dwa pomieszczenia- główne mieszkalne i dodatkowy składzik narzędziowy. 
Domki na działkę nie muszą jednak być skromnymi chatkami. Jeśli macie ochotę na odrobinę luksusu, możecie znaleźć w Internecie domki drewniane na działkę wyposażone w saunę, która z powodzeniem pomieści cztery osoby. Cena takiego przybytku to prawie 13 tysięcy zł, jednak za ceną idzie jakość wykonania, która wpływa na szczelność i komfort użytkowania domku.

Domki ogrodowe

To najbardziej praktyczne domki na działkę. Często są niewielkich rozmiarów, nie przekraczając powierzchni kilkunastu mkw, jednak spełniają jednocześnie rolę pomieszczenia gospodarczego, oddzielonego ścianką składzika i zewnętrznej, zadaszonej drewutni. Dodatkowo możecie wyposażyć taki domek w niewielką werandę lub wygodną ławkę. Jeśli nie potrzebujecie luksusowego domku na działce, zdecydujcie się na to optymalne rozwiązanie, które kupicie już za mniej więcej 2500 zł. Ozdobiony kwiatami i firankami domek, będzie prezentował się wyjątkowo w każdym ogrodzie. 


Autor: Nadia Pietrzak