Data publikacji:

Domowa skrzynka na narzędzia - akcesoria, jakie musisz mieć do domowego majsterkowania

Pęknięta uszczelka czy obluzowana śruba – drobne usterki prędzej czy później zdarzą się w każdym mieszkaniu. Aby być przygotowanym na niewielkie awarie w domu, musisz mieć pod ręką zestaw narzędzi warsztatowych, dzięki którym szybko i skutecznie usuniesz przyczynę usterki. Oto lista narzędzi, jakie powinny znaleźć się w twojej domowej skrzynce na narzędzia.

Narzędzia ręczne

Wkrętak i zestaw bitów to absolutna podstawa wśród narzędzi warsztatowych. Potocznie nazywa się go śrubokrętem i występuje w kilku odmianach. Dlatego jeśli w twoim domowym warsztacie ma starczyć miejsca na wszystkie akcesoria, najlepszym rozwiązaniem jest wkrętak z zestawem bitów. To wymienne końcówki o różnym kształcie, dzięki którym będziesz mógł dokręcać wkręty płaskie, krzyżowe, torx, imbusowe itd. Alternatywą są wkrętaki automatyczne wyposażone w akumulator. Ich zastosowanie znacznie ułatwia prace, jednak jest to droższe rozwiązanie, niż narzędzie ręczne.

Kombinerki, a właściwie szczypce uniwersalne, znajdą w twoim domu wiele zastosowań. Za ich pomocą przytrzymasz wkręcaną śrubę, usuniesz elementy izolacji z przewodów elektrycznych, przytniesz kable itd. Wybierając kombinerki wato postawić na te z hartowanej stali, dzięki czemu wolniej będą się zużywać. Dodatkowo ich rękojeść powinna być izolowana, co zapewni ci bezpieczeństwo, jeśli twoje prace obejmą również działania przy przewodach.

Młotek będzie niezbędną pomocą przy wbijaniu gwoździ. W sprzedaży znajdziesz szereg różnych rodzajów młotków, ale najbardziej uniwersalnym narzędziem, które świetnie sprawdzi się w domowej skrzynce na narzędzia, jest młotek ślusarski.

Klucz nastawny to z kolei narzędzie, które najczęściej wykorzystuje się przy pracach hydraulicznych. Służy do przykręcania śrub i jego największą zaletą jest możliwość operowania przy śrubach różnej wielkości. Klucz nastawny ma bowiem regulowany rozstaw szczęk, więc możliwe będzie łatwe dostosowanie jego ustawień do  średnicy śrub, przy której operujesz.

Akcesoria pomiarowe

Zanim jednak przyjdzie ci do głowy łapać za młotek czy wiertarkę i przytwierdzać cokolwiek do ściany w domu, musisz wykonać pomiary. Najprostszym narzędziem, które ci w tym pomoże jest miarka taśmowa. Zajmuje niewiele miejsca i pozwoli ci się łatwo zorientować w odległościach i pomiarach. Alternatywnym i znacznie precyzyjniejszym rozwiązaniem są dalmierze. To niewielkie urządzenia elektroniczne, które poprzez wysłanie impulsu elektromagnetycznego automatycznie mierzą odległość, między wyznaczonymi punktami. Dalmierz może być nieocenioną pomocą, jeśli przyjdzie ci wykonać szerzej zakrojone prace naprawcze, wymagające większej precyzji.

Do twojego zestawu pomiarowego w skrzynce na narzędzia dodaj też poziomicę. Będzie ona niezastąpioną pomocą przy zwykłym wytyczaniu otworów np. podczas komponowania galerii ściennej w domu, a o bardziej skomplikowanych pracach nie wspominając. Warto też uwzględnić tu detektor metalu i przewodów – to proste narzędzie, które kosztuje jedynie kilkadziesiąt złotych, a dzięki niemu unikniesz ryzyka, że w trakcie wiercenia otworów w ścianie uszkodzisz instalację elektryczną lub trafisz na zbrojenie.

Niezbędne narzędzia warsztatowe - elektronarzędzia

Niestety, jeśli chcesz być gotowym na majsterkowanie z prawdziwego zdarzenia, narzędzia ręczne to za mało. Za ich pomocą nie wykonasz przecież precyzyjnego otworu w ścianie. Dlatego właśnie w twoim domu powinna znaleźć się przynajmniej wiertarka. Do domowego użytku w pełni wystarczy wiertarka udarowa, dzięki której wywiercisz otwory w umiarkowanie twardych podłożach. Gdybyś jednak chciał się silić na bardziej zaawansowane prace remontowe lub wykończeniowe, gdzie obok wiercenia dziur przyszłoby ci wykonać np. bruzdy pod przewody, lepszym rozwiązaniem będzie młotowiertarka.

Z kolei wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, może zastąpić ręczny śrubokręt. Pomoże ci szybko i sprawnie wkręcić najróżniejsze wkręty, pod warunkiem, że zaopatrzysz się w komplet wymiennych końcówek. Wkrętarka może też służyć do wykonania otworów w miękkich materiałach np. w drewnie.

Domowa skrzynka na narzędzia - dodatkowe akcesoria

Co jeszcze warto mieć w domowej skrzynce na narzędzia? Z pewnością przydatna będzie ci latarka. Najlepiej postawić na czołówkę, jeśli przyjdzie ci dokonywać naprawy np. wtedy, gdy konieczne będzie wyłączenie w mieszkaniu prądu – czołówka zapewni ci możliwość wygodnego operowania obiema rękami. Do tego zestawu warto dodać też taśmę izolacyjną, która pozwoli ci zabezpieczyć przewody elektryczne. Swoją skrzynkę na narzędzia uzupełnij też o komplet uniwersalnych kołków – przydadzą się z pewnością w najmniej oczekiwanym momencie.

Na koniec warto też pamiętać o samej skrzynce narzędziowej. Pojemny kufer, w którym zmieszczą się wszystkie akcesoria wiele ci ułatwi – przenoszenie narzędzi z miejsca na miejsce, utrzymanie porządku czy wreszcie zabezpieczenie narzędzi warsztatowych przed działaniem wilgoci i zabrudzeniami. Pamiętaj też, aby elektronarzędzia przechowywać w fabrycznych walizkach – to najbezpieczniejsze rozwiązanie.