Data publikacji:

Domowa stacja uzdatniania wody- czy warto ją mieć?

Stacja uzdatniania wody zainstalowana w twoim domu, może polepszyć jakość twojego życia. Zapotrzebowanie na zużycie wody przez człowieka jest ogromne. Potrzebujemy jej jako żywe organizmy- przynajmniej 2 litrów dziennie. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek gospodarstwa domowego bez wody. Wielu z nas boryka się z twardą wodą, która źle wpływa na nasze zdrowie i funkcjonowanie sprzętów AGD. Problemy z twardą, zanieczyszczoną wodą, może rozwiązać zainstalowanie domowej stacji uzdatniania wody.

Czy stacja uzdatniania wody jest potrzebna w moim domu?

Jeśli jeszcze nie korzystasz z domowej stacji uzdatniania wody, z pewnością borykasz się na co dzień z problemem twardej wody. W większości ujęć komunalnych, jakość wody nie ma odpowiednich parametrów. Jest nadmiernie chlorowana w miejskich wodociągach, by pozbyć się bakterii, które się w niej znajdują.

Paradoksalnie chlorowanie wody nie przynosi pożądanych rezultatów, ponieważ stare sieci przemysłowe, ponownie zanieczyszczają wodę, która wędruje do naszych kranów. Strach myśleć o tym, jaka mieszanka tak naprawdę trafia do naszych szklanek.

Kiepska jakość wody odbija się na naszym zdrowiu. Powoduje suchość skóry i zmusza nas do używania nadmiernych ilości detergentów, które w zetknięciu z twardą wodą nie pienią się dobrze. 

Picie wody z kranu, która nie przepływa przez stację uzdatniania wody, może powodować problemy z nerkami i osadzanie się kamienia na zębach. Te dolegliwości prowadzą do poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Czajniki i pralki pełne kamienia to norma w polskich domach. Przez zalegający kamień sprzęty domowe szybciej się psują, a armatura łazienkowa i kuchenna wyglądają nieestetycznie już po kilku miesiącach kontaktu z twardą wodą. Rzeczy prane w pralkach szybko niszczeją i są pozbawione miękkości pomimo stosowania płynów do zmiękczania tkanin.

Domowa stacja uzdatniania wody jest w stanie rozwiązać te problemy. Własna, przydomowa oczyszczalnia pozbawi wodę pitną zanieczyszczeń i ograniczy jej twardość do możliwego minimum.

Stacja uzdatniania wody to jedyny sposób na twardą wodę

Dzięki nowoczesnym technologiom, mamy wpływ na to jaka będzie jakość wody w naszym kranie. Możemy zapobiec osadzaniu się kamienia, który powoduje awarie sprzętów AGD. Montując system jakim jest domowa stacja uzdatniania wody, tylko zyskujemy- lepszy smak, zapach i właściwości naszej wody.

Stacja uzdatniania wody- cena, koszty utrzymania

Koszty stworzenia stacji uzdatniania wody, ceny odpowiednich sprzętów i opłaty za ich montaż, potrafią przerazić każdego. Należy jednak zrozumieć, że cena, jaką płacimy za instalację jest inwestycją, która w ciągu nadchodzących lat, będzie się zwracała. 

Każdy milimetr kamienia, który zalega w twojej pralce, przyczynia się do wzrostu zużycia energii, nawet o kilka procent. To kwoty, których nie zauważamy na co dzień, jednak na przestrzeni lat sumy te stają się ogromne. Stacja uzdatniania wody wpływa na ochronę rur, które nie będą już narażone na osadzanie się w nich kamienia. Brak kamienia w rurach to mniejsze ciśnienie wody.

Stacja uzdatniania wody zmieni oblicze twojej łazienki, w której nie będzie już śladów kamienia i brzydkich osadów. Uzdatnianie wody systemem z aktywnym węglem sprawia, że woda jest czystsza, a przygotowywane w domu potrawy są smaczniejsze. 

Kolejnym źródłem oszczędności, będą detergenty wykorzystywane do prania. Domowa stacja uzdatniania wody zmniejsza zużycie proszków i płynów nawet o 50 %. Pamiętaj jednak o najważniejszym- stacja uzdatniania wody, cena która jest wysoka to tylko jedna strona medalu. Dbając o wodę w swoim najbliższym otoczeniu dbasz o zdrowie swoje i twoich bliskich.

Cena stacji uzdatniania wody zależy od tego, jak duże gospodarstwo będzie obsługiwała. W przypadku 4- osobowego gospodarstwa mieszkaniowego za cały system zapłacimy nieco ponad 2 tys. złotych. Jeśli chodzi o duże, domowe stacje uzdatniania wody, ich całkowity koszt to dużo ponad 3 tys., a ceny dochodzą nawet do 5 tys. złotych. 

Cała stacja uzdatniania wody, cena jej montażu i koszty utrzymania są uzależnione od producenta i rodzaju systemu uzdatniania, jaki wybierzemy. Z pewnością łatwiej jest zdecydować się na takie rozwiązanie podczas budowy domu, dlatego, że jesteśmy w stanie wpisać stację w koszty budowy i zaoszczędzić na mniej ważnych elementach wyposażenia naszego domu.

Dostosuj swoje wymagania do oferty producenta

Każdy system uzdatniania jest uzależniony od stopnia i charakteru zanieczyszczenia wody. Informacje na ten temat uzyskacie przekazując próbkę do Sanepidu. W domowych instalacjach stosuje się filtry mechaniczne, które czyszczą wodę z piasku i osadów. 

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w filtry węglowe, które poprawią smak i zapach wody usuwając z niej szkodliwe substancje takie jak chlor. Zastosowanie najprostszych zmiękczaczy wody wyjdzie nam na dobre, bo zmniejszą one zawartość jonów wapnia i magnezu. 

Domowa stacja uzdatniania wody to system, który powinien pojawić się w każdym domu. Trudno zaprzeczyć wszystkim korzyściom, które płyną z montowania stacji uzdatniających. Samo przekonanie o wysokiej jakości spożywanej wody jest bezcenne! 

Tekst: Nadia Pietrzak