Domowy malakser- na co zwrócić uwagę przed zakupem

Malakser to wielofunkcyjny robot kuchenny, którego potrzebuje na co dzień każda domowa kuchnia. Te urządzenia ułatwiają pracę przy przygotowywaniu szybkiego obiadu, a także wtedy, kiedy przygotowujemy kilkanaście potraw na świąteczny stół. Malakser powinien służyć nam latami. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przed zakupem tego sprzętu AGD.

Co malakser zrobi za ciebie?

Malakser to rodzaj robota kuchennego, który pomoże ci w przygotowaniu większości dań. Dzięki niemu szybko i dokładnie poszatkujesz i pokroisz w kostkę warzywa. Przyda się także przy przygotowywaniu słodkości- ubije bitą śmietanę i wymiesza składniki ciasta. Większość malakserów pozwala na przygotowanie kremów, puree, czy warzywnych past lub owocowych musów. 

Jedno porządne i wielofunkcyjne urządzenie, jest w stanie zastąpić wiele innych. Zakup malaksera powinien być dobrze przemyślanym wyborem i inwestycją na przyszłość. Dobre jakościowo, pół-profesjonale urządzenie będzie służyło latami i otworzy przed tobą nowe, kulinarne możliwości. Osoby odżywiające się zdrowo, spożywające duże ilości warzyw i owoców, szczególnie powinny zainteresować się zakupem takiego sprzętu, który pozwoli szybko i łatwo przygotować wszystkie ulubione produkty.

Lista rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując robot kuchenny 

Jest kilka kluczowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem malaksera. Dobranie odpowiedniego urządzenia zagwarantuje wam swobodę w kuchni i przyjemność jego użytkowania. Przedstawimy wam kilka najbardziej interesujących modeli, w tym kilka malakserów Zelmer i równie popularnych malakserów Bosh.

Rynek oferuje różnorodne rozwiązania- jeśli nie potrzebujecie wielu dodatkowych funkcji, możecie bez trudu znaleźć tańsze, podstawowe i minimalistyczne modele. 

1. Moc

To bardzo ważna kwestia przy wyborze robota kuchennego. To wskaźnik, który pokaże wam, czy dane urządzenie poradzi sobie z największymi wyzwaniami takimi jak pokruszenie twardych orzechów lub lodu. 
Od mocy waszego malaksera zależy także to, ile czasu może pracować bez przerwy, co może być bardzo ważne w przygotowaniu niektórych, bardziej czasochłonnych potraw. By przygotować ciężkie i gęste ciasto lub rozdrobnić twarde, sypkie składniki potrzebujemy mocy co najmniej 700 W. Takie parametry posiada malakser Zelmer ZHB 1320B, który kupicie w sieci już za 298 zł. Zestawienie ceny i jakości produktu dla wybranego przez nas melaksera Zelmer wypada bardzo korzystnie. 

2. Prędkość obrotowa i jej regulacja

Prędkość obrotowa jest bardzo ważna. Im jest większa, tym szybciej ubijemy krem, lub wymieszamy składniki na ciasto. Istotne jest także to, by można było ją swobodnie regulować, dzięki czemu dostosujemy bez problemu działanie miksera do naszych aktualnych potrzeb. 

Najczęściej roboty kuchenne maja wyznaczone poziomy regulacji prędkości, jednak w nowocześniejszych modelach możemy ją regulować całkiem swobodnie bez wyznaczonej szybkości. 

Dodatkowym atutem będzie funkcja „turbo”, która pozwoli nam uporać się z najtwardszymi składnikami w krótkim czasie bez powodowania długotrwałego hałasu. 

Jeśli chcemy cieszyć się wydajną pracą urządzenia i swobodnie regulować szybkość jego działania, warto zainwestować w porządny model np. malakser Bosh MUM 54351. Ten produkt pochodzi z wyższej półki cenowej- kosztuje ponad 1000 zł, jednak posiada wszystkie funkcje, które przydadzą się w waszej kuchni i ma moc 900 W. Z pomocą tego malaksera Bosh zmielicie mięso, rozdrobnicie owoce  i warzywa, a także wyciśniecie świeży sok. Nie jedna pół-profesjonalna kuchnia byłaby zadowolona z takie sprzętu.

3. Misa

To oczywiste- im większa tym lepsza. Duża pojemność misy da nam większe możliwości i swobodę przygotowywania większych porcji. Pamiętajmy jednak, że modele z większymi misami takie jak malakser Zelmer ZHB 1620 ( model ten kupicie już za 331 zł), zajmą nieco więcej miejsca w naszej kuchni. Z drugiej strony- inwestując w wielofunkcyjne urządzenie, nie musimy szukać miejsca na dodatkowy sprzęt, więc w rezultacie możemy rozplanować wszystko tak, by nie zagracić kuchennej przestrzeni.

Pamiętajcie, że najlepsze misy to te wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Metalowe misy są trwalsze i nie widać na nich tak bardzo śladów intensywnego użytkowania, jak w przypadku plastikowych zbiorników.

Metalową misę posiada wcześniej wspomniany malakser Bosh MUM 54351. Również model marki Kenwood MULTIONE KHH326WH. 

4. Dodatkowe funkcje

Zadanie malaksera jest przede wszystkim rozdrabnianie i szatkowanie. Producenci wiedzą jednak jak powinien wyglądać i funkcjonować porządny malakser- Zelmer, Bosh, Kenwood, czy Philips prześcigają się w dodawaniu do swoich urządzeń dodatkowych funkcji, które przekonają klientów do zakupu. 

Coraz więcej modeli wyposażonych jest dodatkowo w blender lub odpowiednie końcówki służące do miksowania i ubijania. Przykładem takiego urządzenia jest malakser Zelmer ZHB 1331 B, który kupicie w bardzo przystępnej cenie około 299 zł.

Pamiętajcie, by dokładnie przemyśleć wybór malaksera- to urządzenie ma wam służyć latami. Ogromny wybór na rynku, pozwoli wam spersonalizować wasz robot kuchenny tak, by praca z nim była czystą przyjemnością.

Malakser Zelmer- 2 dokładnie

Malakser przede wszystkim służy do siekania i rozdrabniania składników na potrawy. Ale może mieć też dodatkowe funkcje, jak chociażby mielenie kawy, ucieranie lub funkcję sokowirówki. Przydatne mogą być także końcówki do zagniatania ciasta lub tarcza do krojenia frytek. Jednak to sprawia, że malakser raczej zaliczymy już do kategorii robotów kuchennych.

Jakie modele warto kupić? Bardzo ciekawie prezentuje się chociażby Zelmer ZHB 1320B, który kosztuje zaledwie 250 zł. Innym urządzeniem wartym uwagi jest model Bosch MSM87165 o mocy 750 W i cenie około 320-350 zł.Malakser to ciekawe urządzenie, które nie kosztuje majątku, a jest w stanie w znaczący sposób ułatwić i zarazem skrócić pracę w kuchni. To jeden z tych sprzętów, które warto mieć na wyposażeniu.

Roboty kuchenne na dobre wkroczyły w życie polskich konsumentów. Dynamicznie rozwijający się rynek oferuje obecnie ciekawe urządzenia w różnych progach cenowych: od stu złotych, nawet do kilku tysięcy złotych. Jak w tym gąszczy wytropić naprawdę solidny sprzęt?


Misa: wielkość i materiał wykończeniowy

Kwestia wielkości misy to sprawa bardzo płynna, bowiem zależy głównie od indywidualnych oczekiwań wobec robota kuchennego. Dużo ważniejszą kwestią jest konstrukcjanaczynia. Najlepiej, aby było ono aluminiowe, ewentualnie wykonane ze stali nierdzewnej lub stali szlachetnej.

Według wielu specjalistów najlepszym i najbardziej odpornym tworzywem jest stal szlachetna INOX. Należy unikać różnej maści mis plastikowych. Oszczędzanie na tym ważnym elemencie robota może okazać się być zgubne w skutkach.

Zabezpieczenia, które warto mieć po swojej stronie

W kuchni łatwo o chwilę nieuwagi. Decydując się na zakup zaawansowanego robota kuchennego, warto przejrzeć ulotkę lub zapytać sprzedawcę, czy spełnia on następujące progi bezpieczeństwa:
zabezpieczenie przed wyjęciem mieszadeł;
zabezpieczenie przed przegrzaniem;
zabezpieczenie przed niezamkniętą pokrywą.


Rozdrabniacze, czyli mały może… mało?

Rozdrabniacze wyróżniają się stosunkowo małą mocą – od około 180 do 1500 W – ale w parze z małą mocą idą także nieduże wymiary, waga i możliwości. Głównym zastosowaniem urządzeń tego typu jest przygotowywanie koktajli i sosów. Ten nieduży wycinek rynku dzieli się jeszcze na roboty ręczne, tak zwane blendery, zazwyczaj posiadające jedynie stopkę miksującą. Coraz częściej, zwłaszcza ze względu na kryterium ceny, producenci dokładają do swoich modeli dodatkowe funkcje. I tak blendery ręczne ewoluowały, oddając do dyspozycji użytkowników pojemnik do mieszania, tarcze tnące czy trzepaczkę do ubijania piany.

Drugą odnogą blenderów są urządzenia kielichowe. Jak sama nazwa podpowiada, priorytetową częścią urządzenia jest kielich, którego pojemność nieraz może przekraczać nawet i 2 litry. Na dnie takiego kielicha znajdziemy kilka noży, które służą do szybkiego rozdrabniania potraw.


Miksery: tanio, ze sporą ilością zastosowań

Kolejną dobrze prosperującą rodziną robotów kuchennych są miksery, które potrafią znacząco ułatwić życie w wielu gospodarstwach domowych. Kusi relatywnie niska cena sprzętu, bowiem za podstawowy model zapłacimy około 50 złotych a wersja „lux” jest niedużo droższa. W zamian otrzymujemy urządzenie o rozległych zastosowaniach, które pomoże zarówno przy przygotowaniu ciast, jak i przy szybkim przygotowaniu sałatek warzywnych typu „misz-masz”. Miksery możemy podzielić na:

Miksery ręczne: gdzie punktem centralnym urządzenia jest korpus z wymiennymi końcówkami, dopasowanymi do odpowiedniej funkcji. Nie trudno w tym segmencie odnaleźć urządzenia z bogatą ofertą owych końcówek, pośród których mogą znaleźć się nawet takie, które oferują funkcję rozdrabniaczy kielichowych.
Miksery stacjonarne: czasem do znalezienia na półkach sklepowych, jako „miksery automatyczne”, na co warto brać poprawkę. Od swojego starszego brata zazwyczaj różnią się jedynie większymi prędkościami oraz mocą. W parze z dodatkowym wyposażeniem, przekuwa się to zazwyczaj na nieco wyższą cenę tego typu urządzeń, jednak różnica w cenie oscylująca na poziomie ~30 złotych każe poważnie rozważyć dopłacenie do lepszego, szybciej działającego i bardziej zaawansowanego technicznie urządzenia z większą pulą funkcji.

Zaawansowane roboty wielofunkcyjne

Duże urządzenia, będące hybrydami oferującymi wszystko to, co ich mniejsi bracia, tyle że w jednym, zwartym i zazwyczaj dość dużym urządzeniu. Tak najprościej można scharakteryzować tę gałąź robotów kuchennych. Można tutaj trafić na dwie wiodące grupy, czasami lekko dublujące się w swojej funkcjonalności:

Robot wielofunkcyjny z misą: najstarszy a co za tym idzie oferujący stosunkowo mało funkcji. Urządzenie wyróżnia się prostą funkcją mieszania jednostronnego, zgodnego z ruchem wskazówek zegara. Czasem można jeszcze spotkać urządzenia z mieszaniem „planeternym”. Nietypowa nazwa wzięła się z tego, że główna oś obraca się jednocześnie wokół samej siebie, jak i wokół misy. Jest to sprawdzona konstrukcja, oferująca relatywnie dużą wydajność.
Robot wielofunkcyjny z malakserem: figurujący już w nazwie malakser odpowiada za siekanie i szybkie rozdrabnianie i mieszanie produktów. Ważnym elementem tego typu robota jest pojemnik, zazwyczaj wykonany z dobrej jakości szkła hartowanego, który w swojej funkcjonalności oferuje niemal to samo, co rozdrabniacze kielichowe. Dość często na wyposażeniu znajdują się także przystawki odpowiedzialne za wyciskanie soku lub takie, dzięki którym z łatwością zmielimy kawę.


Na co zwrócić uwagę kupując robota z misą?

Priorytety, na które warto poświęcić nieco czasu, to przede wszystkim dopasowana do naszych wymagań pojemność misy, jej wykonanie, moc urządzenia, która powinna przekraczać 1000 W mocy czynnej, ilość standardowych podstawek wraz z możliwością rozbudowy robota oraz systemy zabezpieczające.

Na co zwrócić uwagę kupując robota z malakserem?

Warto zwrócić uwagę na dopasowaną do naszych potrzeb pojemność malaksera, materiały wykończeniowe, moc urządzenia, która nie powinna być niższa, niż 800 W, ilość poziomów prędkości robota oraz możliwości jego dalszej rozbudowy.


Autor: Nadia Pietrzak
mikser

Najlepszy mikser planetarny. Ranking produktów

2021-09-03
Szukasz urządzenia, które ułatwi ci codzienne gotowanie i pieczenie? Strzałem w dziesiątkę jest mikser planetarny! Mamy dla ciebie ranking najlepszych modeli oraz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu funkcjonalnego sprzętu.
robot planetarny

Robot planetarny. Ranking najlepszych

2021-06-26
Szukasz urządzenia, dzięki któremu codzienne gotowanie oraz eksperymentowanie w kuchni stanie się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze? Świetnym wyborem będzie robot planetarny, a nasz ranking najlepszych urządzeń z pewnością pomoże ci w wyborze odpowiedniego modelu.
akcesoria do gotowania dla dzieci

Akcesoria do gotowania dla dzieci. Co kupić?

2021-05-31
Twój maluch narzeka na nudę? Jest na to sposób: to zabawa w gotowanie. Dla dzieci to prawdziwa frajda, a dla rodziców – odrobina wytchnienia. Oczywiście najpierw musisz zrobić małe zakupy, czyli nabyć zabawkową kuchnię oraz niezbędne akcesoria. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat wszystkich tych produktów.
z czego blat kuchenny

Z czego blat kuchenny? Wady i zalety różnych rozwiązań

2021-05-26
Podczas urządzania kuchni trzeba pamiętać o wielu aspektach, które będą miały wpływ na funkcjonalność pomieszczenia. Dobór materiałów, zasada trójkąta roboczego czy zachowanie odpowiednich odległości to tylko kilka spośród najważniejszych składników, które wchodzą w skład przepisu na kuchnię idealną. Na tym jednak nie koniec – rodzaj blatu kuchennego przekłada się na sposób użytkowania kuchni i w dużej mierze decyduje o finalnym efekcie dekoracyjnym.
kuchnia glamour

Urządzamy kuchnię w stylu glamour

2021-05-20
Lubisz wnętrza eleganckie? Podobają ci się meble na tzw. wysoki połysk? W takim razie to dla ciebie będzie kuchnia glamour – ten styl sprawdza się nie tylko w salonie czy sypialni. Zapraszamy do poniższego poradnika. Opowiadamy w nim o tym, czym charakteryzują się wnętrza glamour oraz zdradzamy patenty na to, jak urządzić kuchnię w takim klimacie.
nowoczesne małe kuchnie w bloku

Jak urządzić nowoczesne małe kuchnie w bloku? Sprawdzone pomysły

2021-04-23
Szukasz sprawdzonego przepisu na nowoczesną małą kuchnię w bloku? Niestety, nie ma jednej receptury, która zapewni ci stylizacyjny sukces. Tak jak ulubione dania możesz przygotować na wiele różnych sposobów, tak istnieje wiele przepisów na udaną kuchenną aranżację. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być pomocną inspiracją.