Data publikacji:

Domowy masaż - sprawdzamy popularne akcesoria do masażu

Profesjonalny masaż to luksus, o którym marzy wielu z nas. Jest to jednak również dość spory wydatek. Z tego powodu do gabinetu masażu wybieramy się najczęściej jedynie od czasu do czasu - a szkoda.

Masaż wywiera bowiem bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Powala walczyć z bólami mięśni po intensywnym treningu, zmniejsza napięcie mięśni karku i pleców, które są częstą przypadłością osób wykonujących pracę biurową. Bóle głowy a nawet uciążliwe migreny to również skutek długotrwałego siedzenia przed komputerem. Na nie też pomoże masaż. Z jego pomocą zwalczymy dodatkowo nadmierny stres, z którym zmaga się wielu z nas w codziennym życiu. Masaż to niezwykle przyjemny sposób na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, który wcale nie musi być drogi! Obecnie na rynku znajduje się duży wybór przyrządów do masażu wykonywanego w domu. Poniżej przedstawię najpopularniejsze z nich. Mam nadzieję, że pomoże wam to wybrać odpowiednie urządzenie do masażu. 

Wałek do masażu - jaki wybrać?

Wałek do masażu - tak zwany roller - to prosty przyrząd o kształcie wałka o gładkiej powierzchni lub o powierzchni pokrytej różnego rodzaju wypustkami. Urządzenie to rolujemy wzdłuż mięśni, które chcemy masować - na przykład mięśni nogi. Jest to urządzenie najchętniej wykorzystywane przez osoby regularnie uprawiające sport lub trenujące wyczynowo.

Rolowanie pozwala na zmniejszenie potreningowych bóli mięśni, poprawia ukrwienie - przyspieszając regenerację, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu i pomaga walczyć z przykurczami mięśni. Taki roller do masażu może być wykonany z miękkiej pianki, gumy lub plastiku. W zależności od materiału użytego do jego produkcji będzie się on charakteryzował również różną twardością.

Rozmiar rollera powinien odpowiadać powierzchni, którą chcemy przy jego pomocy masować. Krótsze będą odpowiednie do masażu ramion i nóg. Dłuższe posłużą do masażu pleców. Roller może mieć również formę małej twardej piłki. Takie piłki używane są parami w masażu mięśni przykręgosłupowych. 

Masażer do karku

Na napięte bóle karku - które często są również przyczyną bólów głowy - pomoże masażer do karku. Urządzenie to ma zwykle postać podłużnej poduszki-worka, który dobrze układa się na linii karku. Wybierając ten rodzaj masażera zwróćmy uwagę na jego wagę. Te lżejsze z łatwością zabrać ze sobą będziemy mogli w podróż lub nawet do biura. W ten sposób podczas długiej jazdy pociągiem, lotu samolotem lub stresującego dnia w pracy z łatwością rozładujemy napięcie mięśni karku i szyi oraz obniżymy nasz poziom stresu.

Poduszka masująca

Poduszki do masażu najczęściej używane są do masażu relaksacyjnego lub leczniczego karku, barków, ramion i głowy lecz nie tylko. W masażu tych części ciała najlepiej sprawdzają się elektryczne poduszki do masażu. Mają one zwykle duży rozmiar, w związku z czym z ich pomocą wykonywać możemy masaż na dość dużej powierzchni ciała. Elektryczny masażer w tej formie posiada wiele programów, z których wybrać możemy ten, który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Dodatkowo poduszki są często podgrzewane oraz emitują delikatne światło. Poduszki do masażu stóp przyniosą z kolei ulgę zmęczonym stopom, które w ciągu wielu godzin noszenia butów dziennie zwyczajnie puchną. Specjalny masażer - poduszka do siedzenia z kolei pozwoli nam zadbać o zdrowie pleców oraz właściwą postawę. Występuję one w dwóch formach - gumowej maty wyposażonej w miękkie kolce lub klina, który pomoże nam utrzymać dobrą postawę podczas siedzenia.

Mata masująca

Mata masująca to chyba najprzyjemniejszy rodzaj urządzenia do masażu - pozwalającego na masaż wielu partii ciała równocześnie. Jest to jednak dość spory wydatek - rzędu kilkuset złotych. Taka inwestycja pozwoli jednak przez wiele lat cieszyć się masażem w domowym zaciszu wszystkim członkom rodziny. Masażer ten ma formę maty podłączanej do prądu, którą zakładamy na fotel lub kanapę. Następnie siadamy na niej, wybieramy odpowiedni program i - cieszymy się masażem oglądając telewizję, rozmawiając z rodziną lub czytając książkę.