Data modyfikacji:

Latanie dronem a przepisy prawne. Jak zdobyć uprawnienia na drona?

Drony to nowoczesne urządzenia, które coraz chętniej wykorzystywane są do celów prywatnych w ramach rozrywki, jak i przez profesjonalistów czy na potrzeby działania biznesu. Jednak z powodu stosunkowo niewielkich kosztów jak na takie urządzenia w porównaniu do ich funkcjonalności oraz rosnącej popularności i liczby latających urządzeń czy zachowania bezpieczeństwa niezbędne są obecnie uprawnienia na drona. Uzyskanie ich nie należy do szczególnie trudnych zadań, niemniej jednak bez pozwolenia można latać jedynie niewielkimi urządzeniami, których parametry nie sprawdzają się zazwyczaj w przypadku realizacji konkretnych, zawodowych działań. Kiedy wymagane jest pozwolenie na drona i jak zdobyć uprawnienia do latania dronem? Sprawdź i zyskaj stosowny dokument.
Uprawnienia na drona

Czy pozwolenie na drona jest konieczne w każdym przypadku?

Dron to inaczej BSP, czyli bezzałogowy statek powietrzny będący latającą platformą sterowaną zdalnie. W tym celu służą zazwyczaj bezprzewodowe kontrolery lotu lub komputery czy podobne akcesoria. Obecnie są to bardzo popularne urządzenia zarówno do użytku amatorskiego, jak i profesjonalnego, do którego użytkowania potrzebne są specjalne uprawnienia.
Dron o niewielkim zasięgu, rozmiarze i wielkości, nazywany też amatorskim traktowany jest raczej jako zabawka. Czy można latać dronem tego typu bez pozwolenia? Tak. Jest to również dozwolone podczas korzystania z urządzeń o wadze do 250 g. Takie gadżety to doskonały pomysł na prezent dla dzieci, jak i młodzieży. Takie drony często też określane są jako rekreacyjne.
Należy jednak pamiętać, że latając dronem bez pozwolenia, urządzenie powinno zawsze znajdować się w zasięgu wzroku. Sam pułap lotu nie powinien przekraczać wysokości 120 metrów i tym samym stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu powietrznego, takich jak samoloty, szybowce czy podchodzące do lądowania helikoptery.

Latanie dronem – przepisy dla urządzeń profesjonalnych

Poza dronami rekreacyjnymi do 250 g na rynku spotkać można ogromny wybór urządzeń profesjonalnych. Takie modele polecane są do celów komercyjnych, filmowania, robienia zdjęć, przeprowadzania kontroli oraz inspekcji, monitorowania czy na potrzeby audytów.
Urządzenia te wyposażone są zazwyczaj w wiele przydatnych funkcji oraz systemów, do których zaliczyć można m.in. podążanie drona za operatorem i nagrywanie go (Follow me), GPS, czyli utrzymywanie ściśle określonej pozycji szczególnie przydatne podczas wiatru i niesprzyjających warunków, podgląd kamery z drona czy Return to Home (automatyczny powrót do miejsca startu w przypadku utraty łączności).
Często zdarza się, że urządzenia, do których obsługi nie jest wymagane pozwolenie na dron,  wyposażone są w zaawansowane funkcje typowe dla sprzętu profesjonalnego. Jeżeli waga drona nie przekracza 250 g, niezależnie od posiadanych funkcji można nim latać bez pozwolenia.
W przeciwnym wypadku wymagane są uprawnienia do latania dronem, na które składa się stosunkowo proste szkolenie oraz wykonanie testu online z wynikiem pozytywnym. Skąd wziąć licencję na dron? Pozwolenie wydawane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i uprawnia do pilotażu sprzętu, nawet o wadze 25 kg.

Latanie dronem – przepisy i uprawnienia dla kategorii otwartej

Uprawnienia do latania dronem, jaki przepisy w tym zakresie są ujednolicone dla całej UE. Aby latać dronem o wadze powyżej 250 g, niezbędne jest przejście przez szkolenie online oraz zaliczenie testu, co możliwe jest do przeprowadzenia na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W zależności od danych uprawnień poza podstawowymi wytycznymi wymagane są też inne zaliczenia. To tzw. kategoria otwarta, w ramach której znajdują się trzy podkategorie:
  • A1 dotyczy dronów od 250 do 900 g i przelatywania nad pojedynczymi osobami. Procedura jest bezpłatna, a zaliczenie uzyskuje się przy pozytywnych odpowiedziach na 75% pytań.
  • A2 to masa dronów do 4 kg. Szkolenie kończy się uzyskaniem Certyfikatu Kompetencji Pilota BSP. Poza szkoleniem i testem konieczne jest ukończenie praktycznego szkolenia w ramach samokształcenia oraz zaliczenie egzaminu teoretycznego.
  • A3 przeznaczone jest dla dronów o masie powyżej 4 do 25 kg.
  • Po pomyślnym ukończeniu całej procedury pilot otrzymuje dowód zaliczenia danego szkolenia i egzaminów (A1 i A3) lub certyfikat kompetencji (A2). O uprawnienia do latania dronem mogą się starać osoby, które ukończyły 16. rok życia. Wymogom tym nie podlegają użytkownicy sterujący dronem zawierającym oznaczenie dyrektywy 2009/48/WE, zgodnie z którą dany przedmiot jest zabawką.

    Pozwolenie na drona – kategoria szczególna

    Pozwolenie na lot dronem w przypadku kategorii szczególnej obarczone jest pewnym ryzykiem. Ocenić to musi zarówno sam operator urządzenia, jak i nadzór lotniczy. Użycie drona podlega w tym przypadku szczegółowej weryfikacji, a czasami również zgody wydanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Latanie w tej kategorii wymaga zgłoszenia wszystkich operatorów danego drona bez względu na jego masę.
    Aby uzyskać pozwolenie na dron w kategorii szczególnej, złożyć należy oświadczenie o zamierzonej operacji zgodne ze scenariuszem lotu. To szczegółowy opis zasady lotów, parametrów i wyposażenia BSP, a także informacje o stopniu wyszkolenia operatorów drona. Drugi niezbędny dokument to zgoda wydana przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydana na podstawie złożonego wniosku.
    Operator drona zobowiązany jest dołączyć do niego ocenę ryzyka planowanego lotu. Wszystkie wymagane dokumenty przygotować należy na podstawie wzorów i wytycznych podanych przez stosowny urząd.
    Szczegółowe przepisy lotów dronami o wadze przekraczającej 25 kg objęte są kategorią certyfikowaną. Taki sprzęt wykorzystywany jest jednak najczęściej przez różnego rodzaju jednostki rządowe lub wojskowe.

    Gdzie nie wolno latać dronem, nawet w przypadku posiadania uprawnień?

    Istnieją wyjątki w kwestii pozwolenia i obszary, po których mimo posiadanych zezwoleń nie mogą poruszać się drony. Przepisy zaliczają do takich miejsc m.in. porty lotnicze i morskie, bazy i obiekty wojskowe, granice państw, zapory wodne, rurociągi, kopalnie, archiwa, zapory wodne czy linie energetyczne.
    Nie należy również latać w obszarze terenów prywatnych. W niektórych sytuacjach jednak możliwe jest uzyskanie stosownego pozwolenia na użycie drona. Urządzeniem bezzałogowym niezależnie od faktu posiadania uprawnień nie można latać również na terenie parków narodowych.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!