Data publikacji:

Drunkoreksja — piją alkohol zamiast jeść?

Nowa choroba pojawia wśród nastolatków i kobiet — drunkoreksja. Zamieniają jedzenie na rzecz alkoholu. Normalnie jedzą tylko śniadanie, zamiast obiadu sięgają po piwo. O kolacji nawet nie myślą, bo zamiast tego trzeba spożyć kilka drinków. Dlaczego tak się dzieje i jak przestać pić alkohol w takich ilościach?

Niestety, jest to choroba jak anoreksja. Przejawia się głównie wśród kobiet i nastolatków, którzy zamiast jeść — piją alkohol. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, aż 20 procent ankietowanych ogranicza jedzenie na rzecz wypicia większej ilości trunków.
Czym spowodowane jest takie zachowanie i czym grozi?

Opisane wyżej zachowanie, ma nawet swoją nazwę — drunkoreksja. Medycznie jeszcze nie jest sklasyfikowana, jednak traktuje się ją już jak chorobę. Nazwa pierwszy raz pojawiła się w 2008 roku i wzięła się z połączenia słów “pijany” (drunk) i “anoreksja”. Osoby, które zostały dotknięte taką przypadłością, panicznie boją się przytyć. Analogicznie do anorektyków, chorobliwie liczą kalorie, ale z drugiej strony nie chcą odmawiać sobie alkoholu. Dlatego też, zamieniają jedzenie na rzecz rozmaitych trunków.

Jakie są przyczyny nadmiernego picia alkoholu i niejedzenia?

Eksperci dopatrują się głównie przyczyn w szeroko propagowanym kulcie szczupłego i pięknego ciała. Z drugiej strony świat cały czas biegnie do przodu i dostarcza nam dodatkowych stresów. Przyjęło się w tej grupie, że alkohol i imprezy są najlepszym sposobem na walkę z presją. Idąc dalej, dzięki procentowym trunkom nie przejmujemy się tym, co się zadziało w ciągu dnia, rozładowujemy negatywne emocje.

Brytyjska organizacja medyczna przebadała grupę pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Wyniki są zatrważające. 40 procent z nich motywuje swoje zachowanie i głodzenie się, poprawą sylwetki. Nie biorą w ogóle pod uwagę stanu swojego zdrowia.

Dlaczego wśród kobiet jest to bardzo popularne?

Media społecznościowe, czy telewizja pokazują panie z nienaganną figurą, które zawsze pięknie wyglądają. Świat wymaga od płci żeńskiej, żeby dbała o sylwetkę. To często wiąże się ze zrzuceniem wagi, która ma się przyczynić do akceptacji ze strony środowiska. Picie alkoholu z pewnością jest to element rozweselający.

Nastolatkowie natomiast jest to grupa, która jest najbardziej oceniana w swoim towarzystwie i też opinię innych traktuje bardzo poważnie. Osoby, które są troszkę grubsze, narażone są na niemiłe komentarze i “hejt” w internecie. Młodzież chcąc tego uniknąć, “na zaś” reagują na taką sytuację. Jednocześnie nie rezygnują z życia towarzyskiego i imprezowania, które łączy się z alkoholem.

W Wielkiej Brytanii w 1983 roku udowodniono, że osoby posiadające zaburzenia odżywiania, często piją więcej alkoholu. Niestety, jak dowodzą badania — idzie to w parze. Osoby uzależnione od alkoholu mają też problem z oceną własnego ciała - są dla siebie surowsze.

Czym grozi drunkoreksja?

Medycznie choroba ta jeszcze nie jest nigdzie zakwalifikowana, także formalnie nie wiadomo do końca, jak ją leczyć. Niestety, jeżeli nie będziemy reagować to może prowadzić do poważnego uszkodzenia zdrowia. W momencie kiedy pijemy alkohol zamiast zjeść posiłek na pusty żołądek, procenty trunku szybciej przedostają się do naszego układu krwionośnego. Powoduje to, że jesteśmy pijani, ale co jest ważne, z organizmu wypłukujemy większość minerałów, których nie dostarczamy za wiele, ponieważ nie jemy pełnowartościowych posiłków.

Alkohol również odwadnia — tracimy elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystko to prowadzi do spowodowania niewydolności wielu narządów wewnętrznych i problemów z układem pokarmowym, sercowym i nerwowym.

Problemy z układem nerwowym również są warte większego doprecyzowania. Drunkoreksja powoduje niesamowity wzrost agresji, który objawia się we wszystkich aspektach naszego życia. Wyobraźmy sobie, że ciągle chodzimy głodni i do tego mamy permanentnego kaca po alkoholu — na pewno nie dostarcza to przyjemnych emocji.

Do tego szczególnie wśród nastolatków brak jedzenia i nieustanne picie alkoholu jest powodem do przygodnych kontaktów seksualnych, które różnie się kończą. Nie trzeba też mówić, że takie osoby zarówno kobiety, jak osoby młode, prędzej, czy później popadają w alkoholizm. Pamiętajmy, że alkoholikiem jest się całe życie.

Na pewno w takich sytuacjach trzeba jak najszybciej zacząć działać. Problem z jedzeniem wymaga ciągłego nadzoru danej osoby, żebyśmy mieli pewność, że zjada posiłki. To samo dotyczy alkoholu — nie powinien znajdować się w pobliżu. W takich przypadkach zaleca się także udanie się na specjalną terapię do psychiatry bądź teraputy.

Najtrudniej zawsze zrobić pierwszy krok — uzmysłowić sobie, że ma się problem. Pamiętajmy, że im szybciej to nastąpi, tym krócej będzie trwał okres wychodzenia na prostą. Nie dajmy się włożyć w schematy prezentowane przez media — każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób — bardzo chuda sylwetka niczego nam nie ulepszy.

Tekst: Natalia Świrska