Data publikacji:

Pendrive czy dysk przenośny? Jak przechowywać dane?

Przechowywanie danych na zewnętrznych nośnikach jest obecnie koniecznością. Do wyboru mamy kilka sposobów przechowywania plików, jak chociażby chmura czy urządzenia przenośne. W naszym poradniku odpowiemy na nurtujące użytkowników pytanie, co wybrać: pendrive czy dysk przenośny?  Zobacz, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.
pendrive czy dysk przenośny

Dlaczego warto przechowywać dane na zewnętrznych nośnikach?  

Pliki z roku na rok stają się coraz większe, czego świetnym przykładem są filmy. Wysoka rozdzielczość 4K zwiększyła jakość obrazu, ale również wpłynęła na wielkość plików. Nic więc dziwnego, że standardowy dysk w komputerze okazuje się niewystarczający.
Oczywiście trzymanie danych na zewnętrznych nośnikach z powodu oszczędności miejsca to tylko jedna z możliwości wykorzystania pendrive’a, czy dysku zewnętrznego. Te nośniki bardzo dobrze sprawdzają się do przenoszenia danych pomiędzy komputerami, a także tworzenia kopii zapasowych. Nigdy nie wiadomo, kiedy urządzenie ulegnie uszkodzeniu, dlatego warto mieć taką formę zabezpieczenia. Przechowywanie danych na zewnętrznym nośniku to bardzo dobry pomysł dla każdego użytkownika bez wyjątku.  

Dysk przenośny, a pendrive. Jakie są różnice pomiędzy urządzeniami?  

Nasze porównanie zacznijmy od dysków przenośnych. Tego typu pamięci są wyposażone w dysk o rozmiarze 2,5 lub 3,5 cala. Ich charakterystyczną cechą jest zdecydowanie większa pojemność, która zaczyna się od 128 GB i może sięgać nawet 20-30 TB. Na takim nośniku będziesz w stanie przechowywać filmy, zdjęcia, gry, dokumenty, a także kopie zapasowe swoich urządzeń. Ich wymiary w porównaniu do pendrive’ów są zdecydowanie większe, dlatego do częstego przenoszenia nie jest to najlepszy wybór.
Dyski przenośne dzielimy na dwie kategorie: HDD i SSD. Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Dyski HDD są większe i cięższe a to za sprawą mechanicznych elementów. Prędkość przesyłania danych oscyluje w granicach 100-200 Mb/s. Zdecydowanie lepiej wypadają dyski SSD, które są malutkie i oferują transfery danych od 500 Mb/s nawet do 4000 Mb/s. Dzięki temu duże ilości plików możemy przesłać w zdecydowanie krótszym czasie.  
Pendrive to miniaturowa pamięć, która służy do przechowywania małych plików. Jaki pendrive wybrać? Pojemność tego typu urządzeń zaczyna się od 8 GB i maksymalnie sięga 512 GB. Pendrive cechuje również zdecydowanie wolniejszy transfer danych, który w przypadku zapisu wynosi około 50-60 Mb/s. Lepiej jest w trybie odczytu, ponieważ dobre modele są w stanie osiągać prędkości rzędu 200 Mb/s.
Kompaktowa pamięć USB ma przewagę nad dyskami zewnętrznymi pod względem ceny. Za przeciętnego pendrive’a o pojemności 64 GB zapłacimy około 50 złotych. Za najtańszy dysk zewnętrzny trzeba zapłacić co najmniej 150 złotych.  
Dysk zewnętrzny charakterystyka
  • długa żywotność  
  • większa pojemność  
  • wysoka cena  
  • wyższe transfery danych  
  • idealny do pracy z dużymi plikami  
  • Pendrive charakterystyka:
  • kompaktowy rozmiar  
  • atrakcyjna cena  
  • mniejsza pojemność  
  • krótsza żywotność  
  • odpowiedni do pracy z małymi plikami  
  • Pendrive czy dysk przenośny? Co jest lepsze?  

    Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazywałaby, które z tych rozwiązań jest lepsze. Wynika to głównie z faktu, że są to rozwiązania dedykowane do różnych zastosowań. Jeżeli potrzebujesz przenieść dokumenty lub prezentacje z jednego komputera na drugi, to pendrive sprawdzi się doskonale.
    W przypadku gdy chcemy przechowywać filmy, zdjęcia lub gry, dysk zewnętrzny okaże się zdecydowanie lepszym wyborem. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, ponieważ wybór pamięci USB oraz dysków zewnętrznych jest ogromny!  
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.