Dzień Flagi - wczoraj i dziś

2 maja jest bardzo młodym świętem na kartach historycznego kalendarza. Od 2004 roku Święto Konstytucji poprzedza Dzień Flagi. Początek maja to czas odpoczynku. Warto ten przedsmak wakacji połączyć z szybkim kursem patriotycznej edukacji, ponieważ mało kto wie dlaczego jesteśmy właśnie biało-czerwoni!

Dlaczego 2 maja to Święto Flagi?

Próżno doszukiwać się przypadku w ustanowieniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej właśnie na początku maja. Panujący wówczas podniosły czas znakomicie sprzyja podkreślaniu wartości symboli narodowych. Ustanowiony przez sejm w lutym 2004 roku Dzień Flagi narodowej uwypukla Święto Polonii i Polaków za Granicą, obchodzone w tym samym terminie. Środek słynnej Majówki ma również wyjątkowo symboliczny wymiar.

To właśnie 2 maja w czasie szalejącego komunizmu w Polsce obywatelom nakazywano ściągać flagi po święcie pierwszomajowym. Ówczesnym władzom zależało na deprecjacji Święta Konstytucji 3 maja, zatem w jej przeddzień poświęcany był na symboliczne sprzątanie… symboli. Robiąc historyczny krok jeszcze bardziej wstecz - 2 maja 1945 roku to dzień, w którym polscy żołnierze, podczas operacji berlińskiej, umieścili biało-czerwoną flagę na Siegessäule (Kolumnie Zwycięstwa) i na Reichstagu.

Dlaczego biało-czerwoni?

Polska flaga, jako jedna z nielicznych na świecie, ma pochodzenie heraldyczne. Oznacza to, że jej kolory są bezpośrednim nawiązaniem do państwowego herbu. Jedność kolorów w symbolach narodowych traktujemy naturalnie, mają one jednak złożoną i niepopularną historię.

Ta oryginalność kryje się w niezwykłej spójności. Wiele krajów świata posiada godło, które w żadnym stopniu nie nawiązuje do narodowych barw. Wspomniane heraldyczne pochodzenie barw narodowych to połączenie czystości i niepokonania Orła Bielika oraz czerwonego świadectwa męstwa i siły.

Kolory flagi polskiej są bezpośrednim nawiązaniem do godła. Oczywiście z zachowaniem odpowiednich priorytetów - czyli orla biel znajduje się na górze. Z punktu widzenia historycznego ostateczna kolorystyka flagi polskiej wywodzi się od barw herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Oba godła znajdują się na czerwonym tle, przy czym na litewskim, zwanym Pogonią, widnieje biały rycerz na koniu. Biel i czerwień pierwszy raz jako kolory narodowe zostały zatwierdzone w rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja, w 1972 roku. Sejm Królestwa Polskiego oficjalnie przyjął barwy w 1831 roku podczas powstania listopadowego. W rok po odzyskaniu niepodległości ostateczny wygląd polskiej flagi zatwierdził 1 sierpnia Sejm Ustawodawczy.

Alternatywne Święto Flagi

Poznawanie symboli narodowych to ważny element edukacji. Podstawowe wczesnoszkolne elementy nauczania można zamienić na przyjemne rozrywki. Wspólne odkrywanie historii Polski lub poznawanie symboli narodowych innych państw to świetny przepis na międzypokoleniowe popołudnie. Naukowo stwierdzony pozytywny wpływ śpiewania, doprawiony fascynującymi historiami z młodości dziadków - tak nadamy barw niegdyś szaremu dniu drugiego maja.

Świetnym przybliżeniem biało-czerwonych wartości dla maluchów są kolorowanki. Dzieci uczą się i bawią. A w ślad za nowym trendem “antystresowych kolorowanek” możemy dać się ponieść fantazji, tym razem w patriotycznym nastroju.

Innowacyjne podejście do patriotyzmu proponuje świat mody. Rozmaite projekty odzieżowe pojawiające się na rynku pozwalają na stworzenie ciekawych stylizacji, jednoczesne podkreślających polskość.

2 maja zapewne każdy z nas spędzi inaczej. Czy to w górach, czy nad morzem w momencie wyczekiwanego relaksu postarajmy się znaleźć chwilę na refleksję. Warto się czasem zatrzymać, wziąć głęboki oddech i docenić wolność. Pamiętajmy o historii, symbolach i naszych pięknych biało-czerwonych wartościach! 

Aleksandra Chojenta

Psychologia pozytywna doprawiana szczyptą jazzu i bossa nova, to mój przepis na udany dzień za dniem. Bacznie obserwując przestrzeń piszę o ludziach i o świecie. Krytykuję, hiperbolizuję, bawię się słowem i nieustannie uczę. Otwarte oczy, otwarty umysł i radość z "drobnostek, od których zależy doskonałość".

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły