Data publikacji:

Eco driving, jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Ceny paliwa już od dawna skutecznie podnoszą ciśnienie wszystkim kierowcom. Na szczęście istnieją sprawdzone triki, dzięki którym możesz zmniejszyć spalanie paliwa i co więcej, poprawić bezpieczeństwo jazdy. Jak zatem zmniejszyć zużycie paliwa i rzadziej zjeżdżać na stację benzynową? Zdaj się na zasady eco driving. 
Kontrolka sygnalizująca konieczność wizyty na stacji benzynowej może odebrać przyjemność z jazdy samochodem. A kwoty, jakie zostawiasz w kasie stacji paliw do małych nie należą. Jeśli zatem chcesz oszczędzić na podróżowaniu własnym samochodem, wrzuć tryb eco driving.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Kontroluj stan opon

Tobie też zdarza się ignorować wyraźny spadek ciśnienia powietrza w oponach? Nie dość, że zmniejsza to przyczepność pojazdu do jezdni, powoduje szybsze i nierównomierne zużycie bieżnika, to jeszcze może prowadzić do wzrostu poziomu spalania paliwa. Szacuje się, że jest to aż 5%. Specjaliści sugerują, że poziom ciśnienia w oponach należy kontrolować przynajmniej raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Informację o tym, jaki powinien być prawidłowy poziom ciśnienia w oponach znajdziesz na bocznym słupku od strony kierowcy lub po wewnętrznej stronie klapy wlewu paliwa.
Co ciekawe o tym, jak rodzaj opony będzie wpływać na ilość zużytego paliwa, możesz się przekonać nawet zanim ruszysz w drogę. Otóż wystarczy spojrzeć na etykietę opony, na której zgodnie z wytycznymi unii Europejskiej, znajdziesz m.in. informację odnośnie efektywności energetycznej.

Chodzi tu bowiem o straty energii, jakie powstają na toczącej się oponie na skutek kontaktu z podłożem. Poziom tzw. oporu toczenia wpływa na to, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne, a co za tym idzie, ile paliwa spali pojazd. Oznaczenia te są wyrażane za pomocą symboli literowych, gdzie A oznacza najlepszą efektywność energetyczną, a G najniższą.

Jak obniżyć spalanie paliwa? Sprawdź bagażnik

To w zasadzie logiczne – im samochód jest cięższy, tym więcej paliwa musi zużyć, aby przemieścić się z miejsca na miejsce. No właśnie – czy ty też przewozisz w swoim bagażniku sterty niepotrzebnych rzeczy, które jeżdżą z tobą codziennie bez żadnej określonej przyczyny? Jeśli zatem szukasz sposobu, jak obniżyć spalanie paliwa, posprzątaj samochód. To może nie tylko dobrze wpłynąć na poziom spalania, ale też zaoszczędzi ci wstydu, gdy będziesz przewozić dodatkowych pasażerów.

Eco driving – oszczędny tryb jazdy

Szybkie przyspieszanie i gwałtowna zmiana prędkości jazdy to prosta droga do tego, aby częściej zjeżdżać na stację benzynową. Twój samochód zużyje więcej paliwa, gdy będziesz wciskać gaz do dechy, aby maksymalnie szybko osiągnąć oczekiwaną prędkość. Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć zużycie paliwa, przyspieszaj stopniowo, a do utrzymania stałej prędkości najlepiej jest zdać się na działanie tempomatu.

Hamowanie silnikiem

Gdy pojazd samoczynnie wytraca prędkość po redukcji biegu na niższy, spalanie paliwa jest zerowe. Naturalnie trzeba zachować w takich okolicznościach szczególną ostrożność, ponieważ droga hamowania będzie znacznie dłuższa. Jest to jednak dobry sposób na wytracanie prędkości np. wtedy, gdy dojeżdżasz do czerwonego światła. Warto też wiedzieć, że eco driving i hamowanie silnikiem może dodatkowo zwiększyć twoje bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w terenie górzystym.

Wyłącz klimatyzację

Jeśli szukasz też innych sposobów na to, jak obniżyć spalanie paliwa w swoim samochodzie, a co za tym idzie, jak skutecznie zaoszczędzić, zastanów się, czy faktycznie potrzebna ci jest klimatyzacja. Ma ona bowiem bardzo duży wpływ na poziom zużycia paliwa, zwłaszcza w pierwszych fazach chłodzenia, kiedy to system musi znacznie obniżyć temperaturę w kabinie pojazdu. 

Jak zmniejszyć zużycie paliwa, jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z klimatyzacji? Zanim wsiądziesz do auta otwórz wszystkie drzwi i wywietrz kabinę. Musisz wiedzieć, ze godzina postoju w pełnym słońcu w upalny dzień wystarczy, aby temperatura w kabinie sięgnęła aż 60 stopni Celsjusza. Ta wymiana powietrza sprawi, że w początkowej fazie chłodzenia klimatyzacja nie będzie musiała działaś z tak wielką mocą. A gdy już ruszysz, a klimatyzacja będzie działać na całego, pamiętaj, aby wszystkie okna były zamknięte.

Nie włączaj silnika, gdy odśnieżasz auto 

Tobie tez zdarza się włączyć silnik i pozostawić go na jałowym biegu, podczas gdy usuwasz zalegający na dachu śnieg i skrobiesz szyby? Jeśli chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zmniejszyć zużycie paliwa, rozwiązanie masz gotowe.
  
Uruchamianie silnika w takich warunkach jest kiepskim pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze bez sensu tracisz paliwo. Po drugie nierozgrzany silnik pracujący na biegu jałowym szybciej się zużywa, niż w trakcie jazdy. Kolejna rzecz to mandat, jaki możesz otrzymać. Polskie prawo zabrania postoju z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym dłużej niż minutę.
 
Jak widzisz, eco driving może być skutecznym sposobem na zmniejszenie spalania paliwa w twoim aucie. Szacuje się, że stosowanie się do zasad eco driving może obniżyć spalanie paliwa nawet o kilkanaście procent. Przy pojedynczym tankowaniu wydaje się, że to niewiele, ale jeśli policzysz, ile pieniędzy rocznie zostawiasz na stacjach benzynowych, może się okazać, że to całkiem pokaźna kwota. 

Tekst: Kamila Zalińska-Woźny