Data modyfikacji:

Egzotyczne zwierzęta domowe

Pies, kot, chomik, szczur, rybki... Wszystko to najbardziej popularne zwierzęta domowe w Polsce. Przynajmniej kilku twoich znajomych trzyma w domu psa, hoduje rybki w akwarium, albo miało w dzieciństwie chomika. A jak wielu z twoich kolegów i koleżanek posiada własnego ślimaka, rzadkie okazy ryb, lub największego gryzonia? 

Egzotyczne zwierzęta w twoim domu

To prawda, że nie wszystkie zwierzęta da się hodować w domu, nie wszystkie zwierzęta domowe dla dzieci można w ogóle posiadać, a na niektóre trzeba mieć pozwolenie. Są jednak takie okazy zwierząt, które są bardzo mało popularne, a jednak z powodzeniem można zrobić z nich swojego pupila. Dzisiaj dowiecie się, jak wyróżnić się wśród swoich znajomych i adoptować na przykład... ślimaka!

Zwierzęta domowe – gryzonie, które nie są popularne

Z pewnością znasz kogoś, kto uwielbia gryzonie. Do najpopularnieszych zwierząt domowych – gryzoni należą chomiki, szczury, myszoskoczki, koszatniczki i świnki morskie. Wszystko to są małe zwierzęta, które można hodować w klatce, nie potrzebują zbyt dokładnej opieki. Rodzina gryzoni nie kończy się jednak na tych wyżej wymienionych.
Co powiecie na kapibarę? Zwierzęta domowe – gryzonie – które są największymi z gatunku i osiągają wielkość średniego psa. Ich naturalne środowisko to dżungle Ameryki Południowej. 

Kapibara zdecydowanie nie jest popularnym zwierzęciem domowym w Polsce, a potrafią być bardzo towarzyskie i przyjacielskie. Nie nadaje się jednak do hodowli w małym mieszkaniu. Kapibary są dość drogie i trudno dostępne, ale nie wymagają specjalnych pozwoleń. Wymagają za to sporego wybiegu (minimum 50 m2) i stałego dostępu do basenu. Jest to zatem propozycja wyłącznie dla ludzi z dużym ogrodem. Z racji swojego pochodzenia, kapibary nie powinny być trzymane na dworze w zimie, należy im wtedy zapewnić odpowiednie warunki w zamkniętym pomieszczeniu.

Kapibary sprawdzą się jako zwierzęta domowe dla dzieci, dzięki swojemu spokojnemu i towarzyskiemu charakterowi. Warto jednak trzymać je w niewielkim haremie (na przykład jeden samiec i dwie samice), gdyż inaczej będą czuły się bardzo samotne, nawet jeżeli otoczymy je olbrzymią opieką i miłością jako zwierzęta domowe.

Kolejny przykład egoztycznych zwierząt domowych – gryzoni – to myszy pigmejskie. Nie nadają się one jako zwierzęta domowe dla dzieci ze względu na ich rozmiar i strachliwość. Myszy pigmejskie są bardzo drobne (wielkości połowy palca wskazującego) i mają brązową barwę. Są praktycznie nie do oswojenia – w naturalnych warunkach mogą paść ofiarą nawet owadów, dlatego są bardzo strachliwe i uciekają również przed ręką właściciela. Można je jednak z powodzeniem hodować w terrarium, najlepiej w niewielkim stadzie (3-5 sztuk).

Achatina – olbrzymi ślimak w twoim domu

Afrykański ślimak lądowy achatina potrafi osiągnąć imponujące rozmiary – jego masa może dochodzić nawet do pół kilograma. Achatiny nie są problematyczne w hodowli, a ich cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Niestety ze względu na swoje rozmiary, te ślimaki jako zwierzęta domowe potrzebują dużego terrarium i częstego sprzątania. W zapuszczonym akwarium może zalęgać się pleśń.

Czy achatiny to odpowiednie zwierzęta domowe dla dzieci? Kwestia sporna – na pewno nie są to zwierzęta domowe dla ludzi, którzy przede wszystkim chcą mieć małego przyjaciela do przytulania i bawienia się z nim. Postawmy sprawę jasno – ślimaki bywaja nieco obrzydliwe, ale jeżeli ktoś chce egzotyczne zwierzę domowe u siebie to z pewnością ślimakiem zaimponuje niejednemu znajomemu.

Egzotyczne ryby akwariowe

Rybki to bardzo popularny wybór na zwierzęta domowe dla dzieci i dla dorosłych. Najczęściej jednak wybierane są mniej problematyczne gatunki, takie jak Bojowniki, Danio pręgowane, Neonki i inne popularne rybki. Trudniejsze w hodowli, ale wciąż dosyć popularne są ryby z gatunku pielęgnic – Skalary, Księżniczki z Burundii czy Pyszczaki.

Jako egzotyczne rybki akwariowe i nietypowe zwierzęta domowe proponujemy Piranie. Zdecydowanie nie polecamy ich jako zwierzęta domowe dla dzieci, gdyż są bardzo niebezpieczne.

Piranie to drapieżne ryby słodkowodne, które zamieszkują Amerykę Południową. Piranie to zwierzęta stadne, dobierają się w ławice i wspólnie polują na pokarm. Żywią się przede wszystkim innymi, słabszymi rybami oraz krewetkami. Są wszystkożerne i agresywne – wsadzenie palca do akwarium z Piraniami może skończyć się utratą palca. Świetnie jednak prezentują się w dużych zbiornikach wodnych.

Małpka Uistiti – twój mały przyjaciel

Zanim napiszemy cokowliek o hodowli małp jako zwierząt domowych pamiętajcie – zwierzęta to nie są zabawki, a te ssaki to jedne z najtrudniejszych zwierząt do hodowli. Wymagają specyficznej opieki, odpowiedniego żywienia i w razie choroby ciężko jest znaleźć weterynarza, który podejmie się leczenia.

Uistiti białoucha to niewielka małpka zamieszkująca lasy deszczowe Ameryki Południowej. Długość ciała Uistiti nie przekracza 20 cm, a jej ogon osiąga rozmiar do 30 cm. Ważą około 300-400 g. W warunkach hodowlanych żyje około 20 lat.

Uistiti oswojone mogą być świetnymi przyjaciółmi, jednak należy pamiętać, że to zwierzęta stadne i nigdy nie należy kupować jednej małpki. Zawsze powinna mieć kogoś ze swojego gatunku do towarzystwa. Potrzebują one dużej przestrzeni i odpowiedniej diety. 
Tekst: Jakub Spiryn