Ekspres do kawy na kapsułki – zalety i wady


Ekspresy do kawy w krótkim czasie zdobyły uznanie na całym świecie. Urządzenia umożliwiły przygotowanie ulubionej ,,małej czarnej” w bardzo szybki i prosty sposób. Kawa zaparzona w ekspresie miała wyjątkowo wyrazisty smak i aromat, a zastosowanie filtrów umożliwiło skuteczne pozbycie się znienawidzonych fusów. Współczesne ekspresy zostały jednak zmodyfikowane przez producentów. Znaczna część urządzeń umożliwia nam zaparzenie kawy dzięki specjalnym kapsułkom. Czy ekspres na kapsułki jest rzeczywiście lepszą alternatywą?

W jaki sposób działają kapsułki?

Każda kapsułka zawiera bardzo ściśle określoną porcję zmielonych ziaren kawy. Wszystkie kapsułki zostały odpowiednio zapakowane, aby kawa nie wysypała się przed umieszczeniem ich w ekspresie. Co sprawia, że maleńkie opakowania kawy zyskały tak wielką popularność? Sekret polega na tym, że sama kapsułka zostaje otwarta tuż przed zaparzeniem kawy, co pozwala doskonale zachować aromat oraz świeżość mielonych ziaren.

Czym różnią się kapsułki wyprodukowane przez poszczególne firmy?

Nikt nie powinien być zdziwiony faktem, że to właśnie najbardziej znani producenci ekspresów do kawy są jednocześnie wiodącymi wytwórcami niewielkich kapsułek. Oczywiście każda firma pozyskuje kawę z innego źródła, co sprawia, że produkowane kapsułki mają zupełnie inny smak i aromat.

Przygotowaliśmy niewielkie zestawienie, które zawiera krótkie prezentacje kapsułek produkowanych przez najpopularniejsze firmy.

Kapsułki Tassimo

Głównym filarem działalności firmy Tassimo jest produkcja ekspresów na kapsułki, a co za tym idzie — samych kapsułek. Tassimo ma naprawdę duży asortyment poszczególnych rodzajów kawy, co sprawia, że każdy może znaleźć swój ulubiony rodzaj napoju. Kapsułki Tassimo cieszą się  dużą popularnością wśród miłośników kawy, co przekłada się na wysoką ocenę ich produktów. Przeglądając opinie użytkowników, można zauważyć, że dużą popularnością cieszą się kapsułki Tassimo Morning Coffee.

Jak sama nazwa wskazuje, wspomniany rodzaj kawy został stworzony jako idealny poranny napój. Wiele osób poleca kapsułkę Tassimo Morning Coffee, a jej głównym atutem ma być intensywny smak, który gwarantuje szybkie pobudzenie. Trudno wymarzyć sobie lepszy poranny zastrzyk energii niż niewielka kapsułka Morning Coffee.

Kapsułki Nespresso

Firma Nespresso jako pierwsza wpadła na pomysł, aby zastosować szczelnie zamknięte kapsułki do jednorazowego przygotowania kawy. Nic więc dziwnego, że do dzisiaj firma uznawana jest za najlepszego producenta kawy w kapsułkach. Nespresso oferuje olbrzymi wybór kapsułek, choć jedna kategoria jest szczególnie warta omówienia.

Firma Nespresso ma specjalną linię kaw bezkofeinowych, które mogą być bezpieczne spożywane przez ludzi wrażliwych na działanie kofeiny. Doskonałym przykładem są kapsułki Nespresso Arpeggio Decaffeinato, ponieważ każdą z nich charakteryzuje głęboki smak, choć kawa została pozbawiona kofeiny. Wszystkie kapsułki Nespresso zostały przygotowane z najlepszych odmian kawy, co jest wyraźnie wyczuwalne w smaku gotowych napojów.

Kapsułki Dolce Gusto

Dolce Gusto jest częścią marki Nescafé, która cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. W przypadku produktów opatrzonych marką Dolce Gusto także możemy liczyć na spory wybór, ponieważ każdy rodzaj kawy ma odpowiednik w postaci minimum kilku różnych kapsułek.  Nescafé jest nie tylko producentem ekspresów na kapsułki (oraz oczywiście kawy w kapsułkach), lecz także właścicielem wielu kawiarni, które znajdziemy w różnych polskich miastach. Jeśli chodzi o same kapsułki Dolce Gusto, użytkownicy Ceneo docenili szczególnie jeden rodzaj kawy — Lungo. Większość opinii jest zdecydowanie pozytywna. Kapsułki Dolce Gusto Lungo zostały uznane za bardzo aromatyczny rodzaj kawy o przyjemnym smaku.

Jakie kapsułki mają najbardziej przystępną cenę?

Ekspres na kapsułki został skonstruowany w taki sposób, aby jego użytkownicy musieli dość regularnie dokonywać zakupu pojedynczych porcji kawy. Sprawia to, że dla wielu osób cena jest niezwykle istotnym parametrem, który przekłada się na decyzję o zakupie konkretnych kapsułek. Wcześniej przytoczyliśmy kilka popularnych rodzajów kawy w kapsułkach. Który z nich okazał się najtańszy?

Zacznijmy od kapsułek Tassimo. Jeśli chodzi o ceny jednego opakowania kapsułek — wynoszą one około 17–21 złotych. Oczywiście cena opakowania jest zależna od wybranego rodzaju kawy. Opisywane kapsułki Tassimo Morning Coffee możemy nabyć za 18 złotych, choć już opakowanie kapsułek Caffe Crema XL oznacza wydatek ponad 20 złotych. Każda paczka zawiera 16 kapsułek, co oznacza, że uśredniony koszt jednej porcji kawy to nieco ponad złotówka.

Czy kapsułki Nespresso znajdują się w podobnym przedziale cenowym? W tym przypadku mamy do czynienia z nieco inną sytuacją, ponieważ firma prowadzi sprzedaż wysyłkową kapsułek Nespresso. Każdy klient może skomponować własny zestaw, a następnie zamówić je na stronie producenta. Ceny poszczególnych kapsułek Nespresso są podawane w przeliczeniu na sztuki, a jedna kosztuje od 1,6 zł do 2 zł. Łatwo wyliczyć, że łączna cena 10 kapsułek będzie wynosić 16–20 złotych. Firma Nespresso oferuje więc kapsułki droższe niż Tassimo.

Na zakończenie przyjrzymy się kapsułkom Dolce Gusto. Tutaj ponownie spotykamy się z przygotowanymi opakowaniami kapsułek, które zawierają dokładnie 16 pojedynczych porcji. Wspomnieliśmy już o kapsułkach Dolce Gusto Lungo, ponieważ cieszyły się one dużym uznaniem wśród użytkowników Ceneo. Jedno opakowanie kosztuje średnio 20 złotych, a zatem pojedyncza kapsułka to wydatek rzędu 1,3–1,4 zł. Kapsułki Dolce Gusto są więc pod względem ceny bardzo podobne do produktów firmy Tassimo.

Nasze krótkie zestawienie dokładnie zobrazowało fakt, że kapsułki poszczególnych firm różnią się ceną, choć różnica ta jest naprawdę niewielka. Należy jednak pamiętać, że to ekspres na kapsułki jest najważniejszym czynnikiem, który powinien zadecydować o wyborze kawy konkretnego rodzaju. Producenci kapsułek kawowych często zamieszczają na ich opakowaniu informację o tym, że kapsułka może być użytkowana wyłącznie w ekspresie należącym do tego samego producenta.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup konkretnego ekspresu na kapsułki, pamiętajmy o uprzednim zapoznaniu się z cenami samych kapsułek. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z takiego urządzenia jest bardzo praktyczne, choć konieczność regularnego zakupu kapsułek jest czynnikiem, który znacznie zwiększa koszty eksploatacji ekspresu.

Ekspres na kapsułki jest zdecydowanie najszybszym sposobem na przygotowanie kawy, lecz nie oznacza to, że tradycyjne urządzenia stały się przeżytkiem. Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe często są wyposażone w młynek, który umożliwia zmielenie ziaren kawy tuż przed podaniem, co sprawia, że kawa ma ten sam świeży aromat co zmielone ziarna znajdujące się w kapsułkach. Warto więc dokładnie zaplanować kupno konkretnego modelu ekspresu, aby tryb jego pracy był

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły