Data modyfikacji:

Energia w podróży. Najlepsze narzędzia, którymi doładujesz smartfona bez dostępu do gniazdka


Smartfony i inne, elektroniczne gadżety wymagają częstego ładowania. Zazwyczaj nie jest to problemem – podłączamy je do sieci wieczorem, a rano są naładowane i gotowe do działania. Ale co zrobić w podróży, gdy w pobliżu nie ma żadnego gniazdka? Są na to sposoby.

Powerbank Adata A10050QC - niezawodny zapas energii


Najbardziej oczywistym rozwiązaniem problemu wydaje się przenośny magazyn energii – powerbank. Oferta tego typu urządzeń jest bardzo bogata, a ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Warto jednak wydać nieco więcej za powerbank o większych możliwościach – dotyczy to nie tylko pojemności, ale również dostępnych gniazd czy szybkości ładowania.
Powerbankiem, który w udany sposób łączy niewielkie gabaryty, rozsądną cenę i spore możliwości, jest Adata A10050QC. Czym ten model wyróżnia się od dziesiątek konkurentów? Pojemność 10050 mAh zapewni spory zapas energii, pozwalający na wielokrotne naładowanie akumulatorów większości smartfonów. Ważnym atutem są także dwa niezależne gniazda ładowania – USB i USB-C. Powerbank obsługuje także technologię Qualcomm Quick Charge 3.0. Jak zapewnia producent, pozwala to naładować akumulator przeciętnego smartfona do 80 proc. w czasie zaledwie 30 minut. 

Xiaomi Portable Flashlight - połączenie latarki z powerbankiem


Chiński gigant konsekwentnie buduje swój ekosystem produktów i usług. Trafiła do niego również nietypowa latarka – przykład pomysłowo zaprojektowanego, wielofunkcyjnego gadżetu. Xiaomi Portable Flashlight to połączenie latarki z powerbankiem. Oferuje akumulator o pojemności 3350 mAh i 3-watową diodę, zapewniającą jasność do 240 lumenów. Przy wykorzystaniu niskich trybów świecenia zapewni nam źródło światła nawet przez 12 godzin.
Urządzenie wyróżnia się minimalistycznym wzornictwem – ma kształt gładkiego, pozbawionego ozdób i wystających części walca. Przy głowicy latarki znajduje się obrotowy włącznik, odpowiedzialny również za regulację siły światła. Po przeciwnej stronie znajdziemy niewielki przycisk, pozwalający na obsługę latarki, a także dwa gniazda – USB i USB-C. Dzięki nim naładujemy zarówno wewnętrzny akumulator latarki, jak i – w razie potrzeby – podłączone do niej urządzenie.

Głośnik JBL Charge 3 - gra bez kabli, ale też naładuje smartfona

Awaryjne zasilanie może zapewnić nam również głośnik Bluetooth. Model JBL Charge 3 to przenośny, wodoodporny (norma IPX7) głośnik, obsługujący bezprzewodowe przesyłanie muzyki. Jego istotną cechą jest duży akumulator o pojemności 6000 mAh. Zapewnia on możliwość słuchania muzyki przez nawet 20 godzin, ale w razie potrzeby możemy – poprzez złącze USB – podłączyć do głośnika nasz smartfon czy inne urządzenie, i wykorzystać go w roli powerbanku.
Dzięki mikrofonowi głośnik JBL Charge 3 może również pełnić rolę zestawu głośnomówiącego, a mobilność zapewniają mu niewielkie gabaryty i waga. Mierzący 213 mm głośnik waży zaledwie 800 gramów, dzięki czemu bez większego wysiłku zabierzemy go ze sobą w podróż.

Plecak Powerneed - praktyczny plecak z powerbankiem i panelem słonecznym


Jeśli planujemy głównie piesze wędrówki, przydatnym rozwiązaniem okaże się plecak z powerbankiem. Wodoszczelny plecak turystyczny Powerneed waży kilogram i ma pojemność 40 litrów. Tym, co wyróżnia go spośród bogatej oferty innych plecaków, jest zajmujący sporą część tylnej powierzchni panel słoneczny.
Do plecaka możesz bezpośrednio podłączyć choćby smartfon, który będzie – bez Twojego udziału – doładowany w czasie wędrówki. Wygodę tego rozwiązania zwiększa możliwość odpięcia panelu, dzięki czemu np., podczas postoju możesz ustawić go tak, by maksymalnie wykorzystać energię słońca.

Forever Pb-016 - solarny powerbank


Alternatywą dla takiego rozwiązania jest słoneczny powerbank. Forever Pb-016 ma solidną, wzmocnioną obudowę, zintegrowany z nią panel słoneczny i wbudowany akumulator o pojemności 5000 mAh.
Odporny na wodę i kurz powerbank został wyposażony w dwa gniazda USB, a także wbudowaną latarkę. Funkcjonalność sprzętu zwiększa zaczep i dołączony karabinek, dzięki którym możemy przyczepić go np. do plecaka. 

Honda EU20i - walizkowy agregat prądotwórczy dla wymagających

Rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią kompromisów, jest własny, spalinowy generator prądu. Ze względu na gabaryty i wagę można go jednak polecić głównie osobom, które podróżują samochodem i chcą mieć dostęp do prądu również na postoju, bez konieczności włączania silnika i ryzyka wyczerpania samochodowego akumulatora.
Przykładem takiego sprzętu jest walizkowy agregat prądotwórczy Honda EU20i. Urządzenie o mocy do 2 kW jest zasilane olejem silnikowym – 3,5 litra wystarcza na ponad 2 godziny pracy. Agregat nie ma wystających elementów – całe urządzenie kryje się w solidnej, dobrze wytłumionej obudowie, zapewniającej niski poziom hałasu. Dzięki nowoczesnemu inwerterowi stanowi podręczne, bezpieczne źródło energii dla urządzeń zasilanym prądem zmiennym (2 gniazda) i stałym (1 gniazdo).

Goal Zero Yeti 150 - uniwersalny akumulator solarny

Alternatywą dla agregatu spalinowego jest mobilny akumulator z dużym, rozkładanym panelem słonecznym, jak Goal Zero Yeti 150. Akumulator oferuje aż 14000 mAh pojemności i kilka możliwości doładowania. W razie potrzeby możemy skorzystać z rozkładanego panelu słonecznego, ładującego w pełni akumulator w czasie od 13 do ponad 20 godzin, jednak gdy mamy taką możliwość, akumulator podładujemy także ze zwykłego gniazda sieciowego (ok. 6 godzin) albo ładowarki samochodowej (ok. 8 godzin).
Goal Zero Yeti 150 pozwala na podłączenie zarówno urządzeń zasilanych prądem zmiennym przez standardowe gniazdo sieciowe, jak i sprzętów, ładowanych przez gniazdo USB albo samochodowe gniazdo 12V. I jest kilkukrotnie tańszy, niż agregat prądotwórczy.

Autor: Matylda Łańska