Farby dekoracyjne — przegląd najciekawszych

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej wykorzystuje się rozmaite techniki do tworzenia dekoracji na ścianach. Ciekawe efekty można uzyskać, stosując farbę strukturalną czy farbę z brokatem. Poznajcie metody, dzięki którym stworzycie ścianę o niepowtarzalnym i wyrazistym charakterze.

Jak nakładać farbę strukturalną?

Farba strukturalna powinna być nanoszona narzędziem dobranym w zależności od tego, jaki efekt ostatecznie chcemy uzyskać. Należy pamiętać, że na uzyskany wzór wpływ będzie miał zarówno rodzaj narzędzia, jak i ruchy, jakie wykonywaliśmy w trakcie nakładania farby.

Przeczytaj również: Najlepsza farba do ścian. Ranking

W jakie narzędzia należy się wyposażyć?

Niezbędne do prac dekoracyjnych są nie tylko różnego typu farby dekoracyjne, lecz także narzędzia. Aby uzyskać ciekawe efekty, warto wyposażyć się w co najmniej kilka z nich: pędzel, wałek malarski, wałek welurowy, gąbkę, ściereczkę, miniwałek do lakieru, szpachelkę, kielnię i pacę.

Jeśli zaś chodzi o techniki dekoratorskie, można wykonywać m.in. tamponowanie, wcieranie, szczotkowanie czy szpachlowanie.

Jakie są zalety farb strukturalnych?

Wśród największych korzyści stosowania farb strukturalnych w domowych wnętrzach warto wymienić:

• farby dekoracyjne dają doskonałe, zaskakujące i trwałe efekty wizualne;

• sprytne maskowanie pęknięć ścian i nierówności powierzchni;

• opcja łączenia z innymi materiałami — farba strukturalna dobrze wygląda pokryta farbą z brokatem;

• farba strukturalna daje możliwość uzyskania najprostszych efektów przy minimum własnych umiejętności.

Trudności podczas pracy z farbą strukturalną

Niekorzystne aspekty dekorowania ścian przy użyciu farb strukturalnych są następujące:

• dość znaczny koszt przedsięwzięcia (kosztowne farby, do tego narzędzia, m.in. pędzle, szpachle);

• łatwo popaść w przesadę (ozdabiając farbą dekoracyjną na przykład zbyt dużą liczbę ścian);

• mogą pojawić się problemy z przygotowaniem podłoża (brak przyczepności, powstawanie pęcherzyków powietrza);

• aby wykonać bardziej skomplikowanych wzory, trzeba mieć większe umiejętności.

Co w trawie piszczy, czyli o farbach dekoracyjnych słów kilka

Materiałów wykończeniowych stworzonych w celu uzyskania fantazyjnych efektów na ścianie jest na rynku naprawdę wiele. Warto wymienić najpopularniejsze z nich:

• tynk japoński

Tynk japoński jako specyficzny typ farby dekoracyjnej zwany jest także tynkiem bawełnianym ze względu na swój skład (100% naturalnych włókien bawełnianych). Oprócz pięknego wyglądu tynk ma także inne walory — poprawia parametry akustyczne pomieszczenia, jest antystatyczny (nie przyciąga kurzu) i pozwala na unormowanie wilgotności powietrza w pokoju, dzięki czemu domownikom lepiej się oddycha.

Jest nietoksyczny i bezzapachowy, przez co nie sprawia dodatkowych utrudnień podczas nakładania i schnięcia. Jest ceniony przede wszystkim ze względu na to, że umożliwia uzyskanie nowoczesnych efektów wizualnych przy stosunkowo niewielkim wkładzie pracy i niedużych umiejętnościach. Dla stworzenia zdecydowanych akcentów dekoracyjnych może być zestawiony z farbą z brokatem;

• tynk mozaikowy

Powłoka na bazie masy żywicznej, zawierająca drobne kruszywo. Początkowo, podczas pracy tynk nie prezentuje się okazale — przypomina zwykłą szarą masę. Na ciekawe efekty przychodzi czas później, już po zastygnięciu masy. Wówczas widoczne są efektowna faktura i połysk. Do nałożenia tynku mozaikowego niezbędne są: wiertarka z końcówką mieszającą, paca stalowa i łopatka. Tego typu farby dekoracyjne cechuje bogactwo kolorów, trwałość i łatwość aplikacji;

• tynk strukturalny

 Daje przestronne wzory na ścianach. Ma także i tę zaletę, że sprawdza się jako element wykończenia podłoża cementowego, a także powierzchni gipsowej, drewnianej czy betonowej. Dzięki właściwościom kryjącym potrafi zamaskować nierówności i pęknięcia ścian;

• tynk mineralny

Wykonany na bazie spoiwa wapiennego, sprzedawany w opakowaniach o sypkiej zawartości. Pozwala na osiągnięcie efektu imitującego wygląd betonu. Jest wprost idealny do wykończenia wnętrz o postindustrialnym, loftowym charakterze;

• beton dekoracyjny

Pozwala stworzyć wnętrza o eleganckim, a zarazem surowym charakterze. Doskonale imituje wygląd surowego betonu. Pasuje do nowoczesnych wnętrz, w tym loftów;

• stiuk wenecki

Można dzięki niemu wyczarować ścianę o wysokim połysku i przezroczystości. Stiuk wapienny doskonale nadaje się do pomieszczeń stylizowanych na antyczne — potrafi idealnie odwzorować fakturę marmuru. Do jego zalet należą także: łatwość aplikacji, ekologiczność, wydajność i możliwość dowolnego kolorowania przez dodawanie pigmentów;

• masa akrylowa

Masa na bazie akrylu przeznaczona jest do tworzenia różnorodnych detali dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń. Ciekawy efekt naturalnego piaskowca uszlachetnia zarówno nowoczesne, jak i klasyczne wnętrza;

• pasta strukturalna

Występuje pod postacią drobno- i gruboziarnistą. Dzięki dużej plastyczności pasta strukturalna jest wygodna w nakładaniu. Ma tę zaletę, że dobrze kryje nierówności i pęknięcia ścian, umożliwiając im oddychanie. Nadaje zarówno ścianom, jak i sufitom stylowe i eleganckie wykończenie. Farba z brokatem może dodatkowo podkreślić efekty uzyskane za pomocą pasty.

Produkty dodatkowe

Oprócz elementów wymienionych wyżej do dekoracyjnego wykończenia ścian i sufitów powstała cała gama dodatkowych produktów. W zależności od zaplanowanej aranżacji i preferowanego stylu można wybrać jeden z następujących:

• werniks dekoracyjny

Służy do stosowania jako dodatkowa powłoka dekoracyjna kładziona na farby, tynki, beton, płyty gipsowe i akryl. Jest substancją transparentną, odpowiednią do lakierowania i zabezpieczania powierzchni. Werniks położony na farbę nadaje jej szlachetny, metaliczny połysk. Doskonale sprawdza się jako akcent dekoracyjny, ożywiając wnętrze.

Werniksowanie należy przeprowadzać, używając do tego celu pędzla, gąbki, wałka malarskiego i ściereczki. Werniks występuje pod różnymi postaciami, m.in. z efektem złotego brokatu, metalicznym połyskiem, o perłowym wykończeniu czy w określonym kolorze.

Zalety werniksu:

— odporny na zmywanie;

— wydajny;

— uniwersalny — odpowiedni do wnętrz, a także na zewnątrz, do tynków cementowych, betonu, cegły, plastiku, szkła i folii;

— efektowny — nadaje elegancki połysk;

— łatwy w aplikacji — wystarczą narzędzia w postaci pędzla lub wałka;

— wielofunkcyjny — można go stosować razem z szablonami malarskimi, a także łączyć z innymi produktami dekoracyjnymi (pasta, farba z brokatem, koncentrat).

Wady:

— nadaje się raczej do stosowania na mniejszych powierzchniach — na dużym odcinku ściany osiągnięcie jednolitego efektu może być trudne;

• farba z brokatem

Bezbarwna powłoka na bazie akrylu. Jej główną zaletą jest to, że pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni dzięki temu, że nadaje jej blask. Idealnie nadaje się do wnętrz w stylu glamour. Doskonale ożywia kolory ścian, przełamując nudę i monotonię. Farba z brokatem pozwala na odświeżenie pokoju przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy. Najlepiej sprawdza się położona na tylko jedną ścianę pomieszczenia;

•  lakier do efektu spękań

Bezbarwna i bezwonna powłoka, która doskonale imituje starą spękaną ścianę. Lakier jest wprost idealny do wnętrz w stylu retro czy shabby chic — w kilka chwil pozwala nadgryźć pomieszczenie zębem czasu.
regulacja drzwi zewnętrznych

Regulacja drzwi zewnętrznych - jak wykonać?

2021-09-18
Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Stanowią one z jednej strony ochronę przed światem zewnętrznym, a z drugiej strony tarcze przeciw hałasom dochodzącym do wnętrza naszych domowych pieleszy. By jednak drzwi zewnętrzne spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio wyregulowane. Jak wykonać regulację drzwi zewnętrznych? Przekonajmy się.
płytki na schody wewnętrzne

Jakie płytki na schody wewnętrzne wybrać?

2021-09-17
Schody wewnętrzne niewątpliwie pełnią bardzo ważną funkcję. Jednak przestają być tylko praktycznym elementem, wszak liczy się także ich estetyka, która co do zasady powinna być spójna z wystrojem mieszkania czy domu. Jednocześnie należy pamiętać, że przy wyborze materiału wykończeniowego duże znaczenie ma nie tylko styl, ale też bezpieczeństwo. Stąd też pojawia się pytanie: jakie płytki na schody wewnętrzne wybrać?
malowanie drewna

Malowanie drewna: jak i czym malować drewno? Poradnik

2021-09-16
Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Bez względu na jego wykorzystanie, prawie zawsze przykuwa ono wzrok i staje się interesującym akcentem we wnętrzu. Odpowiednie malowanie drewna dodatkowo podkreśli jego najlepsze cechy, dlatego też radzimy, jak się za to zabrać.
jaki migomat kupić

Jaki migomat do domu kupić?

2021-09-16
Wybór odpowiedniej spawarki nie jest prosty. Jej obsługa powinna być stosunkowo intuicyjna, a zakres zastosowania szeroki. Maszyną, która spełni te oczekiwania, jest właśnie migomat, czyli półautomat spawalniczy, którym powinien zainteresować się każdy początkujący i zaawansowany spawacz. Nadaje się on do spawania metodą MIG i MAG. Spawarkami tego rodzaju można spawać wiele materiałów - stal, miedź i aluminium. To sprawia, że migomat jest najczęściej wykorzystywaną spawarką półautomatyczną. Podpowiadamy, jaki migomat kupić.