Data modyfikacji:

Fujifilm Instax mini 9 – szybki test aparatu natychmiastowego, który może być świetnym prezentem

Moda na fotografię natychmiastową kwitnie, a Fujifilm instax mini 9 to jeden z najpopularniejszych aparatów tego typu na rynku. Jego magia polega na tym, że w bardzo prosty sposób możesz wykonać zdjęcie, które potem w dwie minuty otrzymasz w formie niedużej odbitki. Jego wielką zaletą jest też niska cena. 
Instax mini 9 to nieco rozwinięta wersja instaxa mini 8. W porównaniu z poprzednikiem, aparat ma tylko kilka drobnych zmian – małe lusterko do zdjęć selfie (bardzo przydatne!), ozdobny pasek, nakładkę makro, no i jest dostępny w kilku nowych kolorach. Poza tym to praktycznie identyczny sprzęt. 

Instax mini 9 wygląda trochę, jak mała pralka, ale w tym właśnie jest jego urok. Jakość wykonania jest na przyzwoitym poziomie - aparat wykonano z tworzywa sztucznego, dzięki czemu instax jest bardzo lekki, ale też dosyć podatny na przetarcia i zarysowania. Obsługa jest niezwykle prosta. Do dyspozycji mamy w zasadzie tylko dwa przyciski – spust oraz włączanie, poprzez wysuwanie obiektywu. Do tego jest jeszcze przełącznik trybów, które aparat sam sugeruje, na podstawie zastanych warunków oświetlania. 
Fujifilm instax mini 9 nie ma autofokusa, ale to nie znaczy, że wszystkie zdjęcia są nieostre. Aparat jest tak skonstruowany, że wszystkie obiekty na zdjęciach są ostre 60 cm od obiektywu w nieskończoność. Warto o tym pamiętać robiąc sobie np. selfie. Jego cechą charakterystyczną są także zdjęcia z lampą błyskową, które nie można wyłączyć i trzeba się z tym pogodzić. Jakość zdjęć jest przyzwoita, ale dosyć specyficzna. Jeśli potraktujesz je jako ciekawe pamiątki czy kreatywne dodatki to z pewnością się nie zawiedziesz. Niektórzy ostrzegają fotografowane osoby, że niezależnie, jak wyglądają i jak się postarają to i tak na zdjęciu natychmiastowym z instaxa mini będą źle wyglądać. To może lekka przesada, ale to prawda, że natychmiastowe odbitki oferują specyficzny klimat, trochę jak z lat dziewięćdziesiątych. Kolory są pastelowe, niektóre części mogą być przepalone, a kontrast nie za wysoki. I za to właśnie kocham tego kolorowego malucha!
Fujifilm instax mini 9 to świetny prezent dla osób lubiących stylowe gadżety. Potrafi zamienić każdą nudną imprezę czy spotkanie w ciekawą zabawę. Osobiście przekonałem się, że idealnie sprawdza się, jako prezent ślubny czy rocznicowy. No i w końcu jest tani.
Zalety
+ Prostota obsługi
+ Atrakcyjna cena
+ Stylowy wygląd
+ Lusterko do selfie
Wady
- Brak możliwości wyłączenia lampy
- Podatność za zarysowania
- Ostrość od 60 cm
- Wysoka cena wkładów
Tekst: Krzysztof Basel