Garnitur czy smoking — co wybrać na szczególną okazję


W życiu pojawia się wiele szczególnych okazji, na które należy ubrać się w wyjątkowy sposób. Elegancka prezencja odpowiednia do sytuacji dotyczy także mężczyzn. I tutaj pojawia się problem, jaki strój wybrać. 

Jakie marynarki powinny znaleźć się w szafie eleganckiego mężczyzny?

Wybór garnituru jest zadaniem trudnym i ściśle uzależnionym od sytuacji, ale elegancki, przygotowany na każdą sytuację mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej trzy różne marynarki: elegancki smoking, uniwersalną marynarkę w odcieniu odpowiednim do dziennej i wieczorowej pory, a także marynarkę casualową, którą można założyć do dżinsów.

Niezależnie od wyboru mężczyzna potrzebuje dopasowanego garnituru na miarę, który podkreśli jego walory i ukryje drobne niedoskonałości. Należy wziąć pod uwagę, że do smokingu niezbędna jest specjalna koszula smokingowa i buty do smokingu.  

Jakie uroczystości wymagają założenia garnituru?

Garnitur to klasyczny strój męski o wielu zastosowaniach. Można go założyć na każdą okazję bez względu na porę dnia. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor. Czarny, grafitowy, szary i ciemnogranatowy to tradycyjne kolory garniturów, które pasują do różnych typów urody i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Chociaż czerń wydaje się niezwykle uniwersalna, garnitur w tym kolorze należy zakładać wyłącznie wieczorem.

Nie jest odpowiedni, aby brać w nim ślub ani nawet przychodzić na cudze wesele — chyba że odbywa się ono po zmroku. Jedyna uroczystość, do której pasuje w ciągu dnia, to pogrzeb. Poza tym sprawdzi się podczas studniówki czy balu sylwestrowego. Pozostałe z wymienionych odcieni mogą być swobodnie wykorzystywane podczas dziennych uroczystości, takich jak egzaminy, ale sprawdzają się także wieczorem. Gdy szyty jest garnitur na miarę, wybierz od razu najbardziej uniwersalny kolor, jakim jest ciemnogranatowy.

Perfekcyjnie podkreśla powagę sytuacji, takich jak egzamin maturalny, obrona doktoratu, rodzinna wigilia, ale jego elegancja i szyk pozwalają na odnalezienie się w klimacie ślubu i wesela, uroczystej wieczornej gali lub balu noworocznego. Wybór muchy lub krawata do marynarki jest zależny od gustu. W kwestii czarnego garnituru o charakterze wieczorowym warto zastanowić się, czy nie wybrać alternatywnego i bardziej wyrafinowanego ubioru, jakim jest smoking. Zamień wówczas obuwie na buty do smokingu, które powinny lśnić. 

Kiedy warto założyć smoking?

Jeśli wybierasz się na uroczystość odbywającą się wieczorową porą, zamiast czarnego garnituru załóż smoking, który jest ubiorem tradycyjnym, lecz znacznie lepiej podkreślającym męskie walory. Smoking w klasycznym wydaniu to czarna jedno- lub dwurzędowa marynarka z atłasowymi lub jedwabnymi klapami i czarne spodnie z atłasowym lampasem po bokach. W wydaniu letnim marynarka może być biała lub kremowa, ale spodnie pozostają czarne.

Wkłada się ją wyłącznie na przyjęcia na świeżym powietrzu. Jest mile widziana także podczas przyjęć na statku. Zamiast czarnego zestawu lub czarnych spodni do jasnej góry można wybrać wersję w ciemnogranatowym odcieniu. Aby smoking pasował idealnie i zachwycał swoją formą, zdecyduj się na specjalnie szyty garnitur na miarę. Sam smoking nie będzie prezentował się rewelacyjnie, jeśli nie uzupełni go koszula smokingowa oraz specjalnie dobrane buty do smokingu.

Smoking jest bardzo pożądanym strojem, gdy na zaproszeniu figurują takie napisy, jak: „black tie”, „full evening dress” lub „cravate noire”. Jeśli wybierasz smoking jednorzędowy, możesz go swobodnie rozpiąć. Natomiast rozpięty smoking dwurzędowy prezentuje się mało gustownie, dlatego tego modelu się nie rozpina. Jeśli więc lubisz czuć się swobodnie, wybierz fason jednorzędowy. 

W jaki sposób smoking podkreśla urodę mężczyzny?

Smoking to połączenie kontrastowych kolorów — czarnego i białego, ewentualnie ciemnogranatowego i białego — i właśnie w tym połączeniu tkwi sekret smokingu jako ubioru podkreślającego męską urodę. Kolor czarny jest określany mianem antykoloru, ponieważ powoduje, że wszystkie barwy dookoła bledną. Natomiast nieskazitelna biel koszuli wydobywa kolory.

W rezultacie smoking powoduje przyciągnięcie uwagi do twarzy. Jedwabne klapy ciemnej marynarki, które delikatnie lśnią, sprawiają, że koszula wydaje się jeszcze bielsza. Gdy mężczyzna jest ubrany w smoking, jedyne kolory pojawiające się w całej postaci to jego twarz. Właśnie dlatego panowie wyglądają w smokingu bardzo przystojnie. W garniturze na miarę i dobrze dopasowanej koszuli smokingowej zyskują zachwycający wizerunek.

Niezwykle intrygującym kolorem smokingu jest midnight blue, czyli piękny ciemnogranatowy odcień, który przede wszystkim podkreśla głębię spojrzenia mężczyzn o niebieskich, zielonych i szarych oczach. Ogromne wrażenie wywiera smoking dwurzędowy w tym kolorze, który jest rzadko spotykany. Dlatego trzeba zamawiać garnitur na miarę. Mężczyzna w dwurzędowym smokingu midnight blue sprawia wrażenie człowieka o niebanalnej osobowości i niebywałym uroku. Nie zapomnij o odpowiednich butach do smokingu, takich jak czarne oxfordy. 

Jaka powinna być koszula smokingowa i pozostałe dodatki?

Znana w obecnej formie koszula do smokingu została wymyślona przez księcia Windsoru Edwarda VIII, który zaczerpnął inspirację do jej stworzenia z koszuli frakowej i koszuli garniturowej. Typowa koszula smokingowa charakteryzuje się usztywnionym gorsem, czyli przodem koszuli. Podczas gdy garnitur na miarę chroni przed wizualną deformacją sylwetki, usztywnienie koszuli zabezpiecza przed jej nieeleganckim zwijaniem się podczas siadania.

W koszuli smokingowej uwagę zwracają wyrafinowane mankiety francuskie zapinane na spinki. Wykładany lub ewentualnie łamany kołnierzyk dopełnia całość. Kołnierzyk na usztywnionej stójce nie jest odpowiedni, pasuje wyłącznie do fraka. Wykładany kołnierzyk jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na bezproblemowe schowanie zapięcia muchy.

Do smokingu często wykorzystuje się koszule nieformalne, które są plisowane. Pionowe plisy biegnące z przodu koszuli dodają stylizacji smaku. Są to wąskie fałdki, które już w latach 40. XX wieku zastąpiły szersze fałdy. Jedna plisa może zasłaniać guziki, jednak nie jest to najbardziej elegancja wersja. Koszula powinna być uszyta z oddychającego materiału, takiego jak batyst, woal lub popelina. Ze smokingiem łączymy wyłącznie czarną muchę, która dodatkowo podkreśla urodę męskiej twarzy.

Biała nie przykuwałaby uwagi do twarzy, a ciemny krawat przez swoją długą linię też odciągałby od niej uwagę. Ponadto biała mucha do marynarki jest kojarzona ze strojem kelnera, co podczas uroczystego wieczoru byłoby zdecydowanym faux pas. Niedołączonym dodatkiem do smokingu jest czarna kamizelka lub czarny hiszpański pas o szerokości około 20 cm.

Biała kamizelka też może być stosowana i nie jest to błędem. Niewielki szczegół, jakim są buty do smokingu, to ważny element wieczorowej stylizacji. Nie mogą to być dowolne buty, jakie wybiera się do garnituru. Muszą zgrabnie wyglądać na nodze i lśnić, dlatego polecane są lakierki lub klasyczne buty oxford o prostej i eleganckiej linii. Do butów do smokingu z błyszczącej skóry niezbędne są czarne i gładkie skarpetki o długości, dzięki której nie będą wystawać spod spodni.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły