Jak się nigdy nie nudzić, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy? Ciekawe gry planszowe i karciane będą idealnym sposobem na nudę. Zobacz polecane gry na nudy.
Najlepsze gry planszowe przeżywają prawdziwe odrodzenie. Planszówki i karcianki mają niesamowicie integracyjny i towarzyski charakter. To sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się jako kreatywne prezenty i urozmaicenie czasu spędzanego ze znajomymi, a tym samym są świetnym sposobem na nudę.
Okazji do wspólnego grania nie brakuje – domówka, spotkanie w pubie, krótsze i dłuższe wyprawy, piknik w parku, a nawet przerwa w pracy. Gry na nudę to także znakomity pomysł na urozmaicenie czasu przeziębionym dzieciakom, które nie wychodzą z domu. Zobacz wybrane przez nas propozycje gier na nudy.
Istnieje kilka tytułów, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Przyjrzyjmy się popularnym tytułom.
Z pewnością znajduje się wśród nich gra planszowa Monopoly, która występuje w wielu odmianach. To jedna z najlepszych gier planszowych rodzinnych.
Monopoly to znakomita gra na nudy. Rozgrywka polega na wykupowaniu kolejnych kolejnych nieruchomości i wymaga odpowiedniej strategii. Planszówka sprawdz sie jako gra dla paczki przyjaciół, rodziny czy dzieci.
Być może zamiast dać się porwać ostrej rywalizacji, jaka zwykle towarzyszy zabawie w Monopoly, wolisz skupić się na strategii? Jeśli tak, spakuj do plecaka Bitwę Morską. To idealne rozwiązanie dla fanów znanej gry w statki – bez kartek, pisania na kolanie i osłaniania się przed podglądaniem przez przeciwnika. Gra na nudę i dla starszych, i dla młodszych.
Gdy mamy zamiar bawić się w więcej niż dwie osoby, możemy zdecydować się na kolejną klasykę – Rummikub. Ta świetna gra na nudę polega na układaniu serii i grup kostek według konkretnych założeń. Jasne zasady, krótki czas i uniwersalność gry sprawiają, że stanowi lekką i przyjemną rozrywkę dla każdego.
Mówiąc o kultowych grach, nie sposób pominąć Superfarmera. Pozycja na pewno spodoba się dzieciakom, ale nie jest wykluczone, że hodowanie własnego stada i chronienie go przed groźnymi drapieżnikami starszakom również sprawi frajdę, a tym samym będzie sposobem na nudę w domu.
Gdy szukamy sposobu na rozkręcenie imprezy lub chcemy trochę rozluźnić atmosferę, pomocne okażą się gry i zabawy integracyjne. Oczywiście możliwości i pomysłów jest nieskończenie wiele, natomiast zawsze warto mieć pod ręką coś niezawodnego.
Niewątpliwie jako supergra na nudę sprawdzi się Jungle Speed. Polowanie na totem wywołuje interakcje i masę emocji, a także śmiechu. Najlepiej grać na podłodze, gdyż berło lubi uciekać.
Macie ochotę na równie sprytną, ale mniej kolizyjną grę na nudy? Sięgnijcie po Uno. Celem jest jak najszybsze pozbycie się kart. Gracze muszą zachować czujność i wykazać się nie lada refleksem oraz zręcznie wykorzystywać swoje możliwości.
Pozytywem jest to, że uczestniczyć w rozgrywce może nawet 10 osób, dzięki czemu z pewnością przyda się na domówce lub w pubie. Po pierwszym rozdaniu gra wydaje się banalna, ale po chwili okazuję się być naprawdę wciągająca.
Niełatwo o drugą grę na nudę o tak interaktywnym charakterze. Podczas zabawy jedna osoba wykonuje zabawne zadania, a pozostali gracze stawiają, czy da radę. Punkty nabija się zarówno za osiągnięcia, jak i trafne typowanie wyników. Niektóre z wyzwań prawie ocierają się o sport wyczynowy, ale próby ich wykonania przyczynią się niewątpliwie do przełamania wszelkich lodów.
Od niepamiętnych czasów sposobem na nudę było opowiadanie rozmaitych historii. Dlaczego by jednak nie wprowadzić kilku innowacji do tego, jakże przyjemnego, obyczaju?
Pierwszą z propozycji tych ciekawych gier na nudę może być Story Cubes. Genialna w swojej prostocie gra kościana to wymarzona szansa na puszczenie wodzy wyobraźni i trening kreatywności. Ścianki kości ozdobione są rysunkami różnych rzeczy. Rzuca się nimi, a następnie na podstawie obrazków, które wypadną, buduje własne opowiadanie.
Różnorodność konfiguracji i niewyczerpane pokłady fantazji graczy sprawią, że w kubikowym świecie da się zatracić nawet na wiele godzin. Ponadto dostępne są liczne dodatki tematyczne, takie jak Medycyna, Podróże, Akcje czy Sport oraz wielka gratka dla fanów – Story Cubes Batman lub Muminki. Wystarczy sobie wyobrazić, ile śmiechu dostarczyłoby połączenie dwóch ostatnich zestawów, żeby przekonać się, jak wspaniałą rozrywką są Kości Opowieści.
Jeśli jesteś nastawiony na prawdziwie mroczne klimaty, a dodatkowo lubisz zagadki, sięgnij po serię Czarne Historie. Tylko jeden z graczy jest wtajemniczony w przyczyny tragicznego wydarzenia, pozostali znają jedynie jego zarys. Żeby odkryć tajemnicę, muszą węszyć, śledzić i zadawać pytania. Zasłoń rolety albo rozłóż koc w ciemnym parku – dreszczyk gwarantowany.
W razie nienasycenia kryminalistyką wypróbuj Cluedo Shuffle. Wcielisz się ze znajomymi lub rodziną w najprawdziwszych detektywów, którzy na podstawie poszlak muszą dowiedzieć się o to, kto, gdzie i czym dokonał morderstwa. Być może to nawet postać, którą grasz? Z tą grą zapomnisz o nudzie.
Słowa, słowa, słowa… to nie tylko rzemiosło poetów, ale także źródło niewyczerpanej zabawy. Z jego bogactwa czerpie wiele fajnych gier na nudę.
W tej grze tworzysz i modyfikujesz wyrazy. Zagrywasz swoje karty z literkami, żeby nadać znajdującemu się na stole wyrazowi całkiem nowe znaczenie. Kto wie, co z tego wyjdzie?
Dla bardziej wymagających i żądnych intelektualnej rozrywki świetną propozycją są Scrabble. Idei tego kultowego tytułu nie trzeba nikomu przedstawiać. To jedna z najpopularniejszych gier na nudy.
Na koniec warto wspomnieć o grach karcianych. Na rynku znajdziesz istny wysyp tytułów. Warto wspomnieć o kilku z nich. Zobacz najlepsze gry karciane.
Jeśli wyczuwasz w sobie zamiłowanie do handlowania, polubisz Fasolki. Targuj się, sadź na swoich poletkach i zgarniaj monetki. Dowcipnie ilustrowana gra na nudy dla mocnych negocjatorów i wprawnych ogrodników. Szybko odkryjesz, że mimo zawziętej rywalizacji dobrze jest zaskarbić sobie przychylność pozostałych.
Jeszcze mocniej na współpracy bazuje Sabotażysta. Zabawa polega na poszukiwaniu bryłek złota w zawiłych meandrach kopalni lub przeszkadzaniu w tym kopaczom. Na początek należy się zorientować, z kim grasz w drużynie, wtedy będziesz wiedzieć kogo wspierać, a komu utrzeć nosa. Gra zarówno spaja, jak i dzieli, lecz nie ma wątpliwości, że uczy pracy zespołowej i korzystania z efektu synergii.
Polecane artykuły:
Autorka: Katarzyna Kindlik