Data modyfikacji:

Harry Potter kończy dzisiaj 20 lat! Zobacz co przygotował Facebook

Dokładnie 20 lat temu na półki sklepowe trafiła pierwsza książka o przygodach młodego maga. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” było przełomową książką w dziejach literatury i ciężko z tym dzisiaj polemizować. Z tej okazji Facebook przygotował dla fanów książek J. K. Rowling drobny easter egg. Sprawdź, jak go odkryć!
(źródło: Androidcentral)

20 lat po premierze książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” portal społecznościowy Facebook przygotował magę na ekranie waszego smartfona. Wystarczy gdziekolwiek w komentarzu wpisać imię i nazwisko słynnego czarodzieja („Harry Potter”) lub też któregoś z domów, występujących w powieści („Gryffindor”, „Slytherin”, „Ravenclaw” lub „Hufflepuff”). Po wysłaniu słowa te podświetlą się i będzie można w nie kliknąć. Po dotknięciu nazwy domu lub imienia na ekranie pojawi się różdżka wykonująca magiczne ruchy.

Szybko policzyliśmy równiż, ile lat powinien mieć obecnie główny bohater – Harry Potter. Książki przedstawiają go bowiem już jako nastolatka, a w pierwszej części przygód ma on 11 lat. Według historii zawartej w książce urodził się on w 1980 roku, także obecnie powinien mieć już 37. 

Harry Potter – książki, które zmieniły świat

Można dywagować na temat tego, czy powieści J.K. Rowling to literatura dobra, czy przeciętna. Znajdzie się wielu krytyków, którzy twierdzą, że książki z serii o Harrym Potterze to nic wielkiego, a w przeciągu ostatnich kilku lat wyszło mnóstwo lepszych książek dla dzieci i młodzieży. Owszem, w fabule znajduje się wiele dziur, do których można by było się przyczepić. Tylko po co?

Przygody Harry’ego Pottera miały w sobie tę magię, która zaszczepiona została w umysłach wielu młodych czytelników na całym świecie. Książki sprzedawały się w rekordowych nakładach, a na ich podstawie nakręcono filmy, na których premierę oczekiwano na długo przed pojawieniem się na ekranach. Uniwersum stworzone przez Rowling było tak ciekawe i zdobyło taki sukces, że wciąż powstają filmy związane z Harrym Potterem, mimo tego, że ostatnia książka z serii została wydana w 2007, a film na jej podstawie w 2011. 
Trzeba przyznać jedno – Rowling stworzyła coś niesamowitego, co połączyło dzieci i młodzież na całym świecie i prawdopodobnie długo nam będzie czekać na kolejnego pisarza, który mógłby odnieść równie spektakularny sukces!
Tekst: Jakub Spiryn