Hodowla krewetek w akwarium: co i jak 

Krewetki akwariowe podbijają serca entuzjastów akwarystyki. Zanim jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie swojej przygody z hodowlą krewetek w domu, zapoznaj się z tym, co musisz kupić, by mogły się prawidłowo rozwijać i rozmnażać. Ile można zarobić na hodowli krewetek? Sprawdź.

Gdzie żyją krewetki?

Zanim poznamy sposoby na aranżacje akwarium dla krewetek, przyjrzyjmy się, czym się charakteryzuje ten gatunek. Krewetki to morskie lub słodkowodne skorupiaki. Zasiedlają dna oceanów, mórz, jezior i rzek. Około jedna czwarta wszystkich gatunków krewetek zasiedla wody słodkie. Krewetki morskie można spotkać zarówno w wodach stref tropikalnych, jak i regionów polarnych. Występują także w Bałtyku – nad polskim morzem można spotkać krewetki bałtyckie, atlantycki i krewetki zmienne. Co ciekawe, w polskich rzekach także można natknąć się na krewetki. W Odrze występują krewetki nakrapiane, które dotarły tam kanałami z południowej Europy przez Holandię i Niemcy.

Akwarium dla krewetek

Wielkość akwarium powinna być dostosowana do liczby krewetek. Akwarium o pojemności 25 litrów wody wystarczy do hodowli kilkunastu krewetek, ale jeśli planujesz hodowlę kilkudziesięciu lub nawet kilkuset krewetek, najlepiej od razu kup większe akwarium. Akwarystyka od zawsze zakłada, że lepiej aby zbiornik był za duży niż za mały.

Krewetki poruszają się po dnie, ale w sytuacjach stresowych mogą podskoczyć i... wydostać się na zewnątrz akwarium. Dlatego warto do akwarium dokupić pokrywę, która dodatkowo zabezpiecza wodę przed zanieczyszczeniami z powietrza.

Oświetlenie akwarium z krewetkami

Jakie oświetlenie do akwarium wybrać w wypadku krewetek? Krewetki nie lubią mocnego światła, ale potrzebują go rośliny do prawidłowego rozwoju. Dobrym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie oświetlenia o słabej mocy – około 8 W. Oczywiście świetlówki nie muszą być włączone całą dobę, wystarczy kilka godzin dziennie.

Jaki filtr wybrać do akwarium z krewetkami?

Każdy filtr będzie dobry, jeśli będzie spełniał swoją funkcję – dbanie o najwyższą jakość wody przez usuwanie z niej zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest zakup filtra gąbkowego. Uniemożliwia on wciągnięcie do środka nawet najmniejszych krewetek, dzięki czemu nie stanowi dla nich zagrożenia.

Czy grzałka do akwarium z krewetkami jest potrzebna?

Tak i nie. Wszystko zależy od temperatury pomieszczenia. Jeśli temperatura wody w akwarium mieści się w normie, to nie ma potrzeby montowania grzałki. Pamiętaj, że temperatura wody powinna być stała – taka sama przez cały rok, niezależnie od pory roku. Należy ją systematycznie monitorować i interweniować, jeśli będzie zbyt niska lub za wysoka za pomocą termometru zamontowanego na stałe w akwarium.

Podłoże w krewetkarium

Drobno granulowany żwirek powinien być rozłożony z przodu akwarium na grubość około 5 cm, z tyłu na grubość około 8 cm. Pod żwirek można umieścić substrat nawozowy dla roślin, który wspomoże ich wzrost. Żwirki do akwarium powinny być ciemne. Dzięki temu krewetki będą lepiej widoczne w akwarium.

Rośliny i ozdoby do akwarium z krewetkami

Rośliny pełnią funkcję estetyczną w akwarium, ale nie tylko. Krewetki potrzebują różnego rodzaju kryjówek, szczególnie w czasie linienia. Większość roślinek dostępnych w sklepach doskonale nadaje się do krewetkarium. Pamiętaj, by zadbać o ich różnorodność - kup większe i te mniejsze, które dadzą młodym krewetkom schronienie. Możesz także dodać korzenie, kamienie, łupinę kokosa lub szyszki na dno.

Gdzie kupić krewetki i jak je transportować?

Krewetki najlepiej kupić u sprawdzonego hodowcy krewetek. Skorupiaki lubią trzymać się w grupie, dlatego nigdy nie kupuj jednej krewetki. Możesz je przenieść do domu w specjalnym foliowym worku z wodą i powietrzem. Na dnie worka można umieścić dodatkowo gąbkę, dzięki której krewetki będą mógłby się czegoś chwycić i lepiej zniosą czas transportu.

Aklimatyzacja krewetek w akwarium

Akwarium z odpowiednio przygotowanym podłożem, wodą i roślinkami powinno czekać na krewetki 2-4 tygodnie. Przez ten czas woda dojrzewa - zmieniają się warunki mikrobiologiczne i biologiczne w zbiorniku. Zakupionych krewetek nie można po prostu wpuścić od razu do akwarium.

Wcześniej worek z krewetkami trzeba umieścić w akwarium z wodą na kilka godzin. Ten etap jest niezbędny, by wyrównać temperaturę wody. Następnie do worka z krewetkami można dolać nieco wody z akwarium i po kilkunastu minutach ostrożnie wpuścić krewetki do akwarium.

Woda w akwarium z krewetkami

Woda w akwarium z krewetkami powinna być miękka i lekko kwaśna (pH około 6,5). Twardość wody nie powinna przekraczać 10 dGH. Temperatura wody powinna się mieścić w granicach 18-26°C. Co kilka tygodni należy podmieniać wodę.

Sprawdź także, jakie rybki akwariowe wybrać do akwarium.

Pokarm dla krewetek

Podstawę ich diety stanowią pokarmy roślinne, choć mogą zjeść także narybek lub plankton. Krewetki chętnie zjadają suszone liście dębu lub buku, a także suszone pokrzywy czy szpinak. Od czasu do czasu można im podać pokarm pochodzenia zwierzęcego, np. kryl w płatkach, choć nie jest to konieczne. Krewetki odżywiają się także glonami, ale nie zjadają dużych, nitkowatych glonów, które należy usuwać ręcznie przy czyszczeniu akwarium. Krewetki wystarczy karmić raz dziennie niewielką ilością pokarmu.

Rozmnażanie krewetek

Zaloty krewetek są widowiskowe. Krewetki składają zazwyczaj około 30-40 jajeczek, które noszą pod odwłokiem przez 3-4 tygodnie. W tym czasie przechodzą kolejne stadia rozwojowe, po czym przeobrażają się w miniaturowe kopie swoich rodziców. Po tym czasie młode krewetki przechodzą wylinki, dzięki którym możliwy jest ich wzrost. Nie martw się, jeśli na dnie znajdziesz nieruchome punkty przypominające krewetki. To najprawdopodobniej zrzucone podczas wylinki pancerzyki.

Cena krewetek zależy od ich gatunku i wielkości. Krewetki z gatunku Red Cherry można sprzedać już za 2 złote za sztukę. Niebieskie krewetki Blue Velvet osiągają cenę od 5 złotych za sztukę, a inne gatunki mogą osiągać cenę kilkadziesiąt lub nawet kilkuset złotych za sztukę.