Hulajnoga dla najmłodszych — jaką wybrać


Wbrew pozorom wybór hulajnogi dla naszego dziecka wcale nie jest łatwym zadaniem. W niniejszym poradniku przedstawimy wam informacje, które powinny znacząco ułatwić wam zadanie.

Miedzy wózkiem a rowerem

Zamiłowanie do motoryzacji większość chłopców wysysa z mlekiem matki. Statystyczna kobieta już tak bardzo nie interesuje się tym, co auto ma pod maską, choć zasadniczo samochód dawno już przestał być domeną samych mężczyzn. Z oczywistych względów prowadzenie auta wymaga odpowiednich uprawień.

Nabycie ich możliwe jest z kolei po osiągnięciu określonego wieku. Implikuje to zatem konieczność poszukania alternatywy dla tych wszystkich, którzy kryterium wiekowego jeszcze nie spełniają, a szukają środka transportu szybszego niż własne nogi.

O ile w wieku lat kilkunastu przy wyborze „zamiennika” ogranicza nas tylko cena, o tyle trzylatek wybór ma już raczej bardzo ograniczony. Co zatem wybrać dla dziecka, w chwili gdy wózek robi się za ciasny, a utrzymanie równowagi na rowerze przysparza jeszcze niemałych kłopotów? Albo postawmy pytanie inaczej: Jaka hulajnoga dla dzieci będzie najlepsza i na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Gra w kolory

Przy wyborze hulajnogi dla 2- lub 3-letniego dziecka wybór jest co prawda mocno ograniczony, ale jest. Nie ma co się jednak oszukiwać. Należy zdać sobie sprawę, że decydującym kryterium będzie kolor. Tutaj zaskoczenia nie ma. W przypadku dziewczynek hulajnoga dla dzieci jest takim samym produktem, jak sukienka, bluzka, skarpetki, domek dla lalek i inne zabawki.

Siła argumentów nie przyniesie zatem oczekiwanego rezultatu w rozmowie z córką, jeśli proponowany model nie będzie koloru różowego. Jeśli chodzi o chłopców, to można w ciemno założyć, że różowy kolor się nie sprawdzi. Większe znaczenie niż sam kolor mają w tym przypadku prezentowane na hulajnodze grafiki.

Od emisji filmu Auta w 2006 roku niesłabnącym powodzeniem cieszy się Zygzak McQueen i to jego wizerunek sprzedaje się najlepiej. Mocno trzyma się także klasyka. Nie jest więc obciachem pokazanie się kolegom na hulajnodze z Wojowniczymi Żółwiami Ninja, Batmanem, Spidermanem czy Gwiezdnym Wojnami.

Hulajnoga Micro — zabawka roku

Rodzic oczywiście ulegnie prośbie dziecka i prawdopodobnie nie spróbuje udowadniać, że kolor modelu nie ma znaczenia. Dla mamy i taty podstawowym kryterium przy wyborze będzie jednak bezpieczeństwo, jakość produktu i komfort jazdy. Pod tym względem niekwestionowanym liderem na rynku jest zaprojektowana i przetestowana w Szwajcarii hulajnoga Micro.

Od lat słusznie cieszy się ona opinią doskonałego pod względem konstrukcyjnym i technicznym produktu. Warto nadmienić, że w procesie powstawania marki udział wzięli lekarze i specjaliści z dziedziny rozwoju dzieci. Wynikiem ich prac jest hulajnoga Micro sprzyjająca rozwojowi koordynacji i zmysłu równowagi, której prowadzenie polega na balansowaniu ciałem. Atuty szwajcarskiej hulajnogi docenili sami konsumenci, i w 2012 roku została ona wybrana zabawką roku.

Komfort i bezpieczeństwo

Pewnym wyznacznikiem przy ocenie produktu są zawsze posiadane certyfikaty i świadectwa spełniania odpowiednich norm. Pod tym względem hulajnoga dla dzieci Micro prezentuje się lepiej niż dobrze. Nie tylko spełnia surowe europejskie normy EN71 (dla zabawek) i EN14619 (dla sprzętu sportowego), lecz także legitymuje się certyfikatem REACH.

Certyfikat ten gwarantuje, że stosowane w procesie produkcji chemikalia nie stanowią zagrożenia i nie są toksyczne. Każda hulajnoga Micro poddawana jest też testom wytrzymałości siły nacisku z góry i z dołu. Mianowicie przy hulajnodze o gwarantowanej przez producenta nośności 20 kg przepisy regulują testy z siłą nacisku 5-krotnie większą. W tym przypadku stosowny certyfikat wydaje się od wagi 100 kg.

Myśląc o bezpieczeństwie dziecka, myślimy jednak głównie o sytuacji, gdy liczba upadków z hulajnogi zredukowana będzie do minimum. Z tego względu dla najmłodszych użytkowników ruchu przeznaczona jest hulajnoga trójkołowa. Wysoką odporność na „wywrotki” zapewnia rozwiązanie w postaci umieszczenia dwóch kółek z przodu pojazdu. Stabilność konstrukcji w przypadku trójkołowych hulajnóg Micro mini zapewnia ponadto zawieszony blisko ziemi podest. Gładkie poliuretanowe koła i elastyczna konstrukcja są zaś gwarantem komfortowej jazdy bez wysiłku i hałasu.

Hulajnoga trójkołowa czy z dwoma kółkami?

Tak jak nie kupujemy dziecku butów na lata, tak i hulajnoga dla dzieci nie będzie służyła przez 3‒4 sezony. Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych rosną bowiem nie tylko wszerz, lecz także w górę. Hulajnoga zdecydowanie uzależnia, można więc bez pudła założyć, że rower nie zajmie jej miejsca z chwilą, gdy dziecko skończy 6 lat, a stanie się jedynie uzupełnieniem oferty dla młodego człowieka. Wybierając hulajnogę dla „starszaków”, można się już zastanowić nad modelem z dwoma kółkami.

Przed zakupem należy skonsultować się z synem czy córką, która wersja bardziej przypadnie mu do gustu. Nie jest bowiem prawdą, że hulajnoga trójkołowa zarezerwowana jest tylko dla maluchów. Rynek oferuje całą gamę hulajnóg Micro z dwoma kółkami z przodu dostosowanych do wagi i wzrostu dziecka.

Nieprawdziwa jest też teza, że na hulajnodze dwukołowej dużo trudniej się jeździ. Tak naprawdę przeskok z jednego modelu na drugi nie stwarza sześciolatkowi najmniejszej trudności, a zabawa jest tak samo przednia. Warto nadmienić, że uczestnikami zabawy mogą być także dorośli. Zdecydowana większości modeli dwukołowych dopuszcza bowiem maksymalne obciążenie pojazdów do 100 kilogramów.

Serwis w pogotowiu i kask na głowie

Hulajnogi Micro z lekką, a jednocześnie mocną konstrukcją słusznie uchodzą za produkty najwyższej jakości. Dla dziecka oznacza to, że sprzęt jest przygotowany na największe nawet harce. Istotną informacją jest to, że w przypadku awarii nie ma problemu z zakupieniem nowej śrubki, widelca czy hamulca.

Producent oferuje nam nie tylko kompletny magazyn części zamiennych, lecz także profesjonalny serwis usługowy. Zarówno hulajnoga trójkołowa, jak i dwukołowa może więc dostać nowe życie, a naprawa nie rujnuje kieszeni rodzica.

Dodatkowym atutem jest możliwość składania modeli przez wyjęcie kierownicy. Tym samym kłopot z przechowywaniem sprzętu w zasadzie przestaje istnieć, a transport hulajnogi nie stanowi najmniejszego problemu. Samo montowanie hulajnogi jest niemal intuicyjne. Polega na naciśnięciu guziczka po uprzednim przyłożeniu spłaszczonej końcówki kierownicy do płaskiej części otworu w podeście.

Wyraźnie słyszalny klik informuje o prawidłowym i bezpiecznym zamocowaniu we właściwym miejscu. I choć jazda na hulajnodze dla dzieci nie należy do sportów ekstremalnych, to jednak zarówno w szafie, jak i w samochodzie należy zarezerwować trochę miejsca na kask i ochraniacze. Używanie kasku, nałokietników i nakolanników rekomenduje sam producent.

Ruch to zdrowie

W dobie komputerów, konsoli do gier i tabletów każda rzecz, która wyciągnie dziecko na świeże powietrze, musi budzić zainteresowanie dorosłych. Hulajnogi tradycyjne czy hulajnogi elektryczne dla dzieci nie tylko spełniają to zadanie, lecz takżę zapewniają doskonałą rozrywkę i wielogodzinną frajdę w każdą pogodę. Dziecko w każdym wieku bez trudu panuje nad pojazdem i doskonale się bawi.

Szczególnie w przypadku małych dzieci odbywa się to pod okiem dorosłego, ale to tylko kolejny argument na tak. Wyciągnięcie mamy czy taty z domu i zmuszenie ich do ruchu przysłuży się zarówno ich zdrowiu, jak i lepszemu samopoczuciu. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły