Data publikacji:

Inhalator i nebulizator – czym się różnią?

Kiepska pogoda sprzyja schorzeniom układu oddechowego. Nie wszystkie dolegliwości trzeba leczyć przyjmując leki doustnie. Inhalacje umożliwiają przedostanie się leku zawieszonego w aerozolu dokładnie tam, gdzie ma działać – do układu oddechowego. Sprawdź, czym się różni inhalator od nebulizatora, które urządzenie jest najlepsze i w jakich chorobach nebulizacja jest wskazana.
Każdy nebulizator jest inhalatorem, ale nie każdy inhalator to nebulizator. Inhalator to pojęcie o wiele szersze. Na rynku (obok inhalatorów pneumatycznych, membranowo-siateczkowych i ultradźwiękowych), dostępne są także inhalatory ciśnieniowe i proszkowe, które nie są nebulizatorami.

Jak działa nebulizator?

Nebulizatory to urządzenia stacjonarne lub przenośne. Po podłączeniu do sprężarki, zamieniają płynny lek w aerozol, czyli mgiełkę.  Dzięki temu, substancja lecznicza może trafić dokładnie tam, gdzie ma zadziałać – do układu oddechowego. 

Nebulizacja krok po kroku

Naszykuj leki, sól fizjologiczną i nebulizator. Usiądź wygodnie w pozycji pionowej. Do nebulizatora dodaj sól fizjologiczną. Przez pierwsze 4 minuty nebulizacji pęcherzyki pozostają niewrażliwe na aerozol. Dopiero po tym czasie do nebulizatora należy dodać lek. Pęcherzyki płucne się otwierają i są zdolne wchłaniać leki prawie tak dobrze jak gąbka przez następne 5-10 minut. Nie zapomnij umyć sprzętu po każdej nebulizacji.

Inhalator pneumatyczny z nebulizatorem – czym się charakteryzuje?

Inhalatory pneumatyczne pozwalają na precyzyjne dawkowanie leków. Urządzenie składa się ze sprężarki pneumatycznej, która jest zasilana na baterie lub trzeba ją podłączyć do kontaktu. Sprężarka jest połączona przewodem z nebulizatorem

W odróżnieniu od inhalatora ultradźwiękowego, urządzenia pneumatyczne nadają się do podawania wszystkich rodzajów leków. Niestety, urządzenia tego rodzaju nie są trwałe – sprężarki często się psują i jej niektóre części wymagają wymiany. Wybierając model inhalatora, weź pod uwagę możliwość dokupienia samych części wymiennych.

Inhalator MESH (urządzenie membranowo-siateczkowe)

Inhalatory MESH do swojej pracy wykorzystują drgającą membranę, która wytwarza aerozol. Są ciche i bardziej wydajne niż większość inhalatorów, które do pracy potrzebują sprężarki. Polecane są osobom, które regularnie muszą się inhalować – astmatykom i chorym na mukowiscydozę. 

Inhalatory ultradźwiękowe

Aerozol jest wytwarzany dzięki generatorowi. Urządzenia tego typu są ciche, ale za to obszerne i ciężkie. Wytwarzają dobrej jakości aerozol, nie chłodząc przy tym substancji leczniczej. Niestety, nie nadają się do inhalacji wszystkich leków. Fale ultradźwiękowe mogą niszczyć strukturę niektórych substancji (antybiotyków i sterydów), dlatego nie nadają się dla każdego.

Najlepszy nebulizator dla dzieci

Nebulizacja powinna trwać około 10-15 minut. Jak przekonać małe dziecko do pozostania w jednej pozycji przez ten czas? Obok parametrów działania, łatwości obsługi, ceny i wydajności, powinieneś także zwrócić uwagę na wygląd i głośność pracy urządzenia. Te, które przyjmują kształty zabawek i są ciche podczas pracy, są bardziej akceptowalne przez dzieci.

Nebulizacja – leczenie czy profilaktyka chorób układu oddechowego?

Nebulizator można z powodzeniem wykorzystywać do podawania leków w formie aerozolu w czasie choroby, jak i do zapobiegania schorzeniom górnych i dolnych dróg oddechowych. 

Leki, które można przyjmować w postaci aerozolu mają działać miejscowo. Dokładnie tam, gdzie pojawia się stan zapalny. Mogą to być wszystkie antybiotyki, ale także sterydy

W sezonie grzewczym, powietrze w domach jest suche. Sprzyja to wysychaniu śluzówki górnych dróg oddechowych, czego skutkiem są częstsze schorzenia bakteryjne i wirusowe układu oddechowego. Regularne nebulizacje nawilżają śluzówkę, przez co błona śluzowa nie wysycha.

Jakich substancji można używać do nebulizacji?

Zanim do nebulizatora wlejesz jakąkolwiek substancję, upewnij się, że jest ona dostosowana do urządzenia – przyczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem. Nigdy nie wlewaj olejków eterycznych do nebulizatora. Może się do skończyć podrażnieniem śluzówki lub skurczem oskrzeli. Możesz za to używać soli fizjologicznej.

Wskazania do nebulizacji:

 • astma oskrzelowa
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • nawracające i przewlekłe zapalenia oskrzeli
 • grzybicze zapalenie płuc
 • zespół zatokowo-oskrzelowy
 • katar alergiczny
 • zapalenie gardła, krtani i tchawicy
 • zapalenie migdałków podniebiennych
 • wspomaganie pracy układu oddechowego u: palaczy, mieszkańców dużych aglomeracji, osób ze skłonnością do wysychania śluzówki górnych dróg oddechowych

 • Czy nebulizacja jest bezpieczna?

  Tak, o ile inhalowany lek został przepisany lub skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą. Po każdym użyciu, zbiorniczek z lekiem należy dokładnie umyć. Dzięki temu, ten sam sprzęt może służyć do podawania zupełnie różnych leków u różnych osób. 

  Przeciwwskazania do nebulizacji

  Osoby, które cierpią na niewydolność krążeniowo-oddechową powinny bezwzględnie skonsultować użytkowanie nebulizatorów. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do inhalacji jest gruźlica i krwawienia z układu oddechowego.

  Autorka: Natalia Ciszewska