Data modyfikacji:

Inspiracja z wybiegu: papierowe kwiaty Chanel

Ręczne robótki kwiatowych dekoracji, na pewno każdy z Was przerabiał w szkole podstawowej lub przedszkolu. Papierowe dekoracje mogłyby się już wydawać przeżytkiem, jednak moda powraca, nie tylko w kwestii ubrań, ale również w aspekcie ręcznych robótek oraz dekoracji. O tym jak papierowe kwiaty Chanel zainspirowały całą rzeszę dekoratorów wnętrz i jak można je wykorzystać przeczytacie poniżej.

Skąd moda na dekoracje z papierowych kwiatów? 

Modowym fanatykom prawdopodobnie nie muszę tłumaczyć o co chodzi, ale laikom takim jak ja z całą pewnością należy się krótkie wyjaśnienie. Papierowe dekoracje w postaci ogromnych kwiatów po raz pierwszy pojawiły się na pokazie mody, tak zwanego ‘haute coutur’ czyli ‘wysokiego krawiectwa’ marki Chanel, który odbył się w 2009 roku. W przedstawianej wtedy kolekcji dominowała czerń i biel, właśnie z kwiatowymi motywami. Papierowe dekoracje, tak urzekły widzów pokazu, że było o nich głośno, nie tylko w środowiskach modowych.
Autor/Źródło: meandyoulookbook.wordpress.com

Co tak bardzo zachwyca w papierowych kwiatach Chanel? 

Przede wszystkim prostota – użycie najprostszych technik, znanych nam wszystkim, już od najmłodszych lat. Być może jest to trochę zapomniana sztuka, jednak nie trzeba dużego nakładu pracy i środków aby sobie ją przypomnieć – potrzebny jest tylko papier, klej, nożyczki i odrobina wolnego czasu. Nic dziwnego, że pomysł na papierowe dekoracje z kwiatów został podchwycony przez dekoratorki i wielbicielki handmade’u na całym świecie i wykorzystany w przeróżny sposób - jest to ciekawy sposób na prostą dekorację, która naprawdę robi wrażenie. 

Papierowe dekoracje – gdzie i w jaki sposób? 

Na pamiętnym pokazie mody marki Chanel, który zapoczątkował cały ten trend, papierowymi dekoracjami oblepione były zarówno poręcze schodów, po których modelki schodziły na główny wybieg, jak i kolumny otaczające widownię. Z papierowych kwiatów Chanel, wykonano wtedy również ścianki fotograficzne, na których prezentowane były poszczególne modele kreacji. To właśnie ta ostatnia forma papierowych dekoracji została najbardziej rozpropagowana przez wszystkie dekoratorki i wielbicielki handmade’u. Szczególnie upodobały sobie tę formę papierowej dekoracji, Panie planujące swoje wesele. Nic dziwnego, ponieważ taka ścianka z papierowych kwiatów jest po pierwsze łatwa do samodzielnego wykonania, po drugie jest to całkiem tania inwestycja, biorąc pod uwagę fakt, że potrzebujecie tylko papieru, kleju na gorąco, nożyczek i pewnej płaskiej powierzchni – może to być na przykład styrodur lub płyta gipsowa. 

Jednakże, papierowe kwiaty Chanel będą wyglądać równie dobrze pojedynczo – przymocowane do ściany, jako najprostsza dekoracja ścienna, która może być użyta zamiennie do obrazu. Oczywiście, pamiętajcie aby umiejscowić je na pustej ścianie i aby ich kolor pasował do barw i wystroju pomieszczenia. 

Papierowe kwiaty Chanel – jak je zrobić

Co odróżnia papierowe kwiaty Chanel od innych dekoracji? Z pewnością rozmiar – to, czego z całą pewnością nie można o nich powiedzieć, to że są one malutkie. To właśnie między innymi swoimi gabarytami przyciągają znaczną uwagę. I o ile nie są one przez to być może zbyt wygodne w transporcie, o tyle ich wykonanie jest tym łatwiejsze, im są większe. 

Tak naprawdę, wykonanie takiego kwiatka ma zazwyczaj taki sam schemat: na początku wycina się podstawę z tektury lub papieru technicznego, o kształcie koła, którego średnica będzie odpowiadać całej szerokości kwiatka. Następnie wystarczy już tylko wybrać wzór kwiatka, którego chcemy stworzyć i w zależności od tego, wykonać jego płatki. Przykładowo: aby stworzyć papierową dekorację o wyglądzie dalii, „płatki” powinny być wykonane po prostu ze zrolowanych w trąbkę kwadracików. Natomiast płatki róży, będą niczym innym, niż wyciętymi półkolami, przymocowanymi do podstawy. Tak naprawdę, inspirować możecie się niczym innym jak po prostu naturą, która daje ogromne pole do popisu, bo przecież każdy kwiat jest inny, każdy ma swój niepowtarzalny urok. 
Autor/Źródło: Linda/craftaholicsanonymous.net
Papierowe kwiaty Chanel to zarówno dobra alternatywa dla obrazu na ścianie, jak i bardziej wykwintna dekoracja ślubna. To właśnie dlatego jest to dekoracja wielofunkcyjna, a także myślę, że może się ona okazać również ponadczasowa.


Autor: Marta Nowak