Data publikacji:

Inteligentne gadżety do domu, czyli mieszkanie 2.0

Rozwój technologii dociera także do naszych domów pod postacią inteligentnych sprzętów AGD i RTV: Smart TV, odkurzaczy autonomicznych czy systemów zabezpieczeń. Warto się nimi zainteresować, bo pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i znacznie ułatwiają wykonywanie obowiązków domowych. Zobacz te najciekawsze.

Nowoczesna lodówka

Inteligentne lodówki potrafią dużo więcej niż tylko chłodzić i przechowywać żywność. Oprócz najnowocześniejszych materiałów, z jakich są wykonane, wielu funkcji czy ergonomiczności nowoczesne chłodziarki mają także sporo innych opcji.

Jedną z najciekawszych jest zdalna możliwość sprawdzania, co aktualnie się w niej znajduje. Zrobione przez kamery zdjęcie podczas jej zamykania zawsze znajduje się na naszym smartfonie. Gdy więc np. w sklepie nie jesteśmy pewni, co kupić, w ciągu kilku chwil możemy sprawdzić w telefonie, czego w niej brakuje. Poza tym takie lodówki pozwalają na wyświetlanie przepisów czy korzystanie z przeglądarki internetowej co znacznie ułatwia przygotowanie ulubionego dania.

Lodówka to też miejsce, przy którym każdy domownik pojawia się dość często. Nowoczesna chłodziarka daje możliwość pozostawiania elektronicznej notatki, która – w przeciwieństwie do tej papierowej - nigdzie nie spadnie lub stworzenia listy zakupów, do której dostęp będą mieć wszyscy domownicy na swoich smartfonach. Jedną z najciekawszych opcji inteligentnych lodówek jest możliwość oglądania filmów czy programów na wyświetlaczu umieszczonym w przednim panelu chłodziarki. Ulubiony serial podczas przyrządzania obiadu? Proszę bardzo.

Autonomiczny odkurzacz

Sprzątanie to zdecydowanie jedna z tych czynności, która nie należy do najchętniej wykonywanych przez domowników. Obecnie na rynku można jednak kupić odkurzacze autonomiczne, które samodzielnie wykonają za nas porządki. Są to najczęściej okrągłe kilkudziesięciocentymetrowe urządzenia, które po zaprogramowaniu dokładnie odkurzają różne powierzchnie. Nowoczesne AGD w postaci odkurzacza jest bardzo przydatne dla domu. Samodzielnie potrafi po włączeniu wyczyścić cały pokój, coraz częściej bez konieczności nadzorowania czy poprawiania.

Bardzo przydatną funkcją jest również możliwość zdalnego rozpoczęcia sprzątania, jeśli jesteśmy poza domem lub zaprogramowania go na konkretną godzinę. Dzięki temu zawsze możemy wrócić do czystego mieszkania. Autonomiczne odkurzacze działają dzięki wielu czujnikom, które dostarczają informacji o pomieszczeniu, w którym się znajdują. Komputer przetwarzający dane wytycza trasę oraz zarządza opcjami sprzątania.

Pralka z wi-fi

Ciekawym urządzeniem jest również pralka z wi-fi. Oprócz podstawowych funkcjonalności, dzięki modułowi łączności, otrzymujemy wiele dodatkowych przydatnych funkcji. Pierwszą z nich jest zdalne uruchamianie. Jeśli zapomnieliśmy zrobić to przed wyjściem do pracy lub chcemy, aby czekało na nas w domu świeżo uprane pranie, możemy je włączyć jednym przyciskiem w telefonie. Niektóre modele umożliwiają również sterowanie bardziej zaawansowanymi funkcjami takimi jak dozowanie detergentu czy ustawianie parametrów prania — całkowicie zdalnie.

Pralka z wi-fi jest na stałe sparowana z domową siecią w taki sam sposób jak konsola czy tablet. Pozwala to na sterowanie pralką z dowolnego miejsca na świecie o dowolnej porze. Do obsługi pralki służy aplikacja, która działa dokładnie tak samo, jak inne zainstalowane na smartfonie.

Smart TV

Inteligentny dom to także Smart TV. Nowoczesne akcesoria pozwalające zmienić dowolny telewizor w centrum rozrywki są dużym udogodnieniem dla domowników. Jest to rozwiązanie oparte np. na systemie Android, które po podłączeniu dekodera do naszego telewizora pozwala na uruchomienie przeglądarki, oglądanie filmów na życzenie czy oglądanie filmów np. w serwisie YouTube.

System ten jest niezwykle prosty w obsłudze, nie wymaga ingerencji w telewizorze, a małe rozmiary urządzenia są bardzo poręczne. Urządzenie daje możliwość komfortowego przeglądania internetu na telewizorze czy grania w gry. Ceny takich systemów rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Nowoczesne AGD — czy warto?

Inteligentne gadżety do domu cieszą się coraz większa popularnością. Po pierwszych latach funkcjonowania udowodniły swoją przydatność i pomoc, jaką niosą domownikom. Nowoczesne AGD oprócz swoich walorów użytkowych znacznie zwiększa komfort obsługi oraz umożliwia operowanie dodatkowymi opcjami, które znacznie ułatwiają mieszkanie w takim domu. Wszystkie rozwiązania technologiczne są przemyślane i zaprojektowane w ten sposób, aby były pomocne ich właścicielom.

Szybsze poradzenie sobie z praniem dzięki pralce z wi-fi, sprawdzenie stanu lodówki dzięki obrazowi z kamer na smartfonie czy wyręczenie nas przez autonomiczny odkurzacz jest bardzo poręczne i pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu. Jeśli więc zatem zastanawiasz się, czy wybrać właśnie takie inteligentne gadżety do domu, przestań. Warto.
Tekst: Piotr Budzyński