Data modyfikacji:

iPhone 5S czy iPhone SE - porównujemy telefony


Rynek technologiczny skupia się w głównym stopniu na najnowszych telefonach. Jednak jest wciąż dużo urządzeń, które oferują doskonały stosunek jakości do ceny. Przykładem tego może być iPhone 5S oraz SE. Opinie na temat jednego jak i drugiego smartfona są bardzo dobre, dlatego w tym artykule spróbujemy wybrać lepszy model. 

Porównywanie telefonów tego kalibru nigdy nie jest łatwe 


Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, jednak uwierzcie oba urządzenia Apple dzieli ogromna różnica. iPhone 5S do sprzedaży trafił w 2013 roku, więc smartfon ma już prawie 4 lata na karku, co przy wyborze działa nieco na jego niekorzyść. iPhone SE to produkt pokazany przez producenta z Cupertino w roku 2016. Szybko został on okrzyknięty jednym z najlepszych telefonów Apple. 

źródło: apple.com
Oba urządzenia mają 4 calowe ekrany, których rozdzielczość wynosi 640x1136 pikseli. W tej kwestii nie ma zwycięzcy i jeśli zależy wam na ekranie to jeden i drugi będzie bardzo dobry. 

Różnice są już zauważalne, jeśli zwrócimy uwagę na procesory. iPhone 5S posiada dwurdzeniową jednostkę o taktowaniu 1,3 GHz. To dobra konstrukcja, ale już nieco leciwa. iPhone SE posiada procesor A9 o taktowaniu 1,84 GHz. SE ma także 2 GB pamięci RAM, a 5S ma tylko 1GB RAM-u. 

Może wydawać się to niewiele, jednak uwierzcie przy najnowszym systemie iOS 11 ta różnica jest już mocno odczuwalna. Na SE wszystkie gry i aplikacje chodzą płynnie. W porównaniu telefonów zdecydowanie pokonuje on model 5S. Co ciekawe w testach prędkości pokonuje on także iPhone 6! 

Bateria i aparat - kto wygrał? 


Przy wyborze telefonu, niemal każdy zwraca uwagę na czas pracy na baterii. iPhone SE ma pojemność 1624 mAh, co jest wartością nieco wyższą od 5S, który ma 1560 mAh. Dzięki temu nowszy model zaliczył wzrost czasu pracy do 14h rozmów i 240h bezczynności. W skrócie dzień na baterii dla SE nie jest problemem. 

Mocno zauważalną różnicą są aparaty, co potwierdzają opinie. iPhone SE posiada matrycę 12 megapikselową, której zdjęcia są porównywalne do iPhone 6S i tylko nieco gorzej wypadają w porównaniu do iPhone 7. Model 5S posiada 8 megapikseli, co nie jest wynikiem złym. Zdjęcia są wciąż dobre i jeśli nie macie dużych oczekiwań względem aparatu to powinno to was w zupełności zadowolić. Przednie kamery w obu przypadkach są identyczne i oferują jedynie 1,2 megapiksela. Tutaj możemy ogłosić remis. 

Który telefon jest najlepszy?

Zalety Wady
iPhone 5S - Ekran Retina jest identyczny jak w SE
- Czytnik linii papilarnych
- Dość dobry aparat
- Ogromny wybór akcesoriów
- Cena
- iOS 11 może być jednym z ostatnich systemów dla tego telefonu
- Procesor jak i ilość RAM-u spowalnia urządzenie
iPhone SE - Duży wybór wersji kolorystycznych
- Wydajność na poziomie iPhone 6S
- Doskonały aparat
- 2 GB pamięci RAM
- Bateria minimalnie lepsza niż w 5S
- Brak 3D Touch
- Przedni aparat robi przeciętne zdjęcia

Nasz werdykt 


Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z Apple, bez wydawania ogromnej ilości gotówki to iPhone 5S jest dobrym wyborem, którego raczej nie będziesz żałować. iPhone 5S w porównaniu telefonów nie wypadł najgorzej. Na pewno będzie on przyciągał ceną, która mimo wszystko jest o kilkaset złotych niższa. 

Jeśli jednak liczysz na doskonałą wydajność, super aparat oraz przede wszystkim wieloletnie wsparcie w aktualizacjach systemu, wówczas wybierz iPhone SE, zainwestowane pieniądze na pewno nie będą zmarnowane. Opinie środowiska technologicznego jasno mówią, że jest to jeden z najlepszych telefonów w ofercie Apple. My to możemy potwierdzić. W naszym porównaniu telefonów wygrywa zdecydowanie iPhone SE

Autor: Bartłomiej Mazurek