Jak czyścić złoto? - poradnik


Złota biżuteria jest ponadczasowo piękna i elegancka. Wyraża głębokie uczucie, miłość, szacunek, przywiązanie. Złote obrączki nadal są symbolem zawarcia małżeństwa. Wyróżniamy złoto białe, różowe i klasyczne — żółte. Wyroby ze złota z czasem tracą swój blask, dlatego trzeba je regularnie czyścić. Jak czyścić złoto, aby nie spowodować powstania rys na jego powierzchni? Czym czyścić złoto w warunkach domowych, a jak czyszczenie złota przeprowadzają jubilerzy? Po lekturze naszego poradnika będziecie wiedzieli, jak zabrać się do czyszczenia złota. 

Jak czyścić złoto bez kamieni szlachetnych

Trzeba mieć świadomość, że zupełnie inaczej czyści się złoto, w którym nie ma osadzonych kamieni szlachetnych, a inaczej, jeśli wyroby są nimi ozdobione. Jeśli mamy do czynienia z biżuterią i innymi złotymi przedmiotami wykonanymi wyłącznie z tego metalu szlachetnego, można je oczyścić samodzielnie, w warunkach domowych. Czyszczenie złota nie jest skomplikowane i zwykle nie wymaga zastosowania profesjonalnych środków czyszczących. Czym czyścić złoto? Można tego dokonać z wykorzystaniem ciepłej wody, sody oczyszczonej i płatków mydlanych.

Na litr ciepłej wody wsypujemy 5 gramów sody oczyszczonej oraz 50 gramów płatków mydlanych. W takim roztworze moczymy biżuterię z czystego złota, umieszczając wszystko np. w słoiku z zakrętką. Należy trochę odczekać, a następnie potrząsać słoikiem przez około 2 minuty. Po wyjęciu biżuterii z pojemnika trzeba ją przepłukać pod bieżącą wodą i przystąpić do polerowania. W tym celu najlepiej sprawdzi się miękka czysta szmatka. 

Czym czyścić złoto zabrudzone kurzem?

Lekko zabrudzona biżuteria, która stała nieużywana i zakurzyła się, może szybko odzyskać dawny blask, jeśli umyjemy ją wodą z mydłem. Później trzeba ją tylko wypolerować i wysuszyć, a stanie się tak piękna jak w chwili jej zakupu. Nie są w takim przypadku potrzebne specjalne środki do czyszczenia. 

Jak czyścić złoto z nalotem?

Jeśli posiadane przez nas wyroby ze złota są pokryte lekko czerwonym, rdzawym nalotem, nie będzie można go usunąć przy użyciu samego mydła i wody. Czym czyścić złoto z takimi zabrudzeniami? Najlepiej sprawdzi się roztwór solny przygotowany z 1 litra wrzącej wody i 5 łyżeczek zwykłej soli kuchennej. Jak czyścić złoto taką mieszanką? Umieśćmy ją w naczyniu, na którego spodzie i częściowo na bokach ułożymy folię aluminiową.

Biżuteria oczyści się sama, nawet z pozornie trudnych do usunięcia zabrudzeń we wszelkich zakamarkach. Folia jest niezbędna do tego, aby przejąć zanieczyszczenia usunięte ze złota. Jeśli zauważymy, że nie przyjmuje ona już więcej brudu i resztek nalotu, a wyroby złote nie są jeszcze całkowicie czyste, wystarczy powtórzyć czynność z nowym roztworem i nową folią, którą wyłożymy naczynie służące do czyszczenia złotej biżuterii.

Uwaga! Zamiast roztworu solnego do czyszczenia złota używa się także wódki. Jak czyścić złoto z jej wykorzystaniem? Należy zamoczyć biżuterię w szklance alkoholu i pozostawić ją w takim stanie na całą noc. Podobny rezultat uzyskamy, jeśli do czyszczenia wyrobów ze złota wykorzystamy popularny napój gazowany — coca-colę.

Zielonkawy nalot na złocie można usunąć z wykorzystaniem kwasku cytrynowego. Wystarczy rozpuścić go w wodzie i umieścić w nim złoty przedmiot. Można także zastosować do czyszczenia gotowy, płynny kwasek cytrynowy dostępny w sklepach spożywczych. Jeśli nalot jest nieznaczny, kwasek można zastąpić sokiem z cytryny. Podobne zabrudzenia w warunkach domowych można usunąć w roztworze amoniaku z wodą lub wapnem. 

Niekonwencjonalne środki do czyszczenia złota

Złoto można czyścić płynem do mycia naczyń, mydłem czy amoniakiem, ale nie tylko. Czym czyścić złoto skutecznie? Można zastosować proszek do pieczenia. Należy nasypać niewielką ilość proszku na zwilżony płatek kosmetyczny. W momencie, kiedy zacznie się pienić, delikatnie przecieramy wacikiem złoty przedmiot. Ważne jest, aby pozostawić na jego powierzchni cienką warstwę pieniącego się proszku, który wejdzie w reakcję z brudem i nalotem na złocie oraz usunie je. Trzeba pozostawić złoto z proszkiem do pieczenia na około 30 minut w bezpiecznym, niedostępnym dla dzieci miejscu, a po upływie tego czasu dokładnie je umyć i wytrzeć.

Czyszcząc złoto, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się wykorzystywania do tego twardych szczoteczek, które szybko zarysują powierzchnię tego szlachetnego metalu, powodując, że nie będzie można jej odnowić domowymi sposobami. Najlepiej używać do czyszczenia delikatnych miękkich ściereczek.

Jedną z najbardziej wyszukanych metod czyszczenia przedmiotów wykonanych ze złota jest zastosowanie popiołu papierosowego, cebuli lub soku z cebuli. Nieprzyjemne zapachy, jakie rozprzestrzeniają się przy tym na całe mieszkanie, można zneutralizować odświeżaczem. Biżuteria będzie błyszczeć jak nowa, jeśli zanurzymy ją w benzynie, a następnie dokładnie wyczyścimy. Innym sposobem jest czyszczenie wyrobów ze złota przy zastosowaniu siedmioprocentowego kwasu solnego. 

Czyszczenie pozłacanych przedmiotów

Jak czyścić złoto, które jest jedynie niewielką warstwą na danym przedmiocie? Otóż biżuterię pozłacaną trzeba czyścić z zachowaniem szczególnej ostrożności, ponieważ łatwo można przy jej polerowaniu zetrzeć złotą warstwę. W takich przypadkach najlepiej przygotować roztwór soku z cytryny i soli kuchennej oraz wody. Po zmieszaniu wszystkich składników można zamoczyć w nim miękką szmatkę i pocierać nią biżuterię pozłacaną.

Profesjonalne czyszczenie złota

Jeśli obawiamy się tego, że czyszcząc wyroby ze złota, zniszczymy je, lepiej powierzyć wykonanie usługi pracownikom zakładu jubilerskiego, w którym ekspert wyczyści złoto bez uszczerbku na jego strukturze i wyglądzie.  Czym czyścić złoto profesjonalnie? Złotnicy wykorzystują do tego celu specjalne preparaty do czyszczenia złota oraz narzędzia, które skutecznie, lecz delikatnie usuwają zabrudzenia.

Najlepiej oddać do złotnika wyroby ze złota z kamieniami szlachetnymi. Czyszczenie ich domowymi sposobami nie dość, że może nie przynieść zadowalających efektów, to jeszcze na dodatek możemy uszkodzić kamień, obluzować go, spowodować, że wypadnie lub ukruszy się. Dlatego drogą biżuterię ze złota, np. z diamentami, należy oddać do jubilera i zlecić jej wyczyszczenie. Złotnik weźmie odpowiedzialność za to, aby z naszymi wyrobami ze złota nic złego się nie stało.

Niekiedy można kupić u jubilera czy złotnika specjalny płyn do czyszczenia złota. Można go wykorzystywać do biżuterii z czystego złota lub z kamieniami. Należy zawsze postępować przy tym według wskazówek umieszczonych przez producenta na opakowaniu takiego wyrobu. 

Czyszczenie wyrobów ze złota nie będzie już problemem

Czyszczenie złota w warunkach domowych, przy użyciu powszechnie dostępnych produktów spożywczych jest nie tylko łatwe i szybkie, lecz także bardzo skuteczne, o czym możecie się sami przekonać. O wiele łatwiej usuwa się zabrudzenia czy nalot i kurz z czystego złota, a trudniej z biżuterii ozdobionej kamieniami szlachetnymi. Złoto jest metalem szlachetnym, który niestety wraz z upływem czasu może ściemnieć, zmatowieć albo pokryć się czerwonym lub zielonym nalotem. Regularne czyszczenie złota pozwoli na to, aby nasza biżuteria, złote sztućce czy inne wyroby ze złota za każdym razem lśniły czystością. 

Ostatnio dodane artykuły