Data publikacji:

Jak dbać o baterię do telefonu?

Użytkownicy smartfonów często zwracają uwagę na dość powszechny problem, jakim jest krótka żywotność baterii telefonicznej. Przypadłość ta może być spowodowana kilkoma czynnikami, ale stosunkowo często mamy do czynienia z sytuacją, w której słaba bateria to wynik nieodpowiedniej eksploatacji smartfona.Niewłaściwa eksploatacja baterii prowadzi do jej stopniowego obumierania. Dlatego warto poznać kilka uniwersalnych zasad, które pomogą nam lepiej zadbać o stan baterii do telefonu.

Formowanie baterii przy pierwszym ładowaniu telefonu — fakty i mity

Stara zasada głosi, że bezpośrednio po zakupie telefonu należy dokonać formowania baterii. Przebieg procesu odbywał się według ściśle określonych zasad, a ich przestrzeganie miało być kluczem do przyszłej trwałości baterii.

Pierwszym krokiem było całkowite rozładowanie urządzenia, a następnie rozpoczynał się proces ładowania baterii, który powinien trwać minimum kilka godzin. Procedura była trzykrotnie powtarzana i dopiero trzecie naładowanie telefonu miało sprawiać, że urządzenie osiągnęło pełnię swoich możliwości.

Wspomniane zalecenie jest często powtarzane jak mantra, choć skuteczność opisywanej metody jest obecnie mocno kwestionowana. Gdzie leży prawda?

Trudno zaprzeczyć, że formowanie baterii było rzeczywiście skuteczne i miało rzeczowe uzasadnienie. Bateria do telefonu starszego typu miała specyficzną właściwość ,,zapamiętywania” poziomu naładowania, co miało istotne przełożenie na jej przyszłe działanie.

 Odpowiednio przeprowadzone formowanie sprawiało, że każde następne ładowanie było znacznie bardziej efektywne, a sama bateria do telefonu działała zdecydowanie dłużej. Dlatego pierwsze ładowanie telefonu było niezwykle ważne.

Wszystko jednak zmieniło się w momencie, gdy na rynku zaczęły pojawiać się nowoczesne smartfony. Działanie urządzeń zostało oparte na innowacyjnych podzespołach, co wymagało zastosowania udoskonalonej baterii do telefonu.

Bateria litowo-jonowa ma zdecydowanie inne właściwości niż baterie, które były stosowane w starszych modelach telefonów. Technika formowania baterii nie tylko straciła na efektywności, lecz stała się wręcz bezużyteczna.

Wielogodzinne ładowanie baterii nie ma sensu, ponieważ bateria litowo-jonowa potrzebuje znacznie mniej czasu, aby osiągnąć maksymalny poziom naładowania.

Podsumowując, formowanie baterii to przydatna technika, lecz jej zastosowanie ogranicza się wyłącznie do starszych modeli telefonów komórkowych.

Ładowanie baterii w smartfonach — zalecenia i wskazówki

Baterie litowo-jonowe nie wymagają formowania, ale wciąż istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby utrzymać dużą żywotność baterii. W poprzedniej części artykułu znalazła się informacja o tym, że baterie w smartfonach nie muszą być ładowane przez długi czas.

Oczywiście trudno wskazać idealny przedział czasowy, ale większość baterii litowo-jonowych potrzebuje około 1‒3 godzin stałego ładowania, aby uzyskać pełnię mocy.

Warto także zwrócić uwagę na komunikat, który jest wyświetlany po ukończonym ładowaniu baterii. Użytkownik otrzymuje wyraźny sygnał, aby całkowicie odłączyć ładowarkę do telefonu. Baterie litowo-jonowe są bowiem bardzo wrażliwe na działanie energii cieplnej.

 Wielogodzinne ładowanie baterii to prosty sposób na to, aby doprowadzić do jej przegrzania, a co za tym idzie — uszkodzenia. Jeśli na ekranie telefonu pojawi się komunikat informujący o zakończeniu ładowania, należy niezwłocznie odpiąć telefon.

 Oczywiście większość urządzeń ma wbudowane zabezpieczenia, które automatyczne odcinają dopływ energii po zakończeniu ładowania, jednak nie warto sprawdzać skuteczności ich działania, a więc zachęcamy do tego, aby na bieżąco monitorować stan naładowania baterii.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby regularnie uzupełniać stan baterii. Starajmy się nie doprowadzać do sytuacji, w której urządzenie jest podłączane do ładowarki po całkowitym rozładowaniu.

Pierwsze ładowanie telefonu — instrukcja obsługi

Formowanie baterii zostało jednoznacznie uznane za przestarzałą technikę, która w dobie obecnych urządzeń nie przynosi żadnych efektów. O czym należy pamiętać w trakcie pierwszego ładowania telefonu?

Oczywiście powinniśmy skontrolować pracę baterii, ale nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Przystępując do pierwszego ładowania telefonu, warto pamiętać o tym, aby bateria została maksymalnie uzupełniona. Możemy w tym celu wykorzystać mobilny powerbank, jeżeli nie mamy w danej chwili możliwości podłaczenia telefonu stacjonarnie. Pozwoli nam to zyskać informacje dotyczące czasu pracy baterii, a także optymalnej długości ładowania.

Bateria do telefonu i jej eksploatacja — czego unikać?


Skrajne temperatury nie są jedynym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na stan naszej baterii. Niestety wiele osób nieświadomie szkodzi baterii, podejmując próby włączenia całkowicie rozładowanego telefonu. Bateria do telefonu została zaprogramowana w taki sposób, aby automatyczne wyłączenie urządzenia następowało w momencie, gdy bateria ma jeszcze niewielki zapas energii.

Dlatego stanowczo odradzamy próby włączenia telefonu, niezależnie czy jest to smartfon do 500 zł, czy taki do 1500, który automatycznie wyłączył się z powodu rozładowania. Telefon należy wówczas podpiąć do ładowarki i uruchomić dopiero po zakończeniu procesu ładowania. Niezastosowanie się do tej zasady może skutkować trwałym obniżeniem poziomu wytrzymałości baterii, co znacznie skróci maksymalny czas jej działania.

Częste ładowanie baterii nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Jeśli poziom naładowania urządzenia spadnie poniżej 40%, możemy śmiało podłączyć telefon do ładowarki. Przypominamy, że proces ładowania powoduje wytwarzanie ciepła, a więc smartfon powinien wówczas znajdować się w stosunkowo chłodnym i zacienionym miejscu, co pozwoli uchronić naszą baterię przed przegrzaniem.

Pozostaje odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czyli co zrobić, aby wydłużyć czas działania baterii w smartfonach? Mikroprocesory stosowane w smartfonach charakteryzują się dużą wydajnością, lecz to nie oznacza, że możemy równocześnie uruchomić na telefonie kilkanaście różnych aplikacji. 


Jeśli zakończymy korzystanie z wybranego programu, aplikację należy natychmiast zamknąć, ponieważ zawieszenie jej działania będzie skutkować zwiększonym poborem energii. Jednak zdecydowanie największym ,,złodziejem” energii jest sieć internetowa.

Korzystając z sieci Wi-Fi często zapominamy o tym, aby wyłączyć port po zakończeniu pracy z internetem. Otwarty port będzie nieustannie nawiązywał połączenie z siecią, co drastycznie zredukuje poziom naładowania baterii.

Na szczęście większość smartfonów ma wbudowaną funkcję menadżera baterii, która umożliwia użytkownikowi stały nadzór nad pracą urządzenia. Intuicyjny wykres ilustruje procent zużycia energii oraz wskazuje najbardziej ,,energochłonne” programy.


Powyższe informacje stanowią niewielkie kompendium wiedzy dotyczącej baterii w smartfonach. Zastosowanie się do podanych zasad sprawi, że bateria będzie charakteryzować się dużą wydajnością. Niestety koszt zakupu nowej baterii może być naprawdę wysoki. Dlatego warto zadbać o to, aby fabryczna bateria mogła służyć nam przez długi czas.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły