Data modyfikacji:

Jak dbać o włosy farbowane, żeby wyglądały pięknie i zdrowo?

Większość zabiegów stylizacyjnych ma negatywny wpływ na twoją czuprynę. Farbowanie włosów to oddziaływanie chemicznych substancji, które mogą wysuszyć włosy i powodować ich łamanie i wypadanie.Dlatego tak ważne jest, by obok zabiegów stylizacyjnych, zadbać również o odpowiednią pielęgnację włosów po koloryzacji. 

Koloryzacja włosów

Farbowanie to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Przygoda z koloryzacją często zaczyna się już wśród nastolatków. Jednak długoletnie poddawanie włosów działaniu chemicznych farb nie sprzyja ich dobrej kondycji. Mimo że co roku na rynku pojawiają się farby o mniej szkodliwym składzie i bardziej pielęgnacyjnych właściwościach.

Największą rewolucją były farby do włosów bez amoniaku, które działają delikatniej i mniej niszczą strukturę włosa. Koloryzacja włosów jak najmniej szkodliwymi farbami to podstawa, jeśli chcesz, aby były zdrowe i lśniące. Warto stosować profesjonalne farby do włosów, które będą posiadały w składzie dodatkowe substancje pielęgnacyjne, np. algi. W przeciwieństwie do farb drogeryjnych, możesz również dobrać do nich wodę utlenioną o odpowiedniej mocy (dopasuj ją do kondycji włosów i efektu, jaki chcesz uzyskać).

Pielęgnacja włosów farbowanych – kosmetyki fryzjerskie

Włosy farbowane wymagają ukierunkowanej pielęgnacji. Musisz poświęcić im więcej czasu i zaangażowania, niż włosom naturalnym. Powinnaś też stosować kosmetyki specjalnie przeznaczone do włosów poddanych koloryzacji. Mają więcej substancji odżywczych i są nakierowane przede wszystkim na walkę z przesuszeniem i odbudowę struktury włosa. Kupisz je u swojego fryzjera, w sklepie z artykułami fryzjerskimi lub w zwykłej drogerii. Warto przede wszystkim kierować się składem kosmetyków.

Szampon do włosów farbowanych powinien zapobiegać wypłukiwaniu się farby do włosów. Dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się pięknym kolorem, a włosy nie będą wymagać farbowania tak często. Ważne, by szampon w składzie miał delikatne substancje myjące, a samo mycie odbywało się w letniej wodzie. Po umyciu włosów przychodzi czas na właściwą pielęgnację, czyli odpowiednie odżywienie włosów. Tutaj również warto stosować odżywki przeznaczone do włosów farbowanych. Po każdorazowym umyciu najlepiej nakładać odżywkę do spłukiwania, która zamknie łuski włosów, zapewni im blask i ułatwi rozczesywanie. Dzięki temu, że ją spłuczesz, nie będzie przeciążać fryzury. Raz w tygodniu można użyć silnie odżywczej maski do włosów. Warto przetrzymać ją na włosach nawet godzinę, pod kompresem z ręcznika, aby pod wpływem ciepła miała szansę wniknąć we włosy i je zregenerować. Jeśli masz długie włosy warto dodatkową uwagę poświęcić ich końcówkom, by uniknąć rozdwajania i łamania. Końce włosów są często wysuszone, dlatego można stosować na nie kosmetyki z odżywczymi olejkami lub specjalne preparaty do końcówek.

Każdy, kto latem przebywa dużo na słońcu, spotkał się z efektem rozjaśnienia włosów. Promienie UV potrafią zmienić kolor włosów, dlatego jeśli tego nie chcesz, warto stosować odpowiednie środki z filtrami UV. Takie działanie będą mieć również silikony. W ostatnich latach cieszą się one złą sławą. Jednak jeśli twoje włosy nie reagują źle na kosmetyki z silikonami, możesz ich używać, gdyż pokryją włosy ochronną warstwą, zabezpieczającą przed wypłukiwaniem koloru.

Szczególnej troski wymagają włosy rozjaśniane. Pielęgnacja włosów blond jest utrudniona, gdyż poddajesz je działaniom silnie inwazyjnych środków, które wypłukują naturalny kolor. Często rozjaśnianie może stworzyć efekt, tzw. siana na głowie. Lepiej wiec nie zapominaj o nawilżaniu i odżywianiu włosów. Dla włosów po rozjaśnianiu są dostępne dodatkowe produkty do włosów. Najlepiej jeśli posiadają w składzie emolienty, które osłonią włosy przed zniszczeniem. Przy rozjaśnianiu włosów, powinno się zrezygnować z innych zabiegów stylizacyjnych, które wymagają użycia wysokiej temperatury. 

Domowe sposoby naszych babć

Oprócz profesjonalnych kosmetyków do włosów farbowanych, możesz też korzystać z domowych sposobów, które zapewnią włosom dobrą kondycję. Ważnym elementem przy koloryzacji włosów jest ich zakwaszenie, czyli zmiana pH na kwasowe. Z jednej strony pomogą w tym odżywki po koloryzacji dodawane do farb, jednak dodatkowo można również wykonywać samodzielnie zakwaszanie raz w tygodniu.

W tym celu, należy płukać włosy płukanką z octem lub cytryną. Uważajmy jednak na stężenie, gdyż sok z cytryny może nieznacznie rozjaśnić kolor włosów. Kondycji włosów będzie również służyć olejowanie. Trzeba tylko zwrócić uwagę na rodzaj olejku, bo nie każdy będzie się do tego nadawała. Oleje z awokado, migdałów i olej jojoba nadadzą włosom blasku i wzmocnią kolor. Warto również używać rycyny, np. dodając jej do odżywki drogeryjnej lub do maski z żółtka jajka.

Uwaga: Powinno się unikać masła shea, oleju kokosowego i palmowego, które przyśpieszą wypłukiwanie farby.