Data modyfikacji:

Jak dobrać koszulę i krawat do garnituru


Dobrze dobrany garnitur to dopiero połowa sukcesu. Mężczyzna powinien wiedzieć, jak dopasować do niego koszulę i krawat, aby wyglądać szykownie. Podpowiadamy, czym kierować się dopasowując koszulę i krawat do marynarki oraz całego garnituru.

Jaki rodzaj krawata jest najlepszy do garnituru?

Krawat należy wybierać, biorąc pod uwagę kolor i krój koszuli oraz garnituru. Ważna jest jego szerokość, która powinna być dopasowana do szerokości klap w marynarce. Perfekcyjnie prezentują się krawaty o szerokości bardzo zbliżonej do szerokości klap. Gdy sięgasz po koszule męskie, eleganckie wykończenie w postaci odpowiedniego dodatku, jakim jest krawat, w wielu sytuacjach pozostaje obowiązkowe.

Mężczyźni mogą wybierać spośród krawatów o klasycznym kroju, które w najszerszej części mają ok. 7 cm, a także nieco szerszych. Modne stały się też krawaty wąskie — tzw. śledzie, które jednak nie pasują do każdego typu sylwetki. Dobrze wyglądają na mężczyznach wyjątkowo szczupłych, a przede wszystkim są odpowiednie dla ludzi młodych i doskonale wpisują się w awangardowy styl. Sprawdzają się w połączeniu ze sportowymi marynarkami<.

Najbezpieczniejszym wyborem są klasyczne krawaty w jednolitym kolorze. Podczas wielu różnych uroczystości, rodzinnych oraz biznesowych spotkań zawsze odpowiednim zestawieniem będzie ciemny garnitur, ciemny krawat i jasna koszula. Spotkania z przyjaciółmi, randki lub inne mniej formalne wydarzenia pozwalają na eksperymentowanie z nietuzinkowymi wzorami i krzykliwymi kolorami. Trzeba wziąć pod uwagę, że modne krawaty nie zawsze są odpowiednie na każdą okazję i czasem lepiej wybrać klasykę.

Niecodzienne wzory na krawatach

Współczesna moda nie zna granic i projektanci szyją także koszule do garnituru w niecodziennych wzorach, co wymaga szczególnej uwagi przy doborze krawata i samego garnituru. Najlepszym materiałem, z jakiego może być wykonany krawat, jest jedwab. Cechuje go niezwykła miękkość, wytrzymałość i odporność na zagniecenia.

Ponadto materiał gwarantuje uzyskanie eleganckiego efektu z prawdziwego zdarzenia. Krawaty ze sztucznych materiałów też mogą wyglądać atrakcyjnie, lecz nie dorównują krawatom jedwabnym. Wersje wełniane łącz z tweedowymi marynarkami i koszulami do garnituru w stylu sportowym. 

Dopasowane koszule męskie — eleganckie zestawienie z garniturami

Co sezon pojawiają się nowe modne krawaty, ale i koszule do garnituru występują w różnych wersjach. Wybór odpowiednich krojów poszczególnych elementów garderoby i właściwe dopasowanie kolorystyczne nie spełnią swojego zadania, jeśli źle dobierzemy rozmiar kołnierzyka i długość rękawów. Cały strój musi zostać dopięty na ostatni guzik, aby wygląd mężczyzny nie budził wątpliwości, że jest on mężczyzną, który zna się na modzie.

Rozmiar kołnierzyka to miara obwodu szyi powiększona o szerokość jednego, względnie dwóch palców w zależności od modelu kołnierzyka. Odpowiedni rozmiar kołnierzyka w praktyce oznacza, że przylega on do szyi na tyle, że między szyję a koszulę można włożyć palec. Natomiast rozmiar samej koszuli jest definiowany przez wzrost i należy dobierać go zgodnie z tabelą rozmiarów.

W zależności od marki, a czasem nawet od danego modelu, długości rękawów mogą się różnić w koszulach męskich — eleganckich rękawów o odpowiedniej długości jednak nic nie zastąpi i gdy są za krótkie, rzuca się to w oczy, odejmując mężczyźnie uroku.

Przymierzając koszulę, należy zwracać uwagę, czy mankiety rękawów znajdują się w okolicach nadgarstka. Idealne koszule do garnituru to takie, których mankiety wychodzą nieco spod rękawa marynarki, mniej więcej 0,5‒1 centymetra.

Koszule z mankietami zapinanymi na guziki są odpowiednie do codziennego użytku, na egzaminy lub spotkania biznesowe, lecz wyjątkowe okazje i uroczystości wymagają mankietów zapinanych na spinki. Równocześnie niezbędne jest dobranie perfekcyjnie skrojonego garnituru z najlepszych materiałów. 

Jednolite koszule i modne krawaty

Niektóre zawody i stanowiska pracy wymagają eleganckiego wyglądu na co dzień, a wtedy koszule do garnituru w kolorze białym, jasnoniebieskim i bladoróżowym są nieodzowne. Zawsze pasują do czarnych, szarych, granatowych i granitowych garniturów, a dobór modnych krawatów do tych kolorów nie stanowi ogromnego wyzwania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy potrafisz dobrać krawat w odpowiednim kolorze, wtedy zawsze zakładaj białą koszulę.

Do białej koszuli i ciemnej marynarki pasuje każdy kolor. Jeśli chcesz, aby stylizacja była ciekawsza, wybieraj modne krawaty we wzory. Pasy to bezpieczne i zawsze modne rozwiązanie. Zakładając błękitną koszulę męską, elegancką i interesującą stylizację uzyskasz, dobierając krawat w odcieniu czerwieni. Z błękitem doskonale współgrają kontrastujące barwy — żółty i odcienie złota, pomarańcz czy też burgund. Ciemnozielony krawat to też dobry wybór.

Z bladoróżową koszulą łącz krawaty w odcieniach fioletu i zieleni. Różne tonacje niebieskiego są świetną propozycją, a granatowy krawat prezentuje się wręcz rewelacyjnie. Najlepiej kierować się zasadą, aby krawat był w kolorze ciemniejszym niż koszula lub w kolorze kontrastującym. 

Jak dobierać krawaty do koszul w pasy lub kratę

Przy wyborze modnych krawatów do koszul w pasy lub kratę kieruj się identycznymi zaleceniami kolorystycznymi, co w przypadku koszul jednolitych. Skoro na koszulach do garnituru jest już wzór, ładnie będzie wyglądał krawat w jednolitym kolorze, jednak nie jest to jedyna możliwa opcja. Na krawatach mogą pojawiać się wzory, lecz wybór musi być starannie przemyślany. Dokoszuli w cienkie paskidobierz krawat w pasy szerokie.

Najlepiej gdy paski są ułożone w innej płaszczyźnie. Pionowe paski na koszuli wymagają poziomych albo skośnych pasków na krawacie. Delikatne paski na koszuli tworzą także atrakcyjne kompozycje z krawatami w groszki lub inne figury geometryczne, a nawet w orientalne wzory. 

Jeśli lubisz wzorzyste koszule męskie, eleganckie i mniej zobowiązujące rozwiązanie tokoszule w kratkę. Szerokie pasy i groszki to wzory na krawatach, jakie pasują do koszul w kratkę. Paski i groszki powinny mieć odcień koloru, który jako drugi występuje na koszuli. 

Jak dobierać kolory koszuli do garnituru?

Garnitur, koszula krawat mogą być w trzech różnych kolorach, lecz zawsze tylko dwie części ubioru może zdobić deseń. Może to być także wyłącznie jeden element, ale maksymalnie zawsze dwa. Gdy wybierasz koszule męskie, eleganckie delikatne prążki mogą się pojawić równocześnie na koszuli i garniturze lub koszuli i krawacie.

Kombinacja krawatu w paski i garnituru w ten sam deseń także jest pożądana. Oczywiście do subtelnych deseni można dobierać modne krawaty o bardziej wyrazistym wzorze, a gdy koszula charakteryzuje się zdecydowanym wzorem, krawat powinien być bardziej stonowany. Najważniejszy jest efekt końcowy. Dobrze skrojony garnitur, odpowiednio dopasowana koszula i gustowny krawat powinny tworzyć spójną całość.

Kolorystyka i wszystkie szczegóły muszą się idealnie uzupełniać. Kiedy nie masz pewności, czy potrafisz łączyć z sobą różne kolory i wzory, zrezygnuj z kontrastowych i niepewnych zestawień. Elegancki i dopracowany ubiór świadczy o dużym wyczuciu smaku i dobrym guście mężczyzny.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo