Data publikacji:

Jak dbać o chomika? Wszystko o chomikach

Chomik domowy jest małym zwierzątkiem, nad którym opiekę można powierzyć starszym dzieciom. Gryzoń nie sprawia wielu kłopotów, lecz wymaga stworzenia odpowiednich warunków. Przeczytaj, co trzeba wiedzieć na temat trybu życia, odżywiania i ewentualnych chorób chomika. Zwierzątko domowe potrzebuje odpowiedniej klatki dla chomika oraz akcesoriów.

Rasy chomików

Aż 300 gatunków zwierząt można zaliczyć jako chomiki. Zwierzętami domowymi bywa jednak kilka konkretnych rodzajów. Te najpopularniejsze to chomik syryjski, chomiczniki dżungarski i zabajkalski, chomik chiński oraz chomicznik malutki. Zwierzątko można kupić w sklepach zoologicznych. Ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jaką klatkę wybrać dla chomika i jak ją wyposażyć?

Jeśli nie wiesz, jak dbać o chomika, przejrzyj poradniki dotyczące hodowli tego milutkiego gryzonia. Sprawdź, jakie choroby chomików występują najczęściej i jak je przed nimi chronić. Należy się zastanowić, które akcesoria do zabawy będą najlepsze i czy kula dla chomika jest rzeczywiście polecana. Klatka dla chomika nie powinna stać bezpośrednio na podłodze. Należy unikać miejsc mocno nasłonecznionych, jak również zbyt przewiewnych. Przegrzanie i przewianie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia futrzaka.

Z porad, jak dobrze dbać o chomika, jasno wynika, że gryzoń potrzebuje spokoju w ciągu dnia, ponieważ zalicza się do zwierząt aktywnych w nocy. Klatka powinna stać w miejscu, w którym temperatura wynosi 20‒22 °C. Metalowa klatka z gęstą kratką, która ma poziome pręty, doskonale sprawdza się w przypadku chomików, ponieważ nie pozwala im wydostać się na zewnątrz i umożliwia wspinanie.

Chomiki to ruchliwe stworzenia, dla których wspinanie się jest czynnością naturalną. Bardzo lubią biegać i dlatego rekomendowane jest wyposażenie klatki w różne kołowrotki. Gdy chcesz wypuścić gryzonia poza klatkę, ale boisz się, że zgubi się w jakimś zakamarku lub pogryzie kable, możesz zaopatrzyć się w specjalną kulę dla chomika. Minimalne wymiary podstawy klatki dla chomika powinny wynosić 60 x 80 cm. Im wyższa klatka, tym więcej przestrzeni zyskuje chomik i można mu stworzyć prawdziwy plac zabaw z tarasami, tunelami i domkami.

Aby łatwiej było utrzymać klatkę w czystości, warto zachęcić chomika do załatwiania swoich potrzeb w specjalnie ustawionej kuwetce. Wystarczy umieścić w niej troszkę zabrudzonej ściółki, a chomik chętniej z niej skorzysta. Należy wiedzieć, kiedy dbać o chomika w szczególny sposób. Młode osobniki znacznie łatwiej jest przyzwyczaić do dbałości o czystość. Pozwoli to uniknąć niektórych chorób chomików. W klatce należy umieścić miseczki na pokarm.

Najlepiej korzystać z miseczek ceramicznych, które są cięższe i znacznie trudniej je przewrócić. Bez wiedzy, jak dbać o chomika, trudno się obyć, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest ulokowanie w klatce drewnianego domku, który będzie służył za gniazdo, legowisko i spiżarnię. 

Jaką ściółkę wybrać i jak często ją wymieniać?

W naturalnym środowisku chomiki drążą nory w ziemi. Niestety w warunkach domowych ziemia jako podłoże to z wielu względów złe rozwiązanie. Tak samo jak kula dla chomika, która ma mu umożliwiać spacery po domu lub na zewnątrz, np. w ogrodzie, nie należy do szczególnie udanych pomysłów. Aby chomiki mogły drążyć korytarze i kopać norki, wystarczy zapewnić im odpowiednio grubą warstwę ściółki o strukturze umożliwiającej kopanie. Z pewnością choroby chomików odejdą w zapomnienie, jeśli stworzy im się jak najbardziej naturalne i bezpieczne warunki do życia.

Jako ściółkę najlepiej stosować naturalne materiały, takie jak ściółka lniana i konopna, a także wszelkiego rodzaju trociny. W przypadku trocin warto wybrać te najwyższej jakości, które nie zawierają pyłu. Zyskasz pewność, że nie będą sprzyjać rozwojowi chorób chomików. Bezwzględnie nie należy stosować różnego rodzaju żwirków, które mogą być niebezpieczne, gdy chomik potraktuje je jako pokarm. Przed przyniesieniem chomika do domu należy zdobyć wiedzę, jak dbać o chomika. 

Dieta — jak dbać o chomika poprzez pokarm

Naturalne środowisko chomików to tereny stepowe i półpustynne, w których dostęp do wody jest ograniczony. Dlatego chomiki z reguły nie potrzebują dużo wody. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia z chomikami hodowanymi w domu, które nie są tak dobrze przystosowane do braku wody. Z tego względu ich potrzeby w tym zakresie są zróżnicowane.

Często wystarcza niewielka ilość wody, gdy dostają odpowiednie mokre pożywienie, takie jak jabłka. Potrzeba picia jest zróżnicowana także ze względu na aktywność chomików czy odchów młodych. Jeśli gryzoń spędzi nieco czasu w kuli dla chomika, zmęczy się i z pewnością będzie spragniony. W poidełku cały czas powinna znajdować się woda. Gdy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura, wówczas jest ona szczególnie potrzebna. Bez niej zwiększa się ryzyko przegrzania, a to jeden z czynników wywołujących choroby chomików.

Wodę należy wymieniać co 2‒3 dni, aby zyskać pewność, że nie pojawiają się w niej żadne zarazki. Dieta chomika powinna być zróżnicowana. Warzywa, owoce, ziarna zbóż, owady i gotowane mięso oraz drób — to wszystko wchodzi w skład diety chomika. Mięso i drób należy gotować bez przypraw. Gałązki drzew i krzewów oraz suche piętki chleba służą chomikowi jako materiał do ścierania zębów. Zapobiegają ich przerostowi.

Chomiki potrafią magazynować pokarm w różnych miejscach, a przenoszą go, wypychając sobie policzki, w których mieszczą nawet produkty odpowiadające prawie połowie ich masy ciała. W klatce nie powinno znajdować się dużo pożywienia, które szybko się psuje. Suchy pokarm jest najważniejszy, dlatego powinien obfitować w ziarna zbóż i orzechy. Specjalna kolba lub kula dla chomika to doskonała mieszanka ziaren dostarczająca mu najważniejszych składników odżywczych.

Świeże owoce i warzywa należy podawać w niewielkich porcjach. Wystarczy plasterek danego owocu, np. jabłka. Listek sałaty lub różyczka brokułu także pokryją dzienne zapotrzebowanie chomika. Nie częściej niż dwa razy w tygodniu należy dostarczyć pupilowi kawałek gotowanego kurczaka lub jajka na twardo, aby zapewnić mu odpowiednią ilość białka.

Może być też odrobina jogurtu naturalnego. Żywe larwy lub koniki polne ze sklepu zoologicznego także mogą uzupełniać dietę zwierzęcia. Od czasu do czasu można podać mu kawałek arbuza, świeżego lub suszonego banana, borówkę czarną, a w szczególności jej liście i gałązki.

Czy kula dla chomika to odpowiedni sposób na zapewnienie ruchu gryzoniowi?

Plastikowa kula dla chomika to gadżet, który można wykorzystywać w pomieszczeniach i na zewnątrz. Teoretycznie zapewnia chomikowi bezpieczeństwo — daje pewność, że wypuszczony z klatki nie wejdzie w żadne miejsce, które zagrażałoby jego zdrowiu lub życiu.

W rzeczywistości wielu hodowców odradza jej zakup, ponieważ chomik wewnątrz kuli ma mało powietrza i sam nie potrafi z niej samodzielnie wyjść. Na dodatek kula może sturlać się ze schodów, co stwarza jednak niebezpieczeństwo. Chomik biega w kuli, dlatego że chce się z niej wydostać, a wtedy kula toczy się coraz szybciej. Może to być poważne źródło stresu dla naszego pupila. 

Jakie choroby chomików występują najczęściej?

Latem może dojść do przegrzania, co objawia się bezwładnym leżeniem. Chomika należy wtedy jak najszybciej przenieść w chłodne miejsce i napoić, a w razie potrzeby udać się do weterynarza. Wypadanie sierści u młodych osobników może być objawem nieprawidłowej diety, natomiast strupki i punktowe wyłysienie sugerują zarażenie świerzbem, nużycą lub grzybicą.

Niepokojące objawy zewnętrzne mogą sugerować zachorowanie na nowotwór. Kichanie i wydzielina z nosa to objaw przeziębienia i trzeba zdawać sobie sprawę, że chomiki zarażają się przeziębieniem także od człowieka. Nierzadkie choroby chomików to infekcje oczu.  

Czy chomiki są bezpieczne dla dzieci?

Tak, chomik to bardzo dobre zwierzę dla dziecka. Ciekawskie zwierzątko jest jednym z najchętniej wybieranych gryzoni dla dzieci. Opieka nad chomikiem uczy najmłodszych odpowiedzialności, a małe zwierzę nie jest w stanie zrobić krzywdy swoim opiekunom.

Podobne artykuły