Data modyfikacji:

Jak działa furminator dla psa? 

Zwierzęta linieją. Każdy, kto posiada kota lub psa wie, że w pewnych okresach roku mieszkanie odkurza się i dwa razy dziennie. Z pomocą przychodzi furminator dla zwierząt. Jak działa? Jak wybrać najlepszy?

Dlaczego pies linieje?

Małe zwierzęta domowe pozbywają się sierści podczas zmian pór roku. Oczywiście, linienie może być objawem obecności pasożytów, zaburzeń hormonalnych, czy złej diety. Jednak najczęściej na zmiany gęstości sierści wpływa temperatura powietrza, do której zwierzę się dostosowuje. Psy reagują na zmianę pór roku. Koty niewychodzące linieją regularnie, co 4 – 6 tygodni.

Psy mają dwa rodzaje włosów. Włos okrywowy, który tworzy zewnętrzny pas chroniący przed czynnikami zewnętrznymi jak deszcz, śnieg lub słońce oraz podszerstek – chroniącą przed mrozem warstwę izolacyjną. U kotów dochodzi jeszcze trzeci rodzaj włosa, czyli włos czuciowy. Linienie to właśnie gubienie podszerstka – warstwy włosów miękkich. Słowem im grubszy podszerstek, tym linienie bardziej obfite. 
Rynek oferuje szampony i spraye dla zwierząt zmniejszające linienie:
Jednak, by diametralnie poprawić komfort życia z liniejącym pupilem u boku, warto przyjrzeć się ofercie furminatorów.

Czym jest furminator?

Furminator to narzędzie do usuwania podszerstka i martwych włosów. Od zwykłej szczotki różni się przede wszystkim tym, że jego część stanowi ostrze ze stali nierdzewnej, które sięga przez warstwę włosa okrywowego i dzięki temu bezpiecznie usuwa te rodzaje włosów, które potem gubione są przez zwierzęta. Ostrze o określonej szerokości jest dostosowane do różnej długości sierści.

Dlaczego warto kupić furminator?

Regularne używanie furminatora ogranicza linienie aż do 90%. Właściwie znika więc problem sierści gromadzącej się w domu i w samochodzie. Narzędzie to ułatwia pielęgnację skóry pupila, a także jego włosów, zapewniając im czysty i zdrowy wygląd. Warto dodać, że furminator usuwa również kępki martwych włosów spod sierści okrywowej zarówno psów, jak i kotów. Jest wsparciem procesu odnowy okrywy włosowej – jednocześnie nie powoduje podrażnień skóry i nie naraża jej na działanie alergenów. Ponieważ użycie go nie stanowi żadnego problemu, przy furminowaniu nie trzeba korzystać z pomocy weterynarza, ani groomera.

Jak często usuwać podszerstek?

Wyczesywać martwe włosy powinno się 1-2 razy na tydzień, przez 10-20 minut za każdym razem. Jednak kiedy pies lub kot linieją intensywniej, można zwiększyć częstotliwość stosowania narzędzia. Sierść należy wyczesywać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa – od nasady szyi do ogona. Ogon i uszy nie muszą być pominięte, choć pamiętać trzeba, że z uszami, jako najwrażliwszą częścią ciała zwierzęcia powinno się obchodzić ze szczególną ostrożnością. Przed pierwszym użyciem narzędzia należy dokładnie przeczytać instrukcję. Jedną z ważniejszych informacji w niej zawartych jest uczulenie właściciela, by upewnił się, że sierść nie jest posklejana, ani splątana (szczególnie warto znów zwrócić uwagę na uszy).

Czy szczeniak potrzebuje furminatora?

Nie. Szczenięta i kocięta można czesać miękką szczotką, co przyzwyczai je do faktu, że w przyszłości będą furminowane. Czesanie będzie miłym doznaniem podobnym do masażu. Nie ma jednak potrzeby, aby u tak młodych zwierząt stosować furminator.

Jaki furminator opłaca się kupić?

Furminatory różnią się od siebie. Stając przed wyborem, jaki furminator kupić, należy określić, dla jakiego zwierzęcia będzie on przeznaczony. Inne są furminatory dla psów, inne dla kotów. Szerokość ostrza uzależniona jest od długości sierści, a sam furminator od masy ciała podopiecznego. Nie trzeba furminować każdego psa - niektóre rasy nie mają podszerstka. Posiadając te informacje, można wybierać. A jest z czego.

Autorka: Barbara Szega