Data modyfikacji:

Jak efektywnie ćwiczyć z gumą do ćwiczeń?

Większość z ćwiczeń tak naprawdę jesteś w stanie wykonywać w domu - bez karnetu, bez tracenia czasu na wizyty w fitness klubie. Wystarczy wykorzystać obciążenie własnego ciała i gumy treningowe. Wyglądają niepozornie, ale uwierz: gumy do ćwiczeń to jedne z najlepszych gadżetów fitnessowych.

Guma gumie nierówna

Zanim rozpoczniemy ćwiczenia – przyjrzyjmy się uważnie taśmom oporowym. Jeżeli jeszcze nie dokonałaś zakupu, obejrzyj te, które leżą przed tobą na sklepowej półce. Zwróć uwagę na kolory gum – na ogół oznaczają one różny poziom oporu. Początkujący powinni zacząć ćwiczenia z gumami stanowiącymi mniejsze wyzwanie, stopniowo zmieniając je na mocniejsze. Warto również wykorzystywać te różnice, dobierając moc gum do siły grup mięśni, które akurat ćwiczysz. Który kolor jest najtrudniejszy, a który najłatwiejszy do rozciągnięcia? To już zależy od producenta. Sprawdź więc informacje na opakowaniu albo po prostu zacznij je rozciągać – sam zobaczysz różnicę.

Jak często ćwiczyć?

Na fali ekscytacji zakupem nowego sprzętu wiele osób próbuje ćwiczyć nawet codziennie. Rzadko jednak jest to dobry pomysł, gdyż mięśnie potrzebują również czasu na regenerację. Zdaniem wielu specjalistów to właśnie zapewnienie organizmowi czasu na odpoczynek potrafi znacząco zwiększyć efektywność ćwiczeń. Najprościej będzie przyjąć zasadę, że po każdym dniu ćwiczeń, dajesz sobie dzień odpoczynku. Możesz też z góry wybrać sobie na przykład trzy dni w tygodniu, w które będziesz ćwiczyć – dzięki temu łatwiej nam będzie utrzymać jakiś harmonogram treningów.

Ćwiczenia z taśmą na bicepsy i tricepsy

Na początek zwróćmy uwagę, że na przekór niedowiarkom – taśmy lub gumy mogą zapewnić podobny zakres pracy mięśni jak  ćwiczenia wykonywane na siłowni. Przykładem są choćby ćwiczenia na biceps i triceps. Te pierwsze polegają na zablokowaniu stopą środka taśmy, wzięcia jej końcówek do rąk oraz cyklicznego uginania łokci. Uwierz: bardzo szybko odczujesz, jak twoje mięśnie pracują. Jeżeli zależy ci na rozbudowie tricepsów – przełóż taśmę za plecy, chwyć ją ugiętymi rękoma i rozciągaj.

Ćwiczenia z gumą na jędrne pośladki i uda

Choć nie powinniśmy zaniedbywać ćwiczenia bicepsów ani tricepsów, to jednak większość użytkowników taśm stawia sobie za cel raczej kształtowanie pośladków lub ud. To dobry wybór, gdyż taśma do ćwiczeń może w tym znacząco pomóc. Świetnym ćwiczeniem jest choćby unoszenie bioder ze wsparciem taśmy. Aby wykonać to proste, acz efektywne ćwiczenie, wystarczy położyć się na plecach z ugiętymi kolanami, przełożyć taśmę przez biodra i zablokować ją rękoma. Teraz czas na unoszenie bioder przy jednoczesnym dociskaniu gumy do podłogi. Dzięki dodatkowemu obciążeniu – jakie da taśma – ćwiczenie to przyniesie efekty znacznie szybciej niż wykonywane bez gumy.

Guma do ćwiczeń pomoże w kształtowaniu nóg

Na początek warto spróbować jednego z najprostszych ćwiczeń. Końcówki taśmy weź do ręki i skrzyżuj , a w pętlę, jaką utworzy środek taśmy – wstaw stopy, będąc w lekkim rozkroku. Następnie, utrzymując ciężar ciała na jednej z nóg, odwodź drugą w bok. Co kilka powtórzeń zmieniaj stopy, tak aby poprawa była równomierna i symetryczna.

Ćwiczenia na płaski brzuch

Jeśli marzysz o płaskim brzuchu, również możesz wykorzystać gumę, aby przyspieszyć uzyskiwane efekty w porównaniu do ćwiczeń bez dodatkowego obciążenia. Dobrym przykładem jest choćby wariacja na temat popularnego scyzoryka. Wystarczy bowiem usiąść na podłodze, środek taśmy podłożyć pod stopy, a końcówki chwycić w dłonie, układając taśmę “na krzyż”. Później wystarczy prostowanie nóg wraz z rozciąganiem taśm rękoma. Na początku możesz mieć pewne problemy z utrzymaniem równowagi, ale po kilku próbach z pewnością świetnie dasz sobie radę.

Czy ćwiczenia z taśmą wystarczą?

Umiejętnie wykonywane ćwiczenia mogą zapewnić wszechstronny i różnorodny trening. Aby jednak zmaksymalizować uzyskane efekty i zwiększyć bezpieczeństwo ćwiczeń, nie zapominaj o rozgrzewce na początku oraz tak zwanym wyciszeniu na koniec. To pierwsze możesz realizować choćby na rowerku stacjonarnym. Jeśli nie masz takiego sprzętu w domu, spróbuj wykonać serię kilku ćwiczeń – podskoki, skłony, unoszenia kończyn etc. Na koniec porozciągaj mięśnie. Brawo! Wykonałaś świetny trening.
orbitrek czy bieżnia

Orbitrek czy bieżnia – co wybrać?

2021-04-12
Orbitrek i bieżnia to jedne z najpopularniejszych sprzętów treningowych, które można spotkać w prywatnych domach. Każde z nich pozwala zadbać o świetną kondycję i szczupłą sylwetkę. W takim razie, które urządzenie wybrać? Zdecydować się na orbitrek czy bieżnię?
jak schudnąć po ciąży

Jak schudnąć po ciąży? Sprawdzone metody

2021-04-06
Ciąża to wspaniały stan, ale również wyzwanie dla organizmu. Tym, z czym musi mierzyć się kobieta wkrótce po porodzie, są między innymi nadprogramowe kilogramy i liczne fałdki. Jeśli doskonale znasz ten problem i marzysz o powrocie do dawnej sylwetki, przeczytaj, jak schudnąć po ciąży.
ćwicząca kobieta

Koronawirus – ćwiczenia w czasie pandemii

2021-03-23
Pandemia COVID-19 i kwarantanna nie sprzyjają aktywności fizycznej. Wiele osób ćwiczyło zwykle na siłowniach, które teraz są zamknięte. Warto pamiętać jednak, że trenować można z powodzeniem również w domu czy na dworze! Jakie ćwiczenia w czasie pandemii wykonywać? Sprawdź w artykule!
rower stacjonarny dla seniora

Jaki rower stacjonarny dla osób starszych?

2021-03-17
Rower stacjonarny dla osób starszych pozwoli zachować regularność treningów, a także nie wymaga tak dużego wysiłku jak w przypadku standardowego roweru. Warto zatem zastanowić się, jaki model stacjonarny dla osoby po 60. roku życia będzie najlepszy.
rodzaje pompek

Rodzaje pompek i efekty ćwiczeń

2021-03-17
Pompki na klatkę, pompki na triceps, pompki na barki – to popularne ćwiczenie może rozwijać wiele partii mięśniowych. Jak dobrać wariant pompek, by zaangażować konkretne partie mięśniowe? Które pompki są najskuteczniejsze? Jak wykonywać pompki, by nie nabawić się kontuzji? Odpowiadamy!
Oponka na brzuchu

Oponka na brzuchu – jak ją zlikwidować?

2021-03-11
Oponka na brzuchu – to pieszczotliwe określenie zwykłej otyłości brzusznej. Jest dość kłopotliwa – trudno ja ukryć, brzuch jest widoczny i wystający, wygląda czasem jak ciążowy. Ale można się go pozbyć – wystarczy o siebie zadbać.