Data publikacji:

Jak bezpiecznie kupować złoto? Gdzie kupować złoto i na co uważać?

Złoto od tysięcy lat jest uniwersalną formą pieniądza; niezależnie od miejsca na świecie, zachowało stosunkowo stałą siłę nabywczą. Z tego powodu, wciąż wiele osób decyduje się na inwestowanie w złoto, uważając je za bezpieczną formę „przechowywania” majątku. Zastanawiasz się, jak kupować złoto, by bezpiecznie móc oszczędzać? Radzimy, na co w szczególności powinieneś zwrócić uwagę.

Złoto jest stare jak świat

Dzięki swojej trwałości oraz wyjątkowym właściwościom fizycznym oraz chemicznym, od tysięcy lat złoto traktowane jest jako uniwersalny, wysokiej jakości środek płatniczy – pomimo powszechnego funkcjonowania pieniądza w banknotach i bilonach, znaczenie złota właściwie nie uległo zmianom. Oczywiście – jego wartość przechodzi określone zmiany i wahania, jednak mimo to, cenny kruszec wciąż uważany jest za bezpieczną formę lokowania majątku – zwłaszcza w niepewnych czasach.

Jak kupować złoto i ile to kosztuje?

Najszybszym sposobem sprawdzenia aktualnej ceny złota jest sprawdzenie jej w różnego rodzaju mediach. Należy mieć jednak na uwadze, że podawana stawka oparta jest prawie zawsze o notowania na nowojorskiej giełdzie Comex, a dokładnie – na najbliższej serii kontraktów terminowych. Oznacza to, że w praktyce cena złota, które chcesz kupić, może okazać się zupełnie inna.

Wiele osób decyduje się na zakup złota u pośrednika (dealera), obierając to za szybką i bezpieczną metodę nabycia kruszcu. Innym sposobem jest poszukiwanie go w sieci, na własną rękę, na przykład na portalach aukcyjnych. Jeśli wybierasz ten sposób, musisz być bardzo ostrożny: sprawdź rzetelność sprzedawcy i opinie jego dotychczasowych kontrahentów.

Sztabki czy złote monety?

Jak kupować złoto – w sztabkach, a może w monetach? Zaletami tych pierwszych jest z reguły niższa cena (100 g złota w sztabce jest tańsze o 1-1,5% od 100 g monet). Sztabki cieszą się o wiele większą popularnością wśród dealerów – są częściej kupowane, a więc chcąc sprzedać złoto w sztabie, stracisz na nim mniej, niż na złotych monetach.

Wadą sztabek jest większa łatwość podrobienia kruszcu. Zdarzały się przypadki wypełnienia sztab wolframem, który ma identyczną wagę jak złoto. Kupując sztabki, decyduj się tylko na te ze sprawdzonego źródła, opatrzone certyfikatem.

Co przemawia za złotymi monetami? Przede wszystkim łatwość sprawdzenia, czy są oryginalne – wystarczą podstawowe dane, takie jak grubość, średnica i waga. W tym wypadku możesz wykonać test rezonansowy, który da ci całkowitą pewność co do materiału, z jakiego została wykonana.

Złota biżuteria – czy warto w nią inwestować?

Nie brakuje i tych osób, które decydują się na inwestowanie w biżuterię. W tym wypadku, w parze ze złotem idą również cenne kamienie szlachetne. Warto więc pamiętać, że jeśli naszyjnik, bransoletka bądź kolczyki ze złota są wykonane przede wszystkim ze świecidełek, a złoto stanowi ich mniejszość, to właśnie kamienie szlachetne będą determinowały wartość takiej biżuterii – a to już zupełnie inna forma inwestowania.

Jak czytać próby złota?

Ci,  którzy zdecydują się na inwestowanie w złoto powinni zaznajomić się z oznaczeniami jego prób.

Rodzaje próby złota:
0 – 999 zawiera 99,9% czystego złota
1 – 960 zawiera 96,0% czystego złota
2 – 750 zawiera 75,0% czystego złota
3 – 585 zawiera 58,5% czystego złota
4 – 500 zawiera 50,0% czystego złota
5 – 375 zawiera 37,5% czystego złota
6 – 333 zawiera 33,3% czystego złota

Próba 999 to bez wątpienia najlepszy wybór dla inwestujących. Cechują się nią m. in. monety bulionowe Philharmoniker.

Masz już doświadczenie w inwestycjach w złoto? A może dopiero się nad tym zastanawiasz?
Autorka: Joanna Stanuch