Data modyfikacji:

Jak nauczyć się jazdy na łyżwach? Poradnik dla dorosłych

Sezon na jazdę na łyżwach rozpoczęty – jedni z radością powrócą do ulubionej, zimowej aktywności, inni spotkają się z nią po raz pierwszy. Jeśli należysz do tej drugiej grupy i martwisz się, że nauka będzie szła ci opornie – głowa do góry. Łyżwiarstwo może być prostsze, niż ci się wydaje.

Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Zanim dowiesz się, jak najlepiej rozpocząć naukę jazdy, poznaj zalety dyscypliny, jaką jest łyżwiarstwo. Możesz być zaskoczony!

• To doskonały trening dla całych nóg. Podczas jazdy, intensywną pracę wykonują mięśnie pośladków, ud oraz łydek. Dowód? Wystarczy spojrzeć na nogi zawodowych łyżwiarek i łyżwiarzy.
• To sport bezpieczny dla stawów i kości. Powodem tego jest ciągły, płynny ruch po tafli lodu. Jeśli odczuwasz dyskomfort w okolicach stawów kolanowych spowodowany np. częstym bieganiem, wpleć łyżwy do sportowego harmonogramu.
• Jazda na łyżwach odpręża, dotlenia i poprawia nastrój. Poza tym, że jest świetną aktywnością, jest wyśmienitą zabawą.
• Nogi to nie jedyna partia, która trenuje podczas jazdy na łyżwach. Pracę wykonują również mięśnie brzucha, które muszą być spięte, by utrzymać prawidłową postawę. Łyżwiarstwo angażuje również ramiona.
• Łyżwy są dla ciebie, jeśli chcesz szybko i przyjemnie gubić kalorie.

To oczywiste, że aby móc zaznać pozytywnych rezultatów jazdy na łyżwach, trzeba bywać na lodowisku regularnie. Zacznij od 1-2 wizyt w tygodniu, a szybko zaobserwujesz, jak łyżwiarstwo wpływa na twój umysł i ciało.

Jazda na łyżwach: jak się przygotować?

Pierwszym krokiem początkującego łyżwiarza jest rzecz jasna dobór odpowiednich łyżew. Powinny być przede wszystkim szczelnie przylegać do nogi, by zapewnić ci maksymalną stabilność. Z drugiej strony, nie mogą być zbyt ciasne, aby nie powstały otarcia.

Oswojenie z łyżwami najlepiej jest zacząć od spaceru – korytarze lodowisk zwykle wyłożone są specjalną, gumową okładziną, która umożliwia wygodne chodzenie w łyżwach. Już kilka minut powinno sprawić, że z łyżwami na stopach poczujesz się pewniej.

Jak zacząć jeździć na łyżwach? Pierwsze kroki na lodzie

Dopiero, gdy opanujesz sztukę chodzenia w łyżwach, spróbuj swoich sił na lodzie. Pierwsze kroki rzecz jasna odbędą się przy barierce. Najlepiej, jeśli chwycisz się jej i powoli będziesz próbować przesuwać stopy po lodzie. Próbuj utrzymywać równowagę bez trzymania barierki, a jeśli potrafisz – zrób kilka przysiadów, które poprawią koordynację. Cenną pomocą podczas pierwszych chwil na lodowisku będzie osoba, która już potrafi jeździć. W każdym momencie może złapać cię za rękę i korygować błędy.

Nauka jazdy na łyżwach – start!

Gdy poczujesz się na lodzie pewniej, czas przejść do przybrania odpowiedniej pozycji do jazdy. Rozstaw nogi na szerokość bioder. Bardzo delikatnie pochyl się w przód , uginając lekko kolana. Przenieś ciężar ciała na prawą nogę, a następnie powoli przesuń ją po przekątnej w przód. Potwórz czynność dla lewej nogi. Gotowe – już jedziesz!

To oczywiste, że z początku nie będziesz poruszać się szybko i sprawnie. Z czasem jednak twoje ruchy będą coraz bardziej płynne, a ty będziesz mógł pozwolić sobie na bardziej dynamiczną jazdę. Podczas pierwszych wizyt na lodowisku omijaj jego środek (zwykle trenują tam bardziej doświadczeni łyżwiarze), sam spokojnie ćwicząc tuż przy barierkach.

Jak hamować na łyżwach?

Czasem będziesz zmuszony również zahamować – możesz co prawda zrobić to poprzez samoistne zatracenie prędkości, jednak w nagłych sytuacjach na lodowisku należy reagować błyskawicznie. Nie zapominaj, że mimo atutów, sport ten może być niebezpieczny – zwłaszcza, jeśli dojdzie do zderzenia z innym jeżdżącym.
Aby zahamować na łyżwach, musisz ustawić jedną nogę poprzecznie – ostrzem skierowanym ku drugiej łyżwie – tak, by łyżwa tarła o lód. Należy zrobić do dynamicznie, a zarazem nie rozstawiać nóg zbyt szeroko.

Jak upadać na łyżwach?

Czasem nawet próby hamowania nie skutkują – czujesz, że tracisz równowagę i zaraz spotkasz się z taflą lodu. Jak upadać na łyżwach bezpiecznie? Ugnij lekko kolana, odchyl się w bok i w miarę możliwości wysunąć ręce w przód. Gdy znajdziesz się na lodzie, zaciśnij pięści (jeśli ktoś przejedzie łyżwą po twoich palcach, możesz nawet je stracić). Jak tylko to możliwe wstań, by nie stwarzać zagrożenia dla innych gości lodowiska.

Co ubrać na lodowisko?

Codzienne ubrania, a może coś sportowego? To zależy od stopnia zaawansowania twojej jazdy. Początkujący łyżwiarze mogą odwiedzać lodowisko w jeansach i kurtce, jednak w miarę, jak twoje ruchy będą szybsze i bardziej dynamiczne, taka odzież może stawać się problemem. Łyżwy to aktywność dynamiczna, dlatego w jej trakcie łatwo możesz się zgrzać. Ponadto, zwykłe ubrania mogą krępować ruchy i odbierać radość z jazdy.

Wprawni łyżwiarze powinni ubierać wygodną i przylegającą do ciała odzież, która nie blokuje energicznych ruchów. Sprawdzą się dobrej jakości legginsy, bluza softshell, sportowa bielizna termiczna. Każdy bywalec lodowisk powinien być zaopatrzony w coś, co chroni przed chłodem uszy – wystarczy cienka czapka lub opaska, rękawiczki (na przykład te dedykowane biegaczom), jak również odpowiednio grube skarpetki, które zapobiegną otarciom stóp.
Łyżwiarstwo nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Trening czyni mistrza! Spróbujesz w tym sezonie po raz pierwszy, a może już poznałeś radość z jazdy na łyżwach?