Data modyfikacji:

Jak poprawnie wykonać test ciążowy?

Klasyczne objawy ciąży są łatwe do pomylenia z innymi dolegliwościami, choćby symptomami stresu. Dlatego właśnie raz na jakiś czas każda kobieta musi sięgnąć po test ciążowy, aby potwierdzić swoje przypuszczenia…
Bez względu na to, czy boisz się ciąży, czy też niecierpliwie jej wyczekujesz, chwile wątpliwości nie należą do najprzyjemniejszych. Najgorsze jest, gdy intuicja podpowiada ciążę, a ty nie potrafisz stwierdzić, czy rzekome objawy są prawdziwe, czy też może są jedynie efektem autosugestii. Bo wmówić sobie można praktycznie wszystko.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Wskazaniem do naukowego potwierdzenia przyszłego macierzyństwa powinny być obiektywne objawy ciąży, które z medycznego punktu widzenia towarzyszą najczęściej jej początkom. Oczywiście, każda kobieta jest inna i każda ciąża potrafi przebiegać w zupełnie odmienny sposób, nawet u tej samej matki.

Dlatego poniższe symptomy nie powinny być traktowane jako wyrocznia, a jedynie racjonalne przesłanki skłaniające do skorzystania z testu ciążowego. Dodajmy, że u niektórych pań występują wszystkie klasyczne objawy ciąży, u innych zaś jedynie nieliczne i to w bardzo ograniczonym zakresie.

Symptomy nadchodzącego macierzyństwa zależą oczywiście od tego, który tydzień ciąży akurat upływa, ale zasadniczo do najwcześniejszych oznak należy zaliczyć:

Brak miesiączki — jeśli menstruacja nie pojawiła się w oczekiwanym terminie, to może być to pierwszy i bardzo charakterystyczny objaw ciąży. W normalnym cyklu, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, po owulacji poziom progesteronu spada, a ciało otrzymuje sygnał do złuszczania błony śluzowej macicy, czyli do miesiączki.

Jeśli jednak jajeczko zostanie zapłodnione, poziom progesteronu rośnie i menstruacja nie powinna się pojawić. Niestety, od każdej reguły są wyjątki — istnieją kobiety, które mimo bycia w ciąży obserwują u siebie krwawienia i plamienia, jednocześnie zaś sam brak okresu może mieć wiele innych, całkiem błahych przyczyn.

Mdłości i wymioty — pojawiają się między drugim a ósmym tygodniem po zapłodnieniu i zwykle towarzyszą przyszłej mamie przez cały pierwszy trymestr ciąży. Wbrew stereotypom mdłości wcale nie muszą pojawiać się rano, choć rzeczywiście większość kobiet obserwuje przykre dolegliwości po przebudzeniu, gdy żołądek jest pusty. Ciążowe mdłości potrafią być bardzo silne, ale mogą być mylone z symptomami nerwicy czy grypy żołądkowej.

Zwiększona temperatura ciała — to jeden z objawów ciążowych, który zaobserwują jedynie panie prowadzące regularny pomiar temperatury przez wszystkie dni cyklu. Faktycznie, jeśli dojdzie do zapłodnienia, temperatura ciała wzrasta o ok. 0,5 stopnia i utrzymuje się na podwyższonym poziomie.

Uczucie zmęczenia — to jedna z dolegliwości, które bardzo szybko zaczynają trapić większość ciężarnych, choć oczywiście wytłumaczeniem mogą być także przebyte infekcje, osłabienie sezonowe czy anemia. Jeśli jednak popołudniowa senność i spadek energii idą w parze z zatrzymaniem miesiączki, na pewno warto wykonać test ciążowy.

Bolesność i nabrzmienie piersi — to najmniej miarodajny objaw ciąży, gdyż wiele kobiet, będąc w ciąży, wcale go nie zauważa, podczas gdy dla innych jest to chleb powszedni każdego cyklu miesiączkowego. Prawdą jest jednak, że już dwa tygodnie po zapłodnieniu możesz odczuwać zwiększony dyskomfort w piersiach, czasem połączony z mniej lub bardziej wyraźnym nabrzmieniem.

Rodzaje testów ciążowych

Kobieta, która zaobserwuje u siebie jeden lub więcej klasycznych objawów ciąży, powinna dla własnego spokoju przeprowadzić test ciążowy. Z niezwykle wysokim prawdopodobieństwem zweryfikuje on podejrzenia. Najtańszą opcją są testy płytkowe, które sprawdzają mocz pod kątem obecności hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), charakterystycznego dla stanu brzemiennego. Wynik dodatni pojawia się w ciągu kilku minut i oznaczany jest zwykle za pomocą dwóch kresek.

Nieco bardziej zaawansowaną i droższą wersją testów ciążowych są testy cyfrowe, które również mierzą stężenie hCG w moczu, ale podają wyniki na wyświetlaczu, w bardziej jednoznacznej formie, eliminującej wszelkie wątpliwości. Taki test pozwala dodatkowo określić, który tydzień ciąży się rozpoczął.

Ostatecznym, najbardziej niezawodnym potwierdzeniem ciąży jest badanie krwi, które określa poziom jednostek hormonu hCG z wysoką dokładnością, ale niestety wymaga odwiedzenia placówki służby zdrowia i dłuższego czekania na wyniki.

Jak przeprowadzić test ciążowy?

Test ciążowy należy przeprowadzić rano, gdy mocz jest najbardziej stężony. To szczególnie ważne w najwcześniejszych tygodniach ciąży, kiedy poziom hCG jest na tyle niski, że w nadmiernie rozrzedzonym wypitymi napojami moczu może być niewykrywalny. W późniejszych tygodniach pora wykonania testu nie powinna mieć znaczenia dla wyniku.

Przystępując do wykonania testu, należy dokładnie przeczytać instrukcję producenta, gdyż dany model może różnić się od poprzedniego, jakiego używałaś. W niektórych wersjach zaleca się zebranie moczu do naczynia i zanurzenie w nim testu do określonej wysokości, w innych siusia się bezpośrednio na płytkę z testem. W pierwszym przypadku należy upewnić się, że wykorzystywane naczynie jest absolutnie czyste.

Każdy test ma swój specyficzny przedział czasowy ważności wyników, co oznacza, że należy je odczytywać nie wcześniej i nie później, niż zaleca producent. Zdarza się bowiem tak, że już po upływie kwadransa otrzymany pierwotnie wynik zaczyna blednąć.

Obserwacje wskazują, że najczęstszą przyczyną fałszywych wyników testów ciążowych jest błąd ludzki, wynikający z niedoczytania instrukcji lub działania pod wpływem emocji. Aby wykluczyć błędy techniczne, należy upewnić się, że test ciążowy nie jest przeterminowany oraz że przechowywany był w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Co jeszcze może wpłynąć na wynik? W przypadku ciąży pozamacicznej, mimo że występują klasyczne objawy ciąży, stężenie hCG jest na tyle niskie, iż może zostać niewykryte przez test. Dlatego, jeśli charakterystycznym symptomom towarzyszy silny ból w podbrzuszu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Fałszywy rezultat pozytywny mogą zaś spowodować leki na niepłodność, które zawierają w sobie hCG, a także niektóre preparaty antyalergiczne, uspokajające oraz moczopędne.

Który tydzień ciąży upływa?

Domowe testy ciążowe nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Ich dokładność oscyluje wokół 99%, a nowoczesne cyfrowe modele pozwalają nawet dość precyzyjnie określić datę zapłodnienia. Przypomnijmy, że w ginekologii za początek ciąży uznaje się oficjalnie pierwszy dzień ostatniej miesiączki, ale w rzeczywistości zapłodnienie następuje zwykle około dwóch tygodni później, czyli w dniu owulacji.

Najdokładniejsze z testów pozwalają na potwierdzenie ciąży już w momencie, gdy oczekiwana menstruacja się spóźnia, a więc, w przypadku regularnych cykli, dwa tygodnie po owulacji. Oznacza to, że pierwszych wyników pozytywnych możemy się spodziewać, będąc w trzecim tygodniu ciąży. Bywa, że w tym czasie stężenie hCG jest jednak na tyle niskie, że linia mająca potwierdzić zapłodnienie jest bardzo blada, a kobieta nie jest do końca pewna, jak odczytać taki wynik.

Testy cyfrowe, mierząc dokładny poziom hCG, nie tylko dają odpowiedź na pytanie, czy będziesz mamą, ale także określają, który tydzień ciąży właśnie upływa. Hormon gonadotropiny kosmówkowej rośnie bowiem równomiernie aż do 14‒16 tygodnia i za pomocą jego stężenia da się określić stadium zaawansowania rozwoju płodu.

Podobne artykuły