Data publikacji:

Jak powstają ręcznie robione skórzane

torebki i czemu tak bardzo je kochamy?


Skórzana galanteria to coś co wszyscy kochamy, ale czy wiecie jak powstają piękne skórzane torebki, które wszyscy tak bardzo pożądamy? Niestety wykonanie każdej, ręcznie robionej skórzanej galanterii to praca żmudna i wieloetapowa. I chociaż jej owocami są piękne rzeczy to trzeba się przed tym mocno napracować.

Za co kochamy skórzane torebki?

Dlaczego ręcznie robione skórzana galanteria jest tak pożądanym towarem? Po pierwsze są bardzo wytrzymałe, więc warto zapłacić cenę jaką stawiają ich producenci, ponieważ taka torba będzie nam służyć długie lata. Moda się zmienia? Dla skórzanej torby to nie problem, bo akurat na nią moda się nie zmienia. Skórzane torby zawsze są na topie, właśnie przez renomę jaką dobie zapewniły swoim wykonaniem. Sama w sobie nazwa własna „skórzana torba” jest już unikalną marką.


Z zalet toreb skórzanych naliczyliśmy już wytrzymałość i ponadczasowość, co jeszcze możemy do nich dodać? Wygląd – o tak to przede wszystkim. Skórzana torba pasuje do wielu stylizacji i może być noszona zarówno na co dzień do nieformalnych zestawów, jak i do eleganckich strojów wizytowych, sukienek czy spodni w kant. W poprzednim sezonie modowi aktywiści zapoczątkowali całkiem dobrze wyglądające outfity elegancko- sportowe. Jest to najczęściej połączenie sportowych butów z długimi marynarkami i spodniami z lampasami, które też nie wyglądają do końca sportowo. Cały zestaw jest bardzo nieoczywisty, a jego doskonałym dopełnieniem może być właśnie skórzana torba. 

Powstawanie skórzanej galanterii

Skóra przed przejściem do kaletnika przygotowywana jest u garbarza, gdzie przechodzi przez wiele procesów zarówno chemicznej jak i mechanicznej obróbki. Nie są to procesy przyjemne do oglądania, a ich zapach również nie zachęca do rzemieślniczego obrabiania skóry samemu. Dlatego jeśli chcielibyście sami uszyć sobie skórzaną torbę, czynności garbarskie lepiej zostawić specjalistom i do swojej domowej produkcji skórzanej torby, kupić po prostu gotowy produkt garbarski. 

Do produkcji skórzanych toreb potrzeba nie tylko odpowiednich narzędzi, klejów i nici, ale również cierpliwości i ogromnej precyzji w rękach, ponieważ domowych skórzanych toreb, niestety nie uszyjemy za pomocą maszyny do szycia. 

Szycie skórzanej torby rozpoczyna się od narysowania szablonu wykrojów, a następnie przeniesienia ich na skórę za pomocą specjalnych dermatografów lub długopisów do skór. Po zaznaczonych liniach, wycina się zaznaczone kształty za pomocą noży szewskich – oczywiście takie techniki stosuje się tylko w domowym szyciu skórzanej galanterii, na skalę przemysłową dokonują tego specjalne wycinarki.

Kolejnym krokiem jest podklejenie wewnętrznego wykończenia. Do tego celu zwykle używa się specjalnych klejów kaletniczych. Po wyschnięciu kleju, przy pomocy specjalnych dziurkaczy, zaznacza się dziurki, przez które będą przechodzić nici, a elementy torby zszywa się… ręcznie! 

Przychodzi pora na fazowanie i wygładzanie brzegów. Fazowanie wykonuje się specjalnym nożem do fazowania, przypominającym z wyglądu przyrząd do wycinania skórek przy paznokciach (popularnie zwane przez kobiety radełkiem) i działający na takiej samej zasadzie. Wygładzanie brzegów następuje kolejno po fazowaniu, a do tego celu używa się drewnianych gładzików, czyli drewnianych kołków z rowkami o różnych grubościach. 

W dalszej części pozostało już tylko przyklejenie i wzmocnienie szwami wszystkich dodatkowych elementów, wydziurkowanie oczek na pasek, dodanie nitów, wszycie suwaków etc. I skórzana galanteria jest gotowa do użytku. 

Tak jak pisaliśmy powyżej ręcznie robionej skórzanej galanterii dodaje smaku właśnie jej ręczne wykonanie. Ponadto skórzana torba pasuje praktycznie do wszystkiego i jest ponadczasowa. A Wy za co kochacie skórzaną galanterię?

Autor: Marta Nowak