Data publikacji:

Jak przygotować dom na pojawienie się dziecka?

Wyprawka dla niemowlaka gotowa, najpotrzebniejsze rzeczy dla mamy przygotowane, a co z domem? Twoje mieszkanie również musi zostać przygotowane do pojawienia się nowego członka rodziny. I nie chodzi tu jedynie o wspomnianą wyprawkę dla dziecka czy aranżację pokoju dziecięcego. Oto kilka najważniejszych zmian, jakie powinni wprowadzić w swoim domu rodzice oczekujący na pojawienie się potomka.

Wielkie porządki

Syndrom wicia gniazda to naturalny etap, przez który przechodzi większość kobiet w ciąży. To właśnie wtedy pojawia się potrzeba przygotowania mieszkania na pojawienie się maluszka. Kompletowanie wyprawki dla dziecka i organizowanie przestrzeni domowej na nowo, to dobry moment, aby przeprowadzić wielkie porządki. Przede wszystkim warto zweryfikować zasadność przechowywanych w domu rzeczy – większość z nas ma skłonność do chomikowania najróżniejszych przedmiotów. Efekt jest taki, że w szafkach i różnych zakątkach przybywa nam rzeczy, które kiedyś mają się przydać. Kiedy? Tak naprawdę nie wiadomo.

Wyprawka dla dziecka i wszystkie te przedmioty, jakie będą potrzebne do opieki nad maluchem zajmują sporo miejsca. Przestrzeń dla nich znajdziesz właśnie dzięki wspomnianym porządkom. Nadmiar przedmiotów w domu wprowadza chaos, a pamiętaj, że wraz z rozwojem dziecka będzie przybywać zabawek i akcesoriów. Lepiej zatem już przed pojawieniem się malucha zrobić trochę miejsca na przyszłość.
Pamiętaj jednak, że perspektywa pojawienia się dziecka w domu powinna zmienić twoje podejście do sprzątania. Zawsze używasz silnych środków chemicznych, które gwarantują usunięcie wszystkich bakterii? Teraz lepiej zmienić perspektywę. Po pierwsze zbyt sterylne środowisko nie jest dobre dla malucha – wszak w jakiś sposób musi się kształtować odporność dziecka. Po drugie opary z chemicznych środków czyszczących mogą podrażniać drogi oddechowe, a chlor uczulać. Dlatego warto postawić np. na ekologiczne środki czyszczące lub preparaty przystosowane do stosowania w miejscach, gdzie przebywają dzieciaki

Bezpieczeństwo

Myślisz, że kwestię zabezpieczenia mieszkania przed raczkującym lub chodzącym maluchem możesz odłożyć w czasie? Fakt, nie jest to działanie, którego plony zbierzesz zaraz po pojawieniu się malucha na świecie, ale przecież dzieci tak szybko rosną – ani się obejrzysz, a słodki bobas, który tylko leżał w łóżeczku za chwilę zacznie buszować po mieszkaniu. Dlatego zanim jeszcze na głowę młodych rodziców spadną wszystkie obowiązki związane z opieką nad maluchem, warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu.
Od czego zacząć? Tak naprawdę musisz przeprowadzić małą rewolucję. Usuń wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty z miejsc, do których maluch może łatwo sięgnąć. Chodzi tu nie tylko o różnego rodzaju ostre przedmioty, jak np. narzędzia, ale też chemikalia. Usuwając z drogi malucha potencjalne niebezpieczeństwa przypomnij sobie wcześniejszy akapit – może niektóre rzeczy wcale nie są ci potrzebne. Mniejsza ilość bibelotów i akcesoriów w domu sprawi, że gdy dziecko będzie już śmigać na całego, zmniejszy się ryzyko uderzenia czy bolesnego upadku.

Kolejna rzecz, która poprawi bezpieczeństwo dziecka, to zaślepki do kontaktów. Dzięki nim majstrowanie przy gniazdku elektrycznym nie będzie miało przykrych konsekwencji. Warto też postawić na zabezpieczenia wszystkich dolnych szafek, niezależnie od ich zawartości – wszak perspektywa buszowania między półkami może być dla dziecka bardzo kusząca. Dobrym rozwiązaniem są też barierki, które ograniczą dostęp malucha do niektórych pomieszczeń np. do kuchni lub na klatkę schodową.
Kompletując wyprawkę dla dziecka musisz też pamiętać o apteczce. Co prawda znajdzie się w niej kilka niezbędnych przedmiotów, bo każdy niepokojący objaw u niemowlaka powinien być konsultowany u lekarza, ale nie zmienia to faktu, że apteczka jest punktem obowiązkowym. Powinna się tam znaleźć sól fizjologiczna np. do przemywania oczu, probiotyk dla niemowląt i kremy pielęgnacyjne np. na odparzenia.

Pokój dziecięcy a jakość powietrza

Sprawa dotyczy w zasadzie całego mieszkania, ale w pokoju dziecięcym jest to szczególnie ważny temat. Czy wiesz, że jakość powietrza w domu może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie wszystkich domowników? Istnieje nawet schorzenie, zwane syndromem chorych budynków – objawia się bólami i zawrotami głowy oraz ciągłym przemęczeniem. Dopada ono ludzi, którzy mieszkają w źle wentylowanych wnętrzach.

Takie dolegliwości mogą skutecznie uprzykrzyć życie dorosłemu, a co dopiero małemu dziecku? W takim razie kolejnym etapem kompletowania domowej wyprawki dla dziecka, powinno być zadbanie o jakoś powietrza w domu. Na początek skontroluj poziom wilgotności za pomocą higrometru. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, może podrażniać drogi oddechowe i powodować suchość skóry. Z kolei za duża wilgotność powietrza doprowadzi do pojawiania się w mieszkaniu pleśni i grzybów.

Rozwiązaniem tego problemu są nawilżacze i osuszacze powietrza. Urządzenia tego typu pozwolą ci utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza w domu, co przełoży się na dobre samopoczucie wszystkich członków rodziny. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w centrum miasta, dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza. Wszak nawet jeśli nie otwierasz okien w okresie występowania smogu, zanieczyszczenia i tak dostają się do twojego mieszkania.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny