Data modyfikacji:

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

W tym roku spada na Ciebie konieczność przygotowania całych świąt? Jak rozdysponować sobie pracę, żeby nie dać się zwariować? Kiedy rozpocząć wykonywanie pierwszych obowiązków? Rzeczy do zrobienia przed Bożym Narodzeniem jest dużo — nie pozwólmy by stres i zamieszanie odebrały nam całą radość płynącą z tego święta!
Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, czekają na nas długie dni wypełnione przygotowaniami do świąt. Najgorsze, co możemy zrobić w tym okresie, to odłożyć wszystkie obowiązki do zrobienia “na ostatnią chwilę”. Zaczynamy robić się wtedy nerwowi, łatwo może dojść do kłótni z domownikami. Dookoła nas można wyczuć presję, która przenosi się także na innych. Zły nastrój i brak możliwości załatwienia wszystkich spraw, jakbyśmy chcieli, zaczyna nas dobijać. Nie pomaga to w zwiększeniu naszej efektywności.

Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia?

4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem

Wszystkich generalnych porządków już nie zdążymy zrobić, ale to nic nie szkodzi. Wykonajmy te najważniejsze: upierzmy firanki, żeby pachniało w domu świeżością, wytrzepmy dywany i zróbmy miejsce w spiżarni na pyszności, które będą przygotowane w naszej kuchni.

Co ważniejsze, przygotujmy sobie listę prezentów pod choinkę, które będziemy chcieli zakupić. Najlepiej zacząć je już pomału zamawiać przez internet lub kupować w galeriach handlowych. Pamiętajcie, że zwrotu towaru można dokonać stosunkowo łatwo nawet, jak nie trafimy albo zbyt pochopnie kupimy prezent. Natomiast jeżeli chodzi o tłumy w sklepach bądź opóźnienia w dostawach — tego przed świętami nie unikniemy.

Postarajmy się podzielić obowiązki pomiędzy osobami, które będziemy gościć podczas Bożego Narodzenia. Każdy, kto będzie obecny na Wigilii powinien przygotować jakąś potrawę, nawet jeżeli będzie to kompot z suszek. Jest to dobry sposób, żeby zaangażować wszystkich w przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W ten sposób każdy może poczuć tę wyjątkową atmosferę, a my oszczędzimy sobie nadmiaru pracy.

3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem

Jest to idealny czas na to, żeby zrobić sobie wszystkie najważniejsze zakupy świąteczne. Kup brakujące bombki, łańcuchy, światełka, sianko, skarpety na kominek, czy płytę z kolędami. Oczywiście, przed kupnem nowych rzeczy, warto sprawdzić, jakie rzeczy w domu nadają się do użytku, a jakie nie, i których z nich brakuje. Najlepiej w takim momencie sporządzić sobie listę, żeby żaden przedmiot podczas zakupów nam nie umknął.

Skoro  zamawiamy rzeczy związane z wystrojem domu, zastanówmy się na trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem, jak chcielibyśmy, żeby to wszystko wyglądało. Jak udekorujemy stół? Choinka ma być sztuczna, czy prawdziwa? Jakie serwetki będą pasować? Czy potrzebne są nam dodatkowe ozdoby? Kiedy to zaplanujemy, od razu będziemy mogli to zamówić w jednej paczce.

Jeżeli chodzi o zakupy, warto je robić przez internet. Ominiemy wtedy tłumy, długie chodzenie po sklepach i frustrację spowodowaną godzinami spędzonymi w kolejkach. Co więcej, będziemy mieli pewność, że nie przepłacamy za dany produkt, ponieważ są sklepy internetowe, gdzie widać porównywarkę cen, na przykład Ceneo. W trzecim tygodniu powinny już przyjść zamówione prezenty, więc będziemy mieć czas na spokojne zapakowanie i ukrycie ich przed resztą domowników.

2 tygodnie przed Bożym Narodzeniem

W tym czasie możemy już pomału zacząć gotować potrawy wigilijne, które się nie psują. Pierniki, makowce, czy miodowniki spokojnie wytrzymają dwa tygodnie. Mówi się, że nawet trzeba je wcześniej przygotować, ponieważ wtedy smaki zaczynają się przenikać i są jeszcze lepsze. Potrawy mączne, których przygotowanie zajmuje dużo czasu, też możemy wykonać wcześniej. Zróbmy pierogi, uszka, czy krokiety, troszkę podgotujmy, a potem zamroźmy. Zacznijmy ozdabiać świątecznie dom!


1 tydzień przed Bożym Narodzeniem

Ten okres przed Wigilią jest to test na walkę ze stresem. Pamiętajmy, że nie wszystko musi być idealne — nie ma co przejmować się tym, że jedna bombka jest innego koloru, czy dwa talerze są od innego kompletu. Święta to przede wszystkim rodzinna, radosna atmosfera — nie przestajmy o tym myśleć!

Tydzień przed możemy kupić karpia i go zamrozić. Przygotujmy również różne rodzaje śledzi i resztę ciast, które zamierzamy upiec. Usiądźmy też na chwilę i zastanówmy się, czy na pewno mamy wszystkie potrzebne produkty, dom jest wysprzątany, dla każdej osoby mamy prezent.

2 dni lub dzień przed Wigilią

Cały grudzień minął nawet nie wiadomo kiedy, Dzień lub dwa dni przed świętami skupmy się wraz z rodziną na wyborze najpiękniejszej choinki. Przywieźcie ją do domu, puście kolędy i zacznijcie wspólnie ozdabiać rzeczami zakupionymi wcześniej. Jak zrobicie to razem, będzie to na pewno dobra zabawa i rozluźnienie w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia, a co więcej na pewno szybko wam pójdzie. Możemy jeszcze po przystrojeniu zająć się ostatnimi przygotowaniami w kuchni.

Wigilia już jutro! Wszystkie obowiązki zostały zrobione, teraz pozostaje wyspać się i przygotować strój na wieczór!

Tekst: Natalia Świrska