Jak radzić sobie ze smogiem?  Musisz mieć te produkty!


W sprawie zanieczyszczenia powietrza pojawia się coraz większa świadomość. Może ono wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie, a co najważniejsze na zdrowie. Co powinniśmy posiadać, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych ze smogiem? Przeczytaj to zestawienie!

Smog niezmiennie pozostaje na pierwszych stronach gazet i artykułów online. W mediach również bardzo często możemy usłyszeć materiały poświęcone właśnie takiej tematyce. Miasta zaczęły zwracać uwagę na ten problem, ponieważ opublikowane badania dokładnie prezentują szkodliwy wpływ smogu na zdrowie mieszkańców.

Dlaczego warto się przed nim bronić?

Niestety, nie da się ukryć, że Polska nazywana jest “europejską stolicą smogu”. Zdarza się nawet, że zanieczyszczenia powietrza w  naszych miastach są większe niż w Pekinie! Jest to wynikiem złej polityki ochrony środowiska. Większość smogu powstaje na skutek niewłaściwego palenia w piecach — przede wszystkim śmieci. Jak podaje Politechnika Warszawska przysłowiowy Kowalski powoduje ponad pięćdziesiąt procent zanieczyszczenia! Resztę dopełniają spaliny samochodów, tirów oraz przemysł.

Wszystko to jest zmyślone, nie grożą nam żadne konsekwencje!

Tak? Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia pyły występujące w smogu mogą  powodować miażdżycę i zapalenie naczyń krwionośnych. Dowodzą, że wdychanie takiego pyłu zmniejsza długość życia Polaka o dziesięć miesięcy.

Wpływa także niekorzystnie na układ oddechowy. Powoduje skłonności do ostrego zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Dwutlenek siarki działa drażniąco na drogi oddechowe, umiarkowane narażenie na jego wdychanie powoduje pogorszenie czynności płuc u osób chorych na astmę.

Ostatnie badania na Uniwersytecie Jagiellońskim dowodzą także, że długotrwałe spędzanie czasu w smogu, może działać szkodząco na płód. Zawarta w nim substancja benzo(a)piren skutkuje pojawieniem się u niemowląt zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a później - u kilkulatków - niższym ilorazem inteligencji.


Jak możemy ochronić się przed smogiem?


1. Maska antysmogowa
Oczywiście, w momencie dużego stężenia pyłów w powietrzu powinniśmy ograniczyć spacery, jednak jakoś musimy chodzić do pracy, czy przejść do szkoły, czy uczelnię. Specjalna maska przylegająca do twarzy ograniczy dostanie się pyłu do nosa i ust. Produkt ten możemy kupić zarówno za 10, jak i za 200 złotych— wszystko zależy od tego, czego szukamy.

MASKA CITYMASK ANTYSMOGOWA CZARNA MASKA ANTSMOGOWA NA GUMKĘ Z WĘGLEM AKTYWNYM

Maska przeznaczona do codziennego chodzenia po mieście. Łatwo można ją schować do torby, nie zajmuje dużo miejsca. Jest wyposażona w dwa otwory, przez co można łatwiej oddychać. Wyposażona jest w aktywny węgiel, który jeszcze lepiej chroni nas przed wdychaniem szkodliwych płynów. Minusem może być mały wybór kolorystyczny. Kosz wynosi niecałe 20 złotych.

MASKA ANTYSMOGOWA I PRZECIWPYŁOWA RESPIMASK

Maska,  poprzez zastosowanie membrany z nanowłókna Respilon, chroni nie tylko przed szkodliwym smogiem, ale także przed wirusami, bakteriami, czy roztoczami. Jest idealna dla osób dotkniętych alergią. Wadą może być krótkotrwały okres przydatności — to produkt jednorazowy. Koszt wynosi ponad 10 złotych.

RESPRO MASKA ANTYSMOGOWA TECHNO

Filtr w masce Techno łączy filtrację mikrozanieczyszczeń filtru Hepa-Type z filtracją chemiczną DAC gazów i oparów. Maska dzięki temu idealnie sprawdzi się w miastach, ponieważ ograniczy nam także zapach papierosów, czy spalin. Co więcej, łatwo się w niej oddycha, ponieważ został zwiększony przepływ powietrza. Jest też bardzo trwała i solidna. Zapinana jest na rzep, dzięki któremu można ją dopasować do kształtu głowy. Filtr wymienia się w prosty sposób. Minusem produktu może być cena, ponieważ jego koszt to ponad 200 złotych.

DRAGON MASKA ANTYSMOGOWA SPORT BLACK
Maska idealnie nadaje się do uprawiania sportów na zewnątrz, a szczególnie do biegania. Nie ma w niej problemu z oddychaniem, nawet podczas szybszego tempa. Raczej dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy, posiada nawet elastyczny zacisk nosowy. Jeżeli chodzi o wygląd to należy do większych i mało kompatybilnych. Koszt to około 130 złotych.

2. Filtry powietrza
Takie urządzenie postawione w pomieszczeniu przepompowuje powietrze czyszcząc je z pyłów i innych zanieczyszczeń. To, na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie to, czyurządzenie jest przeznaczone do oczyszczania pokoju o powierzchni 25 metrów kwadratowych, czy 50-metrów. Jest to ważne, ponieważ kiedy postawimy ten pierwszy w 50-metrowym pomieszczeniu sprawi, że filtracja będzie mało skuteczna. Warto o tym pamiętać wybierając oczyszczacz.

PHILIPS AC3256/10
Zasięg oczyszczacza to 95 metrów kwadratowych. Chodzi w miarę cicho, jest bardzo prosty w obsłudze. Po kilku dniach czuć wyraźną poprawę w wdychanym powietrzu. Oprócz zanieczyszczeń usuwa także alergeny. Koszt wynosi około 1900 złotych.

XIAOMI MI AIR PURIFIER 2
Maksymalna wielkość pomieszczenia to 20 metrów kwadratowych. Można nim kierować przez aplikację mobilną, nawet jak nie ma nas w domu. Jest bardzo prosty w obsłudze i cicho pracuje. Koszt wynosi ponad 600 złotych.

Tekst: Natalia Świrska