Matura- krok ku dorosłości. Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem?


Matura – egzamin dojrzałości, który budzi wiele emocji nie tylko w maturzystach, ale także ich rodzicach i nauczycielach. Jest to czas bardzo ważny, ale również pełen obaw, dlatego warto wiedzieć jak poradzić sobie ze stresem, który towarzyszy w tym okresie. Oto kilka porad, które warto znać i wykorzystać!

1. Uporządkuj swoje otoczenie

Pokój i biurko, które będą naszym miejscem pracy powinno być maksymalnie przystosowane do naszych potrzeb. Poukładaj wszystko tak, aby to co najważniejsze było pod ręką. Przed nauką posprzątaj swoją przestrzeń. Dużo lepiej będzie się pracować w porządku i ładzie, niż bałaganie, który będzie rozpraszał. 

2. Postaw na bliskich

W tym okresie bardzo ważne jest mieć na kogo liczyć. Nie bój się poprosić o pomoc najlepszego kolegę, siostrę, czy mamę. Być może w szybki i prosty sposób wytłumaczą to co ciężko zrozumieć, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który jest tak cenny w tym okresie. 

3. Pamiętaj o odpoczynku

Nikomu nie pomoże siedzenie nad książkami przez cały. Pamiętaj, dobrze rozplanować swój czas nauki. Zapisz w kalendarzu, kiedy i czego planujesz się uczyć. W swoich zapiskach nie zapomnij uwzględnić czasu na relaks i odpoczynek. Spacer na świeżym powietrzu, ulubiony serial lub wyjście ze znajomymi jeszcze nikomu nie zaszkodziły!

4. Przygotuj się wcześniej

Wszystkie niezbędne przybory takie jak długopisy, kalkulator, chusteczki i dokumenty przygotuj dzień wcześniej. Bieganie po domu z rana i szukanie dowodu wprowadzi tylko niepotrzebny stres, którego możemy sobie oszczędzić.

5. Postaw na sen 

Pamiętaj, żeby przed egzaminami się wyspać. Wstań wcześniej, weź odświeżający prysznic, a przede wszystkim zjedz śniadanie. Ważne jest, aby skupić się na tym co piszemy na maturze, a nie na burczącym brzuchu.

6. Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę

Uczenie się na ostatnią chwilę może dać efekt odwrotny do pożądanego- wszystko nam się poplącze, pomiesza, w głowie zapanuje mętlik i nie będziemy już niczego pewni. Systematyczne powtarzanie materiału da o wiele lepsze efekty. 

Ostatniego dnia postaw tylko i wyłącznie na relaks i przyjemności. Spędź go z przyjaciółmi, rodziną i rób to, co sprawia Ci radość. To najlepszy sposób na pozbycie się stresu!

A Wy jakie macie pomysły na radzenie sobie ze stresem przed ważnymi wydarzeniami?