Data publikacji:

Jak samodzielnie zrobić ozdoby świąteczne i choinkowe?

Za pasem święta, a co za tym idzie, świąteczne przygotowania. Dla nadania uroczej aury rodzinnym świętom wystarczy zadbać o odpowiednie dekoracje. Najlepszym sposobem na udekorowanie domu z całą rodziną jest wspólne tworzenie ozdób. Jak zrobić ozdoby świąteczne w domu? W tym krótkim poradniku opiszemy to krok po kroku.

Jak zrobić bombki?

- Różnej wielkości kule styropianowe można według własnej konwencji przyozdobić wysuszonymi darami natury, takimi jak na przykład szyszki, kasztany, żołędzie, dowolne orzechy i ich łupiny, owoce jarzębiny czy suszone plastry cytryny. Oprócz tego, do ozdabiania można posłużyć się wstążkami, kokardkami, koronkami, guzikami i różnego rodzaju świecidełkami czy brylancikami. 

Potrzebny do tego będzie klej na gorąco (do dostania w dobrych sklepach papierniczych lub sklepach budowlanych), wyżej wymienione elementy dekoracji, cienkie druciki i nitki lub wstążeczki, które posłużą do zawieszenia bombki na choince.

Bierzemy styropianową kule (można ją uprzednio pomalować ) i wbijamy wygięty drucik na tyle głęboko, żeby można było przełożyć nitkę lub barwną wstążkę i powiesić w wybranym miejscu. Za pomocą kleju mocujemy do niej wybrane przez nas elementy i korzystając z inwencji twórczej staramy się stworzyć naszą unikatową bombkę. W końcowym etapie tworzenia bombki, możemy urozmaicić złotą farbą lub brokatem w spreju. Tak oryginalne ozdoby świąteczne będą z pewnością pięknie prezentować się nie tylko na tegorocznym drzewku. 

- Za innego typu bombki choinkowe posłużyć mogą łupiny orzechów włoskich. Sposób ten jest mniej czasochłonny, niż opisywany wcześniej. Do stworzenia takiej małej bombki potrzebny jest klej na gorąco lub równie mocny klej w tubce oraz wstążka, której użyjemy do powieszenia ozdoby na choince. Bierzemy łupinkę orzecha i do jej wewnętrznej części przyklejamy złożoną na pół wstążeczkę i czekamy moment do całkowitego wyschnięcia kleju. Następnie potrzebna będzie druga łupinka od pary, którą mocujemy do pierwszej z przytwierdzoną wstążeczką. W ten sposób wykonana bombka może pozostać w swojej pierwotnej formie, albo nabrać koloru. Powierzchnię orzecha włoskiego można urozmaicić według własnego gustu artykułami pasmanteryjnymi. Jedną z bardziej efektownych metod na nadanie orzechom ozdobnego charakteru jest użycie złotej lub srebrnej farby w spreju. Kolejną możliwością jest użycie złotej farby w tubce, którą punktowo możemy malować na orzechu świąteczne wzory.

Jak zrobić łańcuch z papieru?

Ręcznie robione łańcuchy choinkowe to ozdoby szczególnie łatwe do wykonania przez dzieci i nie tylko. Do stworzenia dowolnej długości papierowego łańcucha, potrzebne są ozdobne kartki lub kolorowa krepina, klej do papieru oraz nożyczki.

Kartki lub krepinę tniemy na paski równej długości i szerokości. Sklejając ze sobą dwa końce papierowego paska tworzymy kółeczko. Następnie bierzemy kolejny pasek innego koloru, przekładamy go przez wcześniej sklejone kółeczko i analogicznie łączymy ze sobą dwa końce za pomocą kleju. Powtarzamy czynność do momentu, kiedy uznamy, że nasz łańcuch jest odpowiednio długi. Gotowy łańcuch możemy powiesić nie tylko na świątecznym drzewku, ale w każdym wybranym przez nas miejscu.

- Innego rodzaju łańcuchem z papieru jest świąteczna girlanda, której wykonanie jest nieco bardziej czasochłonne. Potrzebne do tego będą kolorowe kartki, wstążki, klej lub dwustronna taśma klejąca. Na początek na ozdobnych kartkach musimy wydrukować wzory kojarzące się ze świętami, na przykład śnieżynki, choinki, mikołaje czy gwiazdki. Następnie wycinamy wzory i wybieramy pasującą do nich wstążkę lub nitkę. Po wycięciu wszystkich wzorów bierzemy wstążkę o odpowiedniej długości i za pomocą taśmy albo kleju obustronnie przyklejamy papierowe elementy pionowo lub poziomo w zależności od miejsca, w którym powiesimy girlandę.

Inne ozdoby handmade

Drewniane tabliczki do powieszenia wycięte w kształty serc, kół i choinek można tanio nabyć w hurtowniach i sklepach dla plastyków. Do ich ozdobienia można posłużyć się techniką deceoupage, która polega na naklejeniu i polakierowaniu odpowiednio dobranego wzoru, wyciętego z papieru lub świątecznej serwetki. Potrzebny będzie do tego farba, pędzelek, klej i lakier do decoupage. Na początku malujemy tabliczkę farbą i czekamy na wyschnięcie. Następnie kładziemy wyciętą serwetkę na tabliczce i cienkim pędzlem delikatnie naklejamy od środka kierując się w stronę brzegów, aby nie rozerwać serwetki. Po wyschnięciu kleju, lakierujemy tabliczkę i odkładamy do wyschnięcia. Na koniec przewiązujemy wstążkę lub ozdobny sznurek przez dziurkę. Tak stworzone ozdoby na święta handmade możemy powiesić na choince lub pod sufitem na długich wstążkach.

Jak wykonać choinkę ze styropianowego stożka?

Tworzenie tego typu stroika jest czasochłonne, jednak efekt jaki ze sobą niesie z pewnością będzie tego warty. 

Do stworzenia stroika w kształcie małej choinki potrzebny będzie styropianowy stożek, klej na gorąco i tak samo jak w przypadku bombki, wybrane elementy do naklejenia. 

Bierzemy pomalowany wcześniej styropianowy stożek i w fantazyjny sposób przyklejamy wysuszone drobiazgi. Gdy uznamy, że nasza choinka jest gotowa, możemy opleść wokół niej miniaturowe łańcuchy z papieru, które w łatwy sposób można stworzyć z pasków kolorowego papieru lub wyciętych wzorów naklejonych dwustronnie na nitkę.

Jak zrobić wieniec z gałązek?

Wyjątkowo świąteczny nastrój zagości od samego progu, jeśli na drzwiach zawiśnie zielony wieniec. Stworzenie wieńca świątecznego jest bardzo pracochłonnym rodzajem ozdoby handmade, mimo tego warto poświęcić czas na jej przygotowanie. Do wykonania klasycznego bożonarodzeniowego wieńca potrzebna będzie podstawa, czyli słomiane koła o dowolnej średnicy, gałązki sosny, jodły lub jałowca, elastyczny zielony drucik, nożyce ogrodowe oraz kombinerki. Przydatne będą także elementy ozdobne, takie jak kolorowe wstążki, szyszki czy inne artykuły, którymi chcemy przyozdobić nasz wieniec.

Na samym początku robimy zieloną bazę. Mocujemy pierwszą gałązkę za pomocą elastycznego zielonego drucika, który owijamy wokół łodygi. Następnie dokładamy kolejne gałązki, które układamy ciasno i w pod kątem, aby ukryć rośliny obwiązane drutem. Aby stworzyć piękny i równomierny wieniec, nie można zapomnieć o tym, aby mocować gałązki nie tylko od góry, ale też po bokach koła. Ostatnie rośliny, które pozostaną do przymocowania, należy delikatnie wsunąć pod pierwszą gałązkę. Pozostaje teraz udekorowanie wieńca.

Warto zacząć od umocowania na wieńcu kilku sosnowych szyszek za pomocą drucika. Przeplatamy go pomiędzy pręcikami szyszki, a następnie formujemy małą pętelkę, aby zamocować ją na wieńcu. Później ze wstążki tworzymy kokardy, które również za pomocą drucika umieszczamy między szyszkami. Zamiast drucika można użyć również zielonej nitki lub kleju. W ten sposób możemy dodać do kompozycji inne ozdoby takie jak bombki, orzechy, małe prezenciki, gałązki jemioły lub suszone plastry pomarańczy. Na świątecznym wieńcu równie pięknie prezentują się słodycze i ozdobione lukrem pierniki.

Tak udekorowany wieniec wieszamy na drzwiach wejściowych lub kładziemy na rodzinnym stole.

Przeczytaj również