Data modyfikacji:

Jak się pozbyć siwych włosów? Jak farbować domowymi sposobami?

Siwe włosy są zazwyczaj oznaką starzejącego się organizmu. U jednych pojawiają się dopiero w podeszłym wieku, ale zdarza się, że również o wiele młodsze osoby zaczynają dostrzegać u siebie pierwszą siwiznę. Od paru lat siwy kolor włosów stał się modny i wiele osób specjalnie farbuje włosy na siwo. Pojawiająca się siwizna może być elementem naszego stylu, jeśli mamy je w całości siwe lub srebrzą się pojedyncze pasma. Jednak bardzo często jest to nierównomierne zabarwienie, siwe są pojedyncze włoski, dlatego większość z nas stara się je ukryć. Jeśli ich nie akceptujemy, na całe szczęście dostępne są sposoby, by zwalczyć siwiznę.

Profesjonalne farby do włosów siwych

Najprostszym sposobem jest farbowanie siwych włosów. W drogeriach dostępny jest bardzo bogaty wybór farb, które obiecują pokrycie siwizny. Warto sprawdzić jakie pokrycie siwych włosów oferują farby, jeśli mamy powyżej 50% siwych włosów powinniśmy szczególnie uważnie dobrać produkt. Nie każdy będzie w stanie pokryć tak dużą ilość. Samodzielnie farbowanie włosów jest trudniejsze, jeśli na głowie mamy nasz naturalny kolor i dodatkowy siwy. Jeśli taki sam kolor farby zastosujemy na całość włosów, efektem będzie nierównomierne pokrycie. Ważny jest również czas, przez który trzymamy farbę na poszczególnych pasmach. Jeśli zależy nam na profesjonalnym zafarbowaniu i równomiernym kolorze, warto udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie kolory i dostosuje czas farbowania do naszych włosów.

Farbowanie włosów henną

Możemy również wykorzystać naturalne farby do włosów. Zwłaszcza jeśli zwykłe farby nas podrażniają lub nie chcemy zbytnio zniszczyć naszych włosów. Farbowanie henną jest sposobem, by nadać naszym włosom inny kolor i dodatkowo je odżywić. Jest to bardziej czasochłonny zabieg niż farbowanie farbą chemiczną. Henną możemy osiągnąć głównie czerwono-brązowe kolory, nie uzyskamy nią jasnych chłodnych brązów lub blondów. Dla takich odcieni możemy kupić inne ziołowe farby. Jeśli nasze włosy są nierówno pokryte siwizną, henna do włosów zafarbuje je nierównomiernie. Zdarza się, że taki efekt wygląda korzystnie, uzyskujemy naturalne refleksy. Jednak w bardziej ekstremalnym sytuacjach, włosy mogą być w rudawym, a nawet pomarańczowym odcieniu. Dlatego przy pierwszym farbowaniu należy przygotować się na to, że efekt może nas nie usatysfakcjonować. Jednak zarówno jeśli mamy siwe pojedyncze pasemka lub nawet większość włosów, henna może dać bardzo ciekawy i korzystny efekt. W związku z tym warto sprawdzić, jak spisze się na naszych włosach.

Naturalny sposób na siwe włosy

Możemy również wykorzystać inne naturalne produkty, by ukryć siwy kolor. Jednym ze sposobów, by przyciemnić nasze włosy, jest farbowanie ich kawą. W tym celu należy przygotować bardzo mocny wywar. Im lepszej jakości kawę zastosujemy, tym lepszy efekt uzyskamy. Do farbowania należy przygotować mieszankę składającą się z dwóch części odżywki, dwóch części zmielonej kawy i zaparzonej wcześniej kawy. Nakładamy ją na włosy i czekamy około godziny, by zabarwiła nasze pasma. W przypadku siwych włosów zabieg ten należy powtórzyć kilkukrotnie, aż do uzyskania satysfakcjonującego nas efektu. Dla podtrzymania efektu, możemy raz w tygodniu stosować płukanki z kawy. W tym celu najpierw nakładamy szampon, a następnie kawę i trzymamy przez 20 minut. W celu utrwalenia kolory zmywamy mieszankę octem jabłkowym, a następnie czystą wodą. Farbowanie włosów kawą przyśpieszy ich porost i odżywi skórę głowy.

Ziemniak dla siwych włosów

Innym sposobem, by włosy naturalnie odzyskały swój dawny kolor, jest stosowanie wywaru z ziemniaków. W tym celu zagotowujemy obierki z kilku ziemniaków. Po osiągnięciu temperatury wrzenia gotujemy je przez 5 minut a następnie odstawiamy do schłodzenia. Do gotowego wywaru możemy dodać olejek zapachowy, by poprawić jego aromat. Po umyciu głowy, wmasowujemy mieszankę we włosy i skórę głowy. Po paru dniach powinny być widoczne pierwsze efekty w pokryciu siwych włosów.

Tryb życia dla zachowania naturalnego koloru

Farbowanie włosów stosujemy, gdy pojawią się siwe włosy, jednak możemy spróbować to opóźnić. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Stres, palenie papierosów, niedobór witamin i zła dieta mogą przyczynić się do szybkiego siwienia. Warto więc zadbać o swoje zdrowie, nie tylko po to, by uniknąć siwienia. W tym celu, lepiej porzucić nałogi i zacząć dostarczać witaminy z grupy B organizmowi. Powinniśmy zadbać o naszą tarczycę, gdyż jej choroby również mogą przyczynić się do siwienia. Jednak musimy pamiętać, że nie uda nam się całkowicie uniknąć siwych włosów, za które w głównej mierze odpowiadają geny.

Autor: TB