Data publikacji:

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę?

Rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem dość stresującym dla osoby poszukującej pracy. I choć jest dość wyczekiwaną sytuacją, to jednak niesie ze sobą pewne obawy. Pojawiają się pytania: Jak wypadnę w oczach przyszłego pracodawcy? Czy się spodobam? Czy będę odpowiednim kandydatem na to stanowisko? Czy będę potrafił odpowiedzieć na postawione mi pytania? Dlatego, aby czuć się pewniej należy odpowiednio się przygotować. 

Odpowiednie przygotowanie przede wszystkim

Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, w której chcemy pracować. Należy również poćwiczyć wymowę - nasze odpowiedzi na zadawane pytania, powinny być wypowiedziane głośno, wyraźnie i stanowczo. Jednak dość istotnym, jak nie najistotniejszym elementem pozostaje kwestia, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Przegląd garderoby jest konieczny. Być może zakup nowego stroju będzie najlepszym rozwiązaniem. Okazać się może, że tuż przed wyjściem nie mamy co na siebie włożyć. Spodnie które chcieliśmy założyć okazały się za małe, a bluzka zrobiła się szara. Dlatego należy wcześniej zrobić przegląd szafy i w razie konieczności zainwestować w nowe ubranie. 

Należy pamiętać, iż najważniejsze jest pierwsze wrażenie. I to strój właśnie będzie pierwsza rzeczą, na którą zwróci uwagę nasz - być może przyszły pracodawca. Należy oczywiście dostosować swój strój do stanowiska, na które aplikujemy. Inaczej bowiem ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną do biura, a inaczej gdy chcemy pracować jako robotnik budowlany, ogrodnik czy sprzedawca w sklepie odzieżowym.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura? 

Przede wszystkim musimy wyglądać schludnie i czysto. Praca w biurze wymagać będzie od nas nienagannego wizerunku, dlatego też taki musimy przedstawić na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracownik biurowy oznacza się elegancją, poczuciem dobrego smaku, nienagannym strojem. Pomijam tutaj kwestie wysokiej kultury osobistej czy odpowiednich kwalifikacji. Przede wszystkim bowiem, pracownik biurowy ma kontakt z innym ludźmi, petentami, potencjalnymi klientami. Jego strój to jego wizytówka. 

Mężczyzna powinien ubrać ciemne spodnie, czystą koszulę. Nie musi być to od razu biała koszula. Kolor powinien być jednak stonowany. Dobry będzie tu beż, czy błękit. Unikajmy krzykliwych kolorów. Niedopuszczalne jest założenie stroju sportowego, koszulki polo czy dżinsów. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju pracy. Na rozmowę o pracę do banku stosownie jest założenie całego garnituru. W takim przypadku, nawet krawat będzie na miejscu. Nie trzeba tutaj dodawać, aby całości powinny dopełnić wypastowane, najlepiej czarne, eleganckie buty. 

Kobieta, aby dobrze się zaprezentować, powinna założyć ciemną spódnicę lub spodnie i pasującą do całości bluzkę. Może również założyć ciemną, skromną sukienkę i w zależności od pogody żakiet. Strój nie może być wulgarny, dlatego ważne jest aby spódnica nie była za krótka, a dekolt zbyt duży. Włosy powinny być elegancko upięte, buty czyste i pasujące do stroju. Obuwie powinno zakrywać palce. Zrezygnujmy z sandałów czy klapek. Ważna jest również wysokość obcasa. 

Jeżeli kobieta zdecyduje się na makijaż, powinien on być delikatny, naturalny, podkreślający tylko naturalną urodę. Unikajmy zakładania zbyt dużej ilości biżuterii. Minimalizm jest w takim przypadku najlepszym sposobem na zrobienie dobrego wrażenia. Elegancji doda torebka, lub teczka ze swoim CV, na wypadek gdyby pracodawca zechciał do niego zajrzeć.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?

Również w tym przypadku strój jest naszą wizytówką. Nie ma znaczenia czy aplikujemy na stanowisko pracownika biurowego czy sprzątaczki - jak cię widzą tak cię piszą. Ponadto to nasz wygląd, świadczy o naszym szacunku do przyszłego pracodawcy. Gdy ubiegamy się o pracę na magazynie bądź w sklepie, nie musimy wyglądać tak oficjalnie jak w poprzednim przypadku. 

Mężczyzna nie musi od razu zakładać garnituru, a kobieta biało-czarnego stroju. Owszem, możemy wyglądać elegancko - ale tutaj założenie czarnej spódnicy i białej bluzki nie zawsze będzie dobrze odebrane. Należy zaznaczyć, że tutaj wymagania pracodawcy są inne, niż w przypadku osoby ubiegającej się o pracę w biurze. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest założenie ciemnych spodni bądź spódnicy i bluzki w jasnym, przyjemnym kolorze

Kobieta z powodzeniem może założyć granatową spódnicę czy spodnie i niebieską bluzkę, bądź nawet sweterek. Jednak poruszane wcześniej kwestie makijażu, biżuterii czy fryzury - pozostają takie same. 

Rozmowa kwalifikacyjna to nie pokaz mody, a poważne spotkanie

Należy zachować umiar w każdej dziedzinie. Pomimo innego stanowiska, nie zakładajmy na rozmowę kwalifikacyjną stroju czy obuwia sportowego. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna jest przepustką do otrzymania pracy. Należy więc wyglądać odpowiednio. 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o prace? Reasumując - odpowiednio do stanowiska, na które aplikujemy. Strój musi być czysty i wyprasowany. Jeżeli dołożymy do tego nasze umiejętności i wiarę w powodzenie, to z pewnością czeka nas nagroda w postaci otrzymania pracy.

Przeczytaj również