Jak skonstruować robota z klocków lego?

Jeśli chodzi o zabawki, to obecnie mamy tak szeroki wybór, że niejednego przyprawia on niemały zawrót głowy — i to zarówno jeśli chodzi o wybór dla chłopców, jak i dla dziewczynek. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, jakie są najodpowiedniejsze zabawki dla twojego dziecka? Otóż najlepiej jest, gdy dziecko może uczyć się przez doskonałą zabawę. Tu idealnym rozwiązaniem okazują się więc wszelkiego rodzaju układanki czy klocki. Dodatkowo istotne jest, by zabawki mogły rozwijać kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne twojego dziecka. Dlatego firma lego szybko odpowiedziała na to zapotrzebowanie. A to za sprawą serii superrobotów. Nie dość, że twoja pociecha będzie mogła mieć stale swojego superbohatera przy sobie, to jeszcze uwaga — sama będzie musiała go złożyć. A jak to zrobić? Oczywiście każdy robot jest pod względem poziomu trudności składania dostosowany do wieku dziecka. Jednak my postanowiliśmy przedstawić jeden przykład, jak skonstruować robota z klocków lego.

Jako przykład podajemy robota z serii Lego Bionicle. Przede wszystkim warto rozłożyć sobie wszystkie poszczególne części. Budowanie najlepiej zacząć od nóg, które łączymy z sobą najlepiej dwukolorowo. Każda noga składa się z trzech części. Jeśli chodzi o ręce — tu budowanie podzielone jest na dwie części, które później łączymy z sobą. Na ręce potrzebnych jest sześć części. Tułów właściwie może wydawać się najprostszy do ułożenia.

Szkielety klatki piersiowej są już gotowe, wystarczy, że je z sobą połączysz. Musisz jedynie z drobniejszych elementów ułożyć kręgosłup, a następnie połączyć go z klatką piersiową, wkładając go w jej środek. Budowa tułowia składa się z dziewięciu elementów. Głowa tego robotaskłada się z pięciu części. Pod mniejszą część kasku wkładamy drobne elementy, a następnie na mniejszy kask nakładamy większy, uzyskamy wówczas wielką głowę o zielonych oczach.

W tym momencie mamy już ułożone podstawowe elementy ciała — nogi, ręce, tułów i głowę. Co zatem trzeba zrobić, by otrzymać kompletnego robota? Ponownie, na początek najlepiej rozłóż sobie wszystkie złożone części na stole. Zacznij od przyłączenia nóg do klatki piersiowej, następnie dołącz ręce. Na samym końcu dołączamy głowę.

Mamy efekt końcowy. Jak już wspominaliśmy, podany robot jest jedynie jednym z wielu. Tak czy inaczej, z pewnością sprawi twojemu dziecku wiele radości.


Robotyka lego

Czy potrafisz wyobrazić sobie roboty, które potrafią chodzić, mówić, a nawet uwaga… samodzielnie podejmować decyzje? Dzisiejsze czasy jasno pokazują, że to, co może się nam wydawać wyłącznie wytworem naszej wyobraźni, szybko staje się rzeczywistością, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi pobudzanie fantazji i wyobraźni dzieci.

Wspomniane już składanie robota to tak naprawdę przykład całego trendu związanego z robotyką lego. W takim razie warto zadać sobie pytanie — czym jest robotyka lego? To przede wszystkim interaktywne warsztaty, mające na celu (ponownie) naukę poprzez zabawę.

Organizatorzy warsztatów chcą, aby dziecko sprawnie nauczyło się wprowadzać teorie w praktykę. Dodatkowo tworzenie i składanie niesamowitych konstrukcji sprawi twojemu dziecku wiele radości. Nauka ta pozwoli również twojemu dziecku zrozumieć podstawowe zasady technologii oraz to, jak sprawnie te zasady wykorzystywać.

Ponadto dziecko, tworząc swojego superbohatera  w sposób kreatywny pozna świat nowoczesnej technologii, a ta, jak wiemy, w dzisiejszych czasach postępuje każdego dnia. Dodatkowo wzbogaci to jego pamięć, koncentrację i zdolności manualne. Krótko mówiąc, robotyka lego to połączenie między innymi: kreatywności, technologii, współpracy, analitycznego myślenia i doskonałej zabawy.

Bardzo często na przykład w środku zimy organizowane są tak zwane półkolonie. Tworzy się na nich nie tylko roboty, organizatorzy przewidują również między innymi warsztaty języka angielskiego. Zapewnione jest zarówno zakwaterowanie, jak i pełne wyżywienie, a także program urozmaiconych zajęć. Zarówno warsztaty, jak i półkolonie przewidziane są dla dzieci w różnym wieku.

Robotyka dla dzieci

Twoje dziecko już od szkoły podstawowej interesuje się przedmiotami ścisłymi? A może chcesz rozbudzić w nim zamiłowanie do technologii? Ma rękę do majsterkowania lub po prostu interesuje się robotami? Jeśli tak, to w takim razie jako rodzic powinieneś dowiedzieć się, czym jest robotyka dla dzieci.

Są to przede wszystkim zajęcia w różnej formie, głównie jednak mające na celu rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności u twojego dziecka. Na tego typu zajęciach twoja pociecha będzie się uczyć, jak sprawnie konstruować robota czy inne urządzenia składające się z drobnych części.

Zajęcia te nie tylko pozwolą dziecku na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, lecz także być może (jeśli na przykład jest humanistą) rozbudzą w nim choć małe zainteresowanie do nauk ścisłych. Tak czy inaczej, na tego typu zajęcia warto dziecko zapisać, chociażby po to, by mogło (prócz zajęć szkolnych) mieć dodatkową możliwość rozwoju.

Zazwyczaj jest tak, że zajęcia z robotyki są oddzielnie specjalnie organizowane (na przykład w miejscowym ośrodku kultury). Może być jednak tak, że w szkole twojego dziecka takie lekcje są organizowane w ramach zajęć dodatkowych — w takiej sytuacji tym bardziej powinno ono z nich skorzystać. Może akurat w ich trakcie narodzi się przyszły inżynier…

Mindstorms

Jeżeli twoja pociecha przejawia ogromne zainteresowanie konstruowaniem robotami, możesz mu sprawić ogromną radość, kupując prezent, dzięki któremu robota marzeń będzie mogła skonstruować sama we własnym pokoju.

Tu odpowiedzią jest robot Lego Mindstorms. Na początek warto wspomnieć, że są to konstrukcje zaawansowanej technologii. Twoje dziecko będzie mogło stworzyć niesamowite roboty, mające zdolność myślenia, chodzenia, rozmawiania — krótko mówiąc, robienia wszystkiego, co tylko zechce.

Co więcej, wszystko to odnajduje się w technologii trójwymiarowej, co jest niemałą (aczkolwiek już dość dawno stosowaną) atrakcją wśród zabawek dla dzieci. Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja, która z pewnością krok po kroku poprowadzi twoje dziecko do tego, jak zbudować swojego robota marzeń.

Odkryj dziecięce marzenia

Odnosząc się do tych wszystkich nowinek, można pokusić się o pytanie — dlaczego producenci tak bardzo chcą sprostać wymaganiom dzieci? Tu na pytanie mogą sobie odpowiedzieć nawet jego rodzice. Jak doskonale pamiętamy, każdy z nas, kiedy był dzieckiem, marzył o tym, by choć na moment wcielić się w swojego ukochanego bohatera, idola.

Dla jednych był to Superman, dla innych Lego Batman. Podobnie jest w przypadku dzieci współcześnie. Przy czym istnieje jedna różnica, mianowicie technologia, która dziś pozwala na to, aby dziecko naprawdę miało możliwość poczucia się jak superbohater. Okres dziecięcy to czas fantazji, marzeń i pomysłów na życie każdego dnia, pozwólmy zatem dziecku (tak jak pozwalaliśmy sobie) na poczucie odrobiny magii w codzienności…

Konstruowanie robota może być okazją do wspólnej zabawy

I to dosłownie! Dziś, w dobie ciągłej pogoni za pracą, rodzicom często trudno jest znaleźć czas na zabawę z własnym dzieckiem. A przecież w tym okresie życia tak ważne jest nawiązanie silnej więzi — ta najlepsza jest wtedy, gdy towarzyszy jej doskonała zabawa. A zatem wspólne składanie takiego robota może być świetnym pretekstem do tego, aby dodatkowo się do siebie zbliżyć i wzajemnie się inspirować. 

DIY dla dzieci

DIY dla dzieci. Proste pomysły do zrobienia przez dziecko

2020-09-22
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto wraz z dzieckiem tworzyć nowe zabawki i ozdoby, zamiast wciąż kupować gotowe. Po pierwsze – to nauka oszczędności. Po drugie – rośnie kreatywność malca. Po trzecie – dzięki temu dziecko ćwiczy wyobraźnię, zręczność i cierpliwość. Sprawdź więc nasze pomysły na „do it yourself”, czyli DIY dla dzieci, i bawcie się dobrze.
tablica manipulacyjna

Tablica manipulacyjna DIY. Jak zrobić tablicę dla dzieci?

2020-09-16
Kupujesz swojemu maluchowi najpiękniejsze i wcale nie tanie zabawki, a mimo to on woli bawić się włącznikiem światła, interesują go kontakty lub zasuwka w furtce? To całkowicie naturalne, a takie potrzeby twojej pociechy pomoże zaspokoić tablica manipulacyjna dla dzieci. Jej wykonanie nie jest skomplikowane, a gwarantujemy, że stanie się ona ulubioną zabawką twojego brzdąca. Zapraszamy do poradnika, w którym udowodnimy ci, że tablica manipulacyjna DIY jest w wykonaniu prostsza niż sądzisz i pokażemy, jak zrobić ją samodzielnie.
nowe zestawy lego

Jakie nowe zestawy i serie klocków Lego?

2020-09-15
Lego każdego roku pamięta o swoich fanach, wypuszczając na rynek kolejne, coraz bardziej fantazyjne zestawy. Jakie komplety miały swoją premierę od początku 2020 roku? Odkrywamy nowe serie Lego, które z pewnością będą świetnym dodatkiem do twojej kolekcji!
klocki dla 2-latka

Wybieramy bezpieczne klocki dla 2-latka

2020-09-10
Choć klocki należą do najprostszych zabawek dziecięcych, zabawa nimi może przynieść twojemu malcowi bardzo wiele korzyści. Rozwijają wyobraźnię, myślenie przestrzenne i umiejętność logicznego myślenia. Sprawdziliśmy, które klocki dla 2-latka zapewnią maluchowi frajdę i naukę w jednym, bez rezygnacji z maksymalnego bezpieczeństwa.