Jak sobie radzić z alergią


Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że co trzeci człowiek cierpi na alergię. Na tę uciążliwą przypadłość choruje w Polsce nawet co drugie dziecko. Na szczęście większość maluchów z tego wyrasta. Jak radzić sobie z alergią na pyłki? Jakie choroby alergiczne najczęściej występują wśród dzieci i dorosłych? Czy testy alergiczne wykryją alergię wziewną lub pokarmową? Przedstawiamy skuteczne sposoby radzenia sobie z objawami alergii. 

Alergia na pyłki najczęściej występującym uczuleniem

Mianem alergii określa się nadwrażliwość i nieprawidłową reakcję organizmu człowieka na czynniki potencjalnie nieuczulające. Statystycznie najczęściej chorujemy na alergię na pyłki, ale dużą „popularnością” cieszą się także alergie na kurz i sierść zwierząt. Wszystkie te uczulenia można ująć w ramach wspólnej kategorii: alergia wziewna.

Okres pylenia roślin — w szczególności wiosna, przy pięknej, słonecznej, bezwietrznej pogodzie, jest trudny dla alergików. Osoby, które w tym czasie odczuwają przykre objawy alergiczne, powinny sprawdzić, na co są uczulone. Odpowiedź na to pytanie przyniosą testy alergiczne. Jeśli alergenem będą pyłki, pacjenci będą musieli konieczne przyswoić sobie kalendarz pylenia roślin.

Kalendarz pylenia roślin

Cierpiący na alergię wziewną odczuwają nieprzyjemne objawy związane ze swoim uczuleniem już od lutego, gdyż wtedy zaczyna kwitnąć leszczyna, a nieco później wiązy i olchy. W kwietniu okres swojego pylenia rozpoczyna brzoza, a z końcem maja aż do połowy lipca w powietrzu występuje wysokie stężenie pyłków traw i zbóż — pszenicy i żyta. Pod koniec lata i na początku jesieni pylą chwasty kwitnące do końca września. Kalendarz pylenia roślin jest mocno rozbudowany, dlatego warto wiedzieć, na co właściwie jesteśmy uczuleni. Może być to alergia na pyłki drzew, traw i innych roślin. Co roku eksperci alergolodzy przygotowują zaktualizowany kalendarz pylenia roślin, który zależny jest od kilku kwestii:

• w jakim regionie kraju ma on obowiązywać,

• jak mroźna i długa była zima,

• kiedy nadeszła wiosna.

Ważna jest też prognoza pogody — w słoneczne dni alergia wziewna dokucza znacznie bardziej, niż kiedy jest deszczowo i wietrznie. Dla osób cierpiących na choroby alergiczne piękna, bezchmurna pogoda jest nader niekorzystna i będą one wówczas odczuwały znacznie mocniej objawy swojej choroby.

W różnych częściach Polski okresy pylenia poszczególnych drzew i krzewów czy traw mogą się od siebie różnić, nawet o 2‒3 tygodnie. Znajomość kalendarza pylenia roślin alergizujących jest bardzo dużą pomocą dla alergików. Nie ma jednak jednej, w pełni skutecznej metody ochrony przed pyłkami wywołującymi objawy alergii. Każda roślina produkuje miliony pyłków, z których każdy może tak samo uczulać. Nawet jeśli w naszym bezpośrednim otoczeniu nie występują np. brzozy, niewykluczone, że w okresie ich kwitnienia, który wyszczególniony jest w kalendarzu pylenia, zaczniemy odczuwać objawy uczulenia. Ma to związek z tym, że pyłki są transportowane przez wiatr na bardzo duże odległości.

Osoby chorujące na alergię powinny mieć nawyk sprawdzania w dostępnych mediach komunikatów meteorologicznych o pyleniu drzew i innych roślin. W sieci internetowej bez trudu znajdziemy takie informacje. W okresie pylenia należy jak najwięcej czasu spędzać w domu, z zamkniętymi oknami lub powieszonymi w oknach moskitierami i grubymi firankami, które choć w pewnym stopniu nie dopuszczą do przedostawania się do wnętrza mieszkania szkodliwych dla alergików pyłków.

Alergia na pyłki wymaga zmiany przyzwyczajeń. Nie można wybierać się na spacery na łąkę czy do lasu w czasie kwitnienia roślin, a najlepiej wychodzić na dwór popołudniami albo pod wieczór. Idealną pogodą dla osób cierpiących na choroby alergiczne jest deszcz, który spłukuje pyłki znajdujące się w powietrzu. 

Kiedy spacerować na świeżym powietrzu?

Na duże niebezpieczeństwo narażają się pacjenci wychodzący na dwór w czasie pierwszych kilkunastu minut deszczu, kiedy pyłki znajdujące się w wyższych partiach powietrza są spłukiwane na ziemię. Po deszczu powietrze zaś jest najczystsze, a alergia na pyłki dokucza najmniej.

Dla alergików wyjazd za miasto, do lasów liściastych i mieszanych, stanowi duże ryzyko wystąpienia silnych objawów alergicznych. Znacznie mniej uczulających pyłków znajduje się w lasach iglastych, a olejki żywiczne w powietrzu mogą nawet niwelować objawy alergiczne, udrażniać nos i ułatwiać oddychanie. Najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu w suche, słoneczne dni, kiedy pyłki agresywnie atakują układ oddechowy. Można wtedy odczuwać silne objawy, jakie daje alergia wziewna:

• wodnisty katar,

kichanie,

• łzawienie oczu,

• pieczenie pod powiekami,

• kaszel.

Trzeba także unikać wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu — mimo że zasadniczo jest on korzystny dla zdrowia, to jednak nie służy alergikom. Intensywne oddychanie w czasie biegania czy jazdy na rowerze powoduje, że do płuc zasysamy większą ilość pyłków. 

Jak łagodzić objawy alergii wziewnej?

W aptekach nie brakuje różnego typu leków na alergię. Są to środki dostępne na receptę, z zalecenia lekarza alergologa lub lekarza rodzinnego, jak również leki na alergię bez recepty, które kupić może każdy.

Podłożem chorób alergicznych może być wiele alergenów, warto zatem wykonać testy alergiczne, które odpowiedzą na pytanie, na co tak właściwie jesteśmy uczuleni. Najczęściej lekarze zlecają wykonanie testów podskórnych, które polegają na wprowadzeniu pod skórę pacjenta substancji alergizujących oraz histaminy jako kontrolnej wartości dla testu. Testy alergiczne najlepiej wykonać jesienią i zimą, po zakończeniu okresu pylenia roślin, kiedy osoby chorujące na choroby alergiczne nie są narażone na codzienną styczność z substancjami uczulającymi.

Znając istotę problemu, można sobie z nią radzić na wiele różnych sposobów, m.in. przyjmując leki na alergię. Wśród najpopularniejszych farmaceutyków na receptę należy wymienić:

• sterydy, które są lekami glikokortykosteroidowymi, wykazującymi wysoką skuteczność w walce z alergią, szybko łagodzą lub eliminują nawet ostre objawy uczulenia, lecz mogą wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych;

• antyhistamina — leki alergiczne, których zadaniem jest hamowanie produkcji histaminy w organizmie pacjenta, co zapobiega objawom alergii;

• preparaty immunomodulujące — znajdują zastosowanie w chorobach alergicznych związanych z atopią;

• kromony — farmaceutyki z kromoglikanem disodowym, mające działanie przeciwzapalne, stosowane przy chrypce, bólu gardła i podrażnieniu śluzówki nosa;

• leki antyleukotrienowe — hamują działanie leukotrienów, czyli substancji nasilających stan zapalny.

Preparaty tego typu najlepiej zastosować po testach alergicznych, kiedy wiadomo, na co właściwie należy leczyć pacjenta. Wówczas przyniosą one najlepsze rezultaty.

Można także stosować leki na alergię bez recepty, w postaci maści, żeli, kropli do oczu, tabletek i aerozoli. W przypadku alergii wziewnej najlepiej działają doustne tabletki i krople, które mają zmniejszać łzawienie oczu, ich pieczenie, odruch kichania oraz ułatwiać oddychanie.

Z alergią na pyłki czy innymi rodzajami alergii można swobodnie żyć, bez odczuwania przykrych, a niejednokrotnie bardzo niebezpiecznych objawów alergicznych. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad i przyjmować odpowiednie leki na alergię. 

Podobne artykuły

najlepsze męskie perfumy

Najlepsze perfumy męskie. Ranking polecanych

2021-12-04
Odpowiednio dobrane perfumy mogą sprawić, że zapadniemy w pamięć, wywołamy wrażenie, podkreślimy swój styl i pewność siebie, a nawet skradniemy czyjeś serce. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Niestety, mężczyźni często nie do końca wiedzą, jaki zapach pasowałby do ich charakteru czy sytuacji, w której się znajdują. Dlatego też przedstawiamy najlepsze perfumy męskie. To kultowe zapachy, które cenione są na całym świecie. Poznajmy je nieco bliżej.
makijaż dla blondynek

Jaki makijaż dla blondynek?

2021-11-29
Makijaż to świetne narzędzie do tego, aby wydobyć i podkreślić naturalne piękno. Warto jednak wiedzieć, że inny make-up będą nosić dziewczyny z ciemną karnacją i włosami, a inny kobiety rude czy z jasnymi kosmykami. W dzisiejszym poradniku bierzemy na tapet makijaż dla blondynek. Zapraszamy do lektury!
perfumy które uwodzą mężczyzn

Perfumy damskie, które uwodzą mężczyzn

2021-10-02
Czy wiesz, że zapach wpływa na to, jak postrzegają cię mężczyźni? Niektóre nuty sprawiają, że wydajesz się jeszcze bardziej atrakcyjna. Powód jest prosty – obszar emocji w mózgu sąsiaduje z ośrodkiem odpowiedzialnym za rozróżnianie zapachów. Jeśli chcesz oczarować płeć przeciwną, to postaw na perfumy damskie, które uwodzą mężczyzn. Odkryj najlepsze zapachy według panów!
depilacja laserowa

Depilacja laserowa w domu krok po kroku

2021-06-10
Powiedz stop niechcianym włosom na swoim ciele! Depilacja laserowa to jedna z coraz częściej używanych metod. Na jej atrakcyjność składa się uzyskana gładkość, długi czas odrastania nowych włosków, a także fakt, że zabieg można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się jak! - Ceneo.pl

Ostatnio dodane artykuły

najlepsze męskie perfumy

Najlepsze perfumy męskie. Ranking polecanych

2021-12-04
Odpowiednio dobrane perfumy mogą sprawić, że zapadniemy w pamięć, wywołamy wrażenie, podkreślimy swój styl i pewność siebie, a nawet skradniemy czyjeś serce. Dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Niestety, mężczyźni często nie do końca wiedzą, jaki zapach pasowałby do ich charakteru czy sytuacji, w której się znajdują. Dlatego też przedstawiamy najlepsze perfumy męskie. To kultowe zapachy, które cenione są na całym świecie. Poznajmy je nieco bliżej.
makijaż dla blondynek

Jaki makijaż dla blondynek?

2021-11-29
Makijaż to świetne narzędzie do tego, aby wydobyć i podkreślić naturalne piękno. Warto jednak wiedzieć, że inny make-up będą nosić dziewczyny z ciemną karnacją i włosami, a inny kobiety rude czy z jasnymi kosmykami. W dzisiejszym poradniku bierzemy na tapet makijaż dla blondynek. Zapraszamy do lektury!
perfumy które uwodzą mężczyzn

Perfumy damskie, które uwodzą mężczyzn

2021-10-02
Czy wiesz, że zapach wpływa na to, jak postrzegają cię mężczyźni? Niektóre nuty sprawiają, że wydajesz się jeszcze bardziej atrakcyjna. Powód jest prosty – obszar emocji w mózgu sąsiaduje z ośrodkiem odpowiedzialnym za rozróżnianie zapachów. Jeśli chcesz oczarować płeć przeciwną, to postaw na perfumy damskie, które uwodzą mężczyzn. Odkryj najlepsze zapachy według panów!
depilacja laserowa

Depilacja laserowa w domu krok po kroku

2021-06-10
Powiedz stop niechcianym włosom na swoim ciele! Depilacja laserowa to jedna z coraz częściej używanych metod. Na jej atrakcyjność składa się uzyskana gładkość, długi czas odrastania nowych włosków, a także fakt, że zabieg można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się jak! - Ceneo.pl