Data publikacji:

Jak ukryć kable w mieszkaniu?

Bezładna plątanina kabli walająca się po podłodze w mieszkaniu to nic przyjemnego – nie dość, że wygląda źle i przysparza kłopotów przy sprzątaniu, to jeszcze stwarza realne zagrożenie potknięcia się. Dlatego właśnie nie ma zmiłuj – z przewodami zasilającymi urządzenia elektroniczne trzeba się rozprawić raz na zawsze. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Tego problemu nie da się przeskoczyć. Czy tego chcesz czy nie, przewody zasilające muszą pojawić się w twoim mieszkaniu. Nie znaczy to jednak, że nie można zrobić z nimi porządku. Wystarczy zdać się na kilka sprytnych rozwiązań, aby przewody zasilające zniknęły ci z oczu.

Jak ukryć kable od telewizora? Prowadnice podtynkowe

Jeśli zastanawiasz się, jak ukryć kable od telewizora wiszącego na ścianie, aby były zupełnie niewidoczne, najlepiej jest pomyśleć o tym problemie już na etapie wstępnego wykańczania wnętrz. Skuteczne maskowanie kabli wymaga bowiem zamontowania prowadnicy podtynkowej. Jest to rura wykonana z tworzywa, którą należy umieścić we wcześniej przygotowanej bruździe. Po zamontowaniu prowadnicy należy zostawić w ścianie dwa otwory, które będą doprowadzały kable do samego odbiornika jak i zasilania.

Panel, czyli maskownica do kabli w dużym wydaniu

Ciekawą alternatywą dla opisanej wyżej prowadnicy podtynkowej, może być wykonanie specjalnego panelu maskującego, który zabezpieczy znaczną część ściany, na której znajduje się telewizor. To nie tylko dobra odpowiedź na wnętrzarską zagwozdkę pod tytułem – jak ukryć kable – ale też idealny sposób na zaakcentowanie strefy telewizyjnej w salonie. Panel maskujący, pokrywający ścianę za telewizorem wiszącym podkreśli dodatkowo charakter tego miejsca.
Z czego wykonać panel maskujący tego typu? Możliwości masz bardzo dużo. Może to być kombinacja płyt mdf oraz listw ozdobnych, które zamontujesz tak, aby przypominały angielską boazerię. Równie dobrym rozwiązaniem będzie montaż drewnianych desek.

Zamiast panelu kryjącego większą płaszczyznę za telewizorem wiszącym, możesz tez postawić na maskownicę do kabli, w formie rynny montowanej na ścianie. Nie będzie to tak dyskretne rozwiązanie, ale maskownica w uniwersalnym białym kolorze czy czarnym pasującym do odbiornika, będzie komponować się z charakterem kącika telewizyjnego.

Jak ukryć kable? Listwy przypodłogowe

To idealne maskownice do kabli, które i tak musisz zamontować w swoim mieszkaniu. Przewody możesz z powodzeniem zamontować wewnątrz listw, dzięki czemu pozostaną praktycznie niewidoczne. To świetny sposób, aby dostosować złącza do swoich indywidualnych potrzeb – jeśli gniazdo elektryczne lub antenowe znajduje się z dala od miejsca, w który chcesz ustawić telewizor, nie musisz kombinować montażem nowych. Przewody w listwach przypodłogowych najlepiej jest poprowadzić już na etapie wykańczania podłogi, zanim w pełni się urządzisz, dlatego dobrym rozwiązaniem jest planowanie rozkładu wszystkich elementów wystroju z pewnym wyprzedzeniem.

Co ciekawe przy użyciu listw przypodłogowych możesz również ukryć kable w już wykończonym mieszkaniu. Wystarczy, że dokupisz i dodasz do zestawu specjalne korytka i maskownice do kabli. Produkty te umieszcza się tuż nad listwami i można je malować tak, aby idealnie komponowały się z resztą aranżacji. W efekcie rozbudowanie systemu okablowania w twoim mieszkaniu nie będzie wymagało przeprowadzania inwazyjnego remontu.

Jak ukryć kable od telewizora? Sprytna szafka

Szafka rtv to świetna alternatywa dla montażu telewizora na ścianie. Ma wiele plusów – po pierwsze szafki tego typu są tak skonstruowane, aby telewizor znajdował się na optymalnej wysokości. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że odbiornik znajdzie się za wysoko lub za nisko. Do tego w szafkach rtv znajdziesz szereg udogodnień, dzięki którym kable pozostaną niewidoczne i dodatkowo bez trudu wygospodarujesz miejsce na odtwarzacz, konsolę itd. To w zasadzie najprostsze rozwiązanie, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak ukryć kable od telewizora.

Maskowanie kabli, czyli co zrobić z niesfornymi przewodami?

Powyższe rozwiązania to recepta na maskowanie kabli, która sprawdza się najlepiej w nowo wykańczanych wnętrzach lub wymaga przeprowadzenia nieco szerzej zakrojonych prac remontowych. Jeśli nie chcesz układać nowych listw przypodłogowych, ani narażać się na wydatek związany z zakupem nowej szafki rtv, masz jeszcze przynajmniej kilka desek ratunku. 

Po pierwsze skracanie kabli. Przewody zasilające różne urządzenia elektryczne są zazwyczaj dość długie, aby możliwe było sięgnięcie do gniazda. W efekcie już dwa przewody wystarczą, aby na podłodze pojawiło się bezładne kłębowisko. Jak sobie z tym poradzić? Spróbuj skrócić kable. Możesz to zrobić w łatwy sposób oplatając je wokół siebie i spinając opaską kablową popularnie zwaną trytką. To banalne rozwiązanie, które sprawi, że plątanina będzie prezentować się znacznie estetyczniej.

Aby jeszcze dodatkowo ułatwić sobie odkurzanie czy mycie podłogi, warto dodać jeszcze wieszaki czy prowadnice do kabli, które montuje się w tylnej lub spodniej części mebli np. pod biurkiem. W rezultacie ich zastosowania, gdy będziesz sprzątać unikniesz konieczności schylania się i podnoszenia każdego kabla. Uzupełnieniem tego zestawu mogą być uchwyty, na których podwiesisz przedłużacz z kilkoma gniazdami.

Jak widzisz bezładna plątanina przewodów wcale nie musi być problemem w twoim domu. Wystarczy zastosować kilka sprytnych rozwiązań, aby kable zniknęły ci z oczu. Najlepiej jest oczywiście pomyśleć o tym na wczesnym etapie urządzania mieszkania – w takim wypadku efekt będzie jeszcze lepszy. 

Tekst: Kamila Zalińska-Woźny